Tüpraş, büyük önderi andı

Tüpraşlılar, Atatürk’ün kütüphanecisi merhum Nuri Ulusu’nun anılarını derleyen oğlu, araştırmacı yazar, Türkiye Futbol Federasyonu eski başkanlarında...

BÜYÜT

Tüpraşlılar, Atatürk’ün kütüphanecisi merhum Nuri Ulusu’nun anılarını derleyen oğlu, araştırmacı yazar, Türkiye Futbol Federasyonu eski başkanlarından Mustafa Kemal Ulusu’nun samimi ve merak uyandıran söyleşisi ile Atatürk’ün bir kere daha minnet ve özlemle yad etti.

Koç Topluluğu tarafından hazırlanan ’Kalbin Yolu Bir’’ filminin gösterimi ve Ata’nın manevi  huzurunda saygı duruşuyla başlayan programda, Kemal Ulusu, Bandırma Vapuru’nun kamarotu  dedesi Hacı Tevfik’in 16 Mayıs 1919’da 14 yaşında iken Nuri Ulusu’yu (babası) Mustafa Kemal Atatürk ile tanıştırması ve ardından askerlik görevi döneminde Atatürk ile tekrar yollarının kesişmesi ile vefat ettiği ana kadar 12 yıl süren bu yüce göreve dair anılarını fotoğraflar eşliğinde Tüpraşlılara aktardı. Söyleşisinde, Atatürk’ün 5 bine yakın kitaptan oluşan kütüphanesinden, tarihe olan tutkusundan ve 57 yıllık kısa ömründe binlerce kitap okuduğundan söz eden ve Atatürk’ün vasiyeti ile adını alan Mustafa Kemal Ulusu, babası Nuri Ulusu’nun hatıralarından yola çıkarak, Tüpraş çalışanlarını babasının anılarıyla 80 yıl önceye götürdü.

Nuri Ulusu’nun 1976 yılında TRT ile yaptığı röportaja da yer verilen söyleşide, Büyük Önderin bugüne dek gün yüzüne çıkmamış fotoğrafları da paylaşıldı. Program, Kemal Ulusu’nun 16. basımı yapılan, Nuri Ulusu’nun 12 yıllık Atatürk anılarından derlediği “Atatürk’ün Yanıbaşında” kitabının imzalaması ile tamamlandı. Tüpraş tarafından Atatürk’ün milli mücadelede silah arkadaşı, İlk Adalet Bakanımız ve hukuk fakültelerinin kurucusu merhum Prof. Dr. Mahmut Esat Bozkurt’un yazdığı Atatürk İhtilali kitabı, Genel Müdür Yavuz Erkut tarafından Ulusu’ya takdim edildi.

14 Kasım 2014 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR