Karaosmanoğlu: 1 Kasım seçimleri dönüm noktası olacak

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, TV41’de yayınlanan ve Abdullah Yıldırım’ın hazırlayıp sunduğu Güne Merhaba programına konu...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, TV41’de yayınlanan ve Abdullah Yıldırım’ın hazırlayıp sunduğu Güne Merhaba programına konuk oldu.  Karaosmanoğlu, 7 Haziran seçimleri sonrası MHP’nin izlediği siyaseti değerlendirdi.  MHP ve Genel Başkanı Devlet Bahçeli seçim 7 Haziran seçimleri akşamından itibaren hiç bir uzlaşma formülünde olmayacağını ilan etmesi ve hükümet kurulması için gelen bütün tekliflere “Hayır” açıklaması ile ilgili “ Daha ilk günden MHP, Hayır siyasetiyle bütün yolları kilitledi. Bu durumu anlamak bazen mümkün değil. Sayın Devlet Bahçeli’nin kararları mantıktan uzak duruyor. Yani son hükümet kurma olaylarında ki tavrı doğru görmedim. MHP ile tabanımız aynı idi. 1 Kasım seçimleri yeni bir dönüm noktası olacak diye düşünüyorum” dedi.

 

7 HAZİRAN SEÇİMLERİNDEN DERS ÇIKARDIK

7 Haziran seçimleri sonrasında AK Parti’nin koalisyon kurmak için bütün kapılarını açık tuttuğunu belirterek “  7 Haziran seçimleri sonrası AK Parti Türkiye’de ki seçim sistemi nedeni ile tek başına iktidar olamadı. Hatırlarsanız 2002 yılında ki seçimlerde yüzde 34 oy alarak tek başına iktidar olduk. 2015 Yılında yüzde 41 oy almamıza rağmen 4 parti parlamentoya girdiğinden dolayı tek başına iktidarı yakalayamadık. Buda sistem den kaynaklanıyor. Bunda da bir fayda olduğunu görüyorum. AK Parti olarak önemli bir ders çıkardık. Bu durumu bir silkelenme olarak da görebiliriz. Fiilen 14 yıldır iktidardayız. Biz siyasiler özellikle AK Parti 7 Haziran seçim sonuçlarını saygıyla karşıladı” dedi.

 

AK PARTİ YAPICI BİR SİYASET İZLEDİ
7 Haziran seçim sonuçlarının AK Partisiz bir hükümet formülünü imkânsız olduğunu belirten Başkan Karaosmanoğlu, AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun seçim akşamından başlayarak bu güne kadar yapıcı bir siyaset uyguladığını kaydederek “ Genel Başkanımız bütün partilerin bizimle hükümet kurmayacaklarını açıkladığı halde hepsini tek tek ziyaret etti. Cumhurbaşkanımız bütün partileri koalisyon için motive etti. Uzlaşmaya davet etti. Aksi halde millete hesap veremeyeceklerini ilan etti.  Hükümet kurma ümitleri tükenince “Seçim” dedi. Bizler ülke olarak Koalisyon kültürüne alışık değiliz. Kültürümüzde özgür iş yapmak anlayışı vardır. Ak parti tüm koşulları denedi koalisyon için fakat olmadı. Hiç kimse koalisyon için AK Parti’yi suçlayamaz. Ak Parti tüm koşulları zorladı fakat olmadı.” dedi

 

KÜRT KARDEŞLERİMİZLE ET VE TIRNAK GİBİYİZ

Son günlerde artan terör olaylarını da değinen Karaosmanoğlu, “Kürt kardeşlerimizle yüzyıllardır biz bir aradayız ve buda böyle devam edecektir. Terör olaylarını Kürt kardeşlerimize mal etmek ve bundan bir şey ummak yanlış ve çok tehlikeli bir şeydir. İstenen şey kardeşlerin arasında kavga çıkarmaktır. Biz buna müsaade etmeyeceğiz, zaten başta Kürt kardeşlerimiz müsaade etmeyecektir. Bizler bu milletin evlatları et ve tırnak gibiyiz” sözlerini sarf etti.

 

PKK TAŞERON TERÖR ÖRGÜTÜDÜR

Pek çok ülkenin ve haçlı zihniyetine sahip olanların birçok terör örgütüne destek verdiğini belirten Başkan Karaosmanoğlu, “Benim inancım PKK büyük bir taşeron örgüttür. El Kaide, DEAŞ ve PKK gibi İslam coğrafyasında terör örgütlerinin tamamı belirli bir mihraklar tarafından destekleniyor. Akan kan İslam Coğrafyasındadır. Buda her şeyi ortaya koyuyor. Türkiye içerden ve dışardan düşmanları var. Ülkemizin kalkınmasını, dik durmasını, ilerlemesini ve onurlu hayat yaşamasını çok gören mihraklar var. Bizler buna fırsat vermeyeceğiz. Daha çok çalışarak bekledikleri o kötü senaryoyu onlara yaşatmayacağız” açıklamalarında bulundu.

 

TÜRKİYE AK PARTİ İKTİDARINDA ÇAĞ ATLADI

Son 12 yılda AK Parti döneminde Türkiye’nin büyük kalkınma yaşadığını belirten Başkan Karaosmanoğlu, “Ülkemiz daha varlıklı ve özgüveni yüksek bir devlet oldu. Bu durum Dünya’nın efendilerini rahatsız etti. Onların pazarlarını girdik ve pastaları azaldı. Sömürü çarkları bozuldu. İşte bu nedenle bizi sevmiyorlar ve karşılarında el pençe duran köle olmamızı istiyorlar. Gelişmemizi ve kalkınmamız Avrupalıları kıskandırıyor” dedi.

 

HÜKUMET GİDERSE YERELDE Kİ HİZMETLERDE GİDER

Ülkerlerin yerelden kalkındığını da belirten Başkan Karaosmanoğlu, “Her hangi bir ülkede genel hükumet geri giderse yerel yönetimlerde geri gider. Şehirleşme, ulaşım, altyapıda Kocaeli modeldir. 24 saat halkımızın hizmetindeyiz. Kocaeli zor bir şehirdir. Her yıl 40-50 bin göç alıyoruz. Bu şehir AK Parti zamanında cazip hale geldi. Bu hizmetler başında ki hükümet ile olur. Baştaki hükümet giderse yerelde de çöküş başlar” dedi

 

1 KASIM DA KARA BULUTLAR DAĞILACAK

7 Haziran seçim sonuçlarının ardından gelinen durumu değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “1 Kasım’da ki seçim Türkiye’nin lehine sonuçlanacağını inanıyorum. O havayı da görüyorum. 7 Haziran seçiminden sonra bir boşluk olduğunu imajı oluşturuldu. Maalesef ülkemiz ve halkımız bundan zarar gördü. Küçük ve büyük esnafımızla birlikte yatırımcımız olumsuz etkilendi. Turist sayımızda azalma oldu. İnsanlar tedirgin oldu. Önümüzde ki 1 Kasım’dan sonra bu ekonomik ve huzursuz ortamın sağladığı kara bulutlarının dağılacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

TEK BAŞINA İKTİDAR, İSTİKRAR DEMEKTİR

 “Faizler yükseldi tek haneden çift haneye çıktı. Döviz büyük yükselişe geçti. Politik boşluğun tedirginliği artırdı. Bu siyasi durum Türkiye’ye büyük zarar verdi. Gün geçtikçe zararı daha fazla olabilir. Ama 1 Kasım’da Türkiye kendini toparlayacak ve halkımız bu sağduyuyu gösterecektir. Tek başına iktidar her zaman istikrar demektir” sözleriyle tamamladı.

17 Eylül 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR