Kocaeli Kitap Fuarı 315 yayıneviyle kapılarını açıyor

3. Uluslararası Kocaeli Kitap Fuarı, 315 yayıneviyle 14 Mayıs tarihinde kapılarını açacak. Fuar öncesi ağaçlar kitap açacak, Sokrates, Konfüçyüs, Shea...

BÜYÜT

3. Uluslararası Kocaeli Kitap Fuarı, 315 yayıneviyle 14 Mayıs tarihinde kapılarını açacak. Fuar öncesi ağaçlar kitap açacak, Sokrates, Konfüçyüs, Sheakespeare, Karl Marks, Halide Edip Adıvar gibi isimler Kocaeli sokaklarında halkı fuara davet edecek.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Kâğıttan Dünyaların Keşfi sloganıyla yola çıkılan Kocaeli Kitap Fuarı'nın üçüncüsü 14 Mayıs'ta Uluslararası Fuar Merkezi'nde başlıyor. 315 yayınevi ve 400’e yakın yazarın katılacağı Kocaeli 3. Kitap Fuarı, 22 Mayıs'a kadar 10.30 - 21.00 saatleri arasında açık kalacak. Ana teması ‘Korsana Hayır’ olan fuar, pek çok konuda yüzlerce etkinliğe ev sahipliği yapılacak. Açılışın onur konukları araştırmacı yazar Şakir Balki gazeteci yazar Ahmet Nezih Galitekin ve ünlü sanatçı Nilüfer olacak.

AĞAÇLAR KİTAP AÇACAK
Kitap Fuarı’yla ilgili olarak Seka Park içerisinde bulunan Palmiye Kafe’de Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kazım Kurtoğlu basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Antik Yunan filozofu Sokrates ve bir korsan yer aldı. Basın açıklamasında Genel Sekreter Yazıcı, “Kocaeli 3. Kitap Fuarı, Kocaeli'de ayıca bir kültür baharının da başladığını temsil ediyor. Bu yıl da Kocaeli'deki ağaçlar kitap açarak gelecek nesillere verilecek en değerli hediyenin kitap olacağını gösterecek” dedi.

KORSANA HAYIR
Genel Sekreter Ersin Yazıcı, “Geçen yıl Nazım Hikmet, Necip Fazıl Kısakürek, Tolstoy gibi isimler düşünceleri ve eserleri ile Kocaeli’ye gelmişti. Bu yıl da toplumları aydınlatan ünlü yazar ve düşünürler yalnızca düşünceleri ile değil, kanlı ve canlı olarak suretleriyle Kocaeli'de olacak. Sokrates, Konfüçyüs, Sheakespeare, Mehmet Akif, Halide Edip Adıvar, Karl Marx, Korsan tiplemesi gibi ünlü isimler canlı olarak Kocaeli sokaklarında yürüyecek. Yürüyüş Yolu’ndan üniversite kampüsüne pek çok yerde Kocaelilileri 3. Kitap Fuarı'na davet edecekler” dedi. Yazıcı ayrıca korsan kitap konusunda insanları bilinçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi.

ÜNLÜ YAZARLAR
Kocaeli 3. Kitap Fuarı bu yıl da edebiyat dünyasının birbirinden seçkin isimlerini ağırlayacak. Kocaeli 3. Kitap Fuarı'nın 14 Mayıs'ta Saat 11.00’da yapılacak olan açılışına iştirak ederek onur konuğu olacak isimler araştırmacı yazar Şakir Balki gazeteci yazar Ahmet Nezih Galitekin ve ünlü ses sanatçısı Nilüfer olacak. Nilüfer, kendi hayatını anlatan ‘Nilüfer Hepsi Bu’ kitabını sevenleri için imzalayacak. Ayrıca okurlarıyla buluşacak olan yazar ve düşünürlerin arasında Ahmet Ümit, Ataol Behramoğlu, Ayşe Kulin, Cüneyt Ülsever, Doğan Cüceloğlu, Doğu Ergil, Ece Temelkuran, Erhan Afyoncu, İlber Ortaylı, İpek Çalışlar, İskender Pala, İsmet Özel, Mustafa Armağan, Sunay Akın, Turgut Özakman gibi değerli isimler bulunuyor.

ÖZGÜRLÜKLER TARTIŞILACAK
Bu yıl 3 salon olacak fuara 315 yayınevi ve 46 kuruluş katılıyor. Altı Nokta Körler Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, KO-MEK, MAZLUMDER, TEMA gibi ülkemizin önde gelen sivil toplum kuruluşları da Kocaeli 3. Kitap Fuarı'nda yer alacak.
Kocaeli 3. Kitap Fuarı'nın söyleşi, konferans ve panellerinde bu sene Özgürlükler tartışılacak. Hem edebiyat dünyasındaki, hem de geride bıraktığımız aylarda Ortadoğu'daki özgürlük hareketleri çeşitli konu ve konuklarla mercek altına alınacak. Konferansların, imza günlerinin ve şiir dinletilerinin yanı sıra çeşitli fotoğraf, resim ve karikatür çalışmaları da özel sergilerle fuar alanında sergilenecek. Stantlarda ebru ve kaligrafi çalışmaları yapılacak.

RUŞEN HAKKI ANILACAK
Yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de eğlenceli seminerlerin yapılacağı fuarda özel bir Akıl Oyunları Yarışması da gerçekleştirilecek. Kocaeli 3. Kitap Fuarı'nda ayrıca geçen yılın onur konuğu olan ve kısa süre önce hayata gözlerini yuman önemli değerlerden Ruşen Hakkı da saygıyla anılacak. Ruşen Hakkı'nın şiirlerinin okunduğu, eserlerinin değerlendirdiği ve aile yakınlarının, meslektaşlarının ağzından Ruşen Hakkı ile ilgili anıların paylaşıldığı çeşitli programlar fuar boyunca gerçekleştirilecek. Kocaeli 3. Kitap Fuarı'na Kocaeli Üniversitesi'nin yanı sıra Kocaeli Valiliği ve Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü de kurumsal destek veriyor.

FUARDA STANT AÇACAK YAYINEVLERİNDEN BAZILARI
Alfa Kitap, Boyut Yayınları, Can Yayınları, Cumhuriyet Kitap, Doğan Kitap, Doğu Kitabevi, Eksen Yayıncılık, Final Yayınları, Hayat Yayınları, İmge Kitabevi, İş Bankası Kültür Yayınları, Metis Kitap, NTV Yayınları, Ötüken Yayınları, Say Yayınları, Sürat Basım Yayın, TİMAŞ Yayınları, TÜBİTAK gibi pek çok seçkin yayınevinin yanısıra Arkadaş Edebiyat, Düşün Dergisi, Uykusuz Dergisi, Leman Dergisi, Varlık Yayınları, Yeni Şafak Gazetesi, Zaman Kitap.

11 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR