Dubai Port Limanı inşaatına suç duyurusu

Yarımca sahilinde, “Dünyanın 3'üncü büyük limanı” olacağı belirtilen Dubai Port Limanı, 14. Danıştay Hukuk Dairesi tarafından verilen yapımının durdur...

BÜYÜT

Yarımca sahilinde, “Dünyanın 3'üncü büyük limanı” olacağı belirtilen Dubai Port Limanı, 14. Danıştay Hukuk Dairesi tarafından verilen yapımının durdurulması yönündeki kararına rağmen uygulanmadığı ve yapımına devam edildiği gerekçesiyle “Dubai Port Limanı’na Hayır Platformu” Körfez Adliyesi’ne gelerek suç duyurusunda bulundu.

Kocaeli'nin Körfez İlçesi'nde Yarımca sahilinde, “Dünyanın 3'üncü büyük limanı” olacağı belirtilerek Dubai Şeyhi El Maktum'a satıldığı ileri sürülen arazide “Dp World Properties Liman İşletmeleri A.Ş.” tarafından yapımı devam eden Dubai Port Limanı ve Yarımca Konteyner Terminali inşaatı Kocaeli'deki sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerince, ÇED raporunun planlama esaslarına, şehircilik ilkelerine ve yasal mevzuata aykırılık teşkil ettiğini, halkın katılımıyla toplantı yapılmadığını, ayrıca projenin Kıyı Kanunu'na da uygun olmadığını ileri sürerek Sakarya Bölge İdare Mahkemesi'ne başvuruda bulunmuştu. Mahkeme 23 Şubat 2011 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Ancak daha sonra Kocaeli İdare Mahkemesi 26 Nisan 2012 tarihinde bu yürütmeyi durdurma kararını iptal ederek inşaatın önünü açmıştı. Daha sonra Danıştay 14. Dairesi temyiz talebini kabul ederek inşaatı durdurmuştu. İnşaatın devam ettiği ve yargı kararına uyulmadığı gerekçesiyle Dubai Port Limanı’na Hayır Platformu adına ÇEKÜL Kocaeli Başkanı Numan Gülşah, MARSİAD Kocaeli Başkanı Bahri Odabaş, Hereke Çevre Dernek Başkanı Hayri Altunok Körfez Adliyesi’ne gelerek suç duyurusunda bulundu.

TUZU KOKUTTULAR HUKUK İŞLEMEZ HALE GELDİ
“Dubai Port Limanı’na Hayır Platformu” adına açıklama yapan Numan Gülşah, “Günlerdir kenti yönetenleri açık açık uyarıyoruz ki yargı kararını yerine getirsinler. Tuzu kokuttular bu yüzden hukuk işlemez hale geldi. Siyasi erk devletin çivisini çıkardı. Başta Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve ÇED Planlama Müdürü olmak üzere, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Çevre İl Müdürü ve yasal olmayan inşaat faaliyetine inşaat ruhsatı bile gerekmeksizin göz yumduğu için Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz” dedi. Konuşmasının devamında Gülşah, Mimar Sinan Camii önünde toplanarak eylem yapacaklarını söyledi ve “Umarım haklı olduğumuz bu davada kolluk kuvvetleri üzerimize salınmaz, umuyoruz ki bu olay 2. Gezi Parkına dönüşmez” dedi.

02 Temmuz 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR