Hak-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan

“Hadlerini bilsinler, ellerini belediye işçisinden çeksinler”Büyükşehir Belediyesi ile İSU’da sendikaların kavgası kızışıyor. Hak-İş Konfederasyonu Ge...

BÜYÜT

“Hadlerini bilsinler, ellerini belediye işçisinden çeksinler”
Büyükşehir Belediyesi ile İSU’da sendikaların kavgası kızışıyor. Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Aslan, Belediye-İş Sendikası’na “Hadlerini bilsinler, ellerini işçiden çeksinler” diye yüklendi.

Hizmet-İş Sendikası ile Belediye-İş Sendikası arasında gerilim giderek artıyor. Belediye-İş Sendikası’nın Büyükşehir Belediyesi’nde örgütlenme çalışmalarına hız vermesi ve Hizmet-İş Sendikası hakkında yaptığı açıklamalara Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Aslan’dan cevap geldi. Aslan, “Hadlerini bilsinler, ellerini belediye işçisinden çeksinler” dedi. Sendika binasında basın açıklaması yapan Aslan, Büyükşehir Belediyesi’nde örgütlendikleri dönem işçilere ne söz verdilerse yerine getirdiklerini, bugüne kadar yapılan en iyi toplu iş sözleşmesini imzaladıklarını belirterek, “İşçilerin bizi tercih ettikleri gibi bizi beğenmediklerinde başka bir sendikayı tercih etme hakları vardır. Kimse engelleyemez” dedi.

DEKLARASYON YAYINLAYACAĞIZ
Aslan, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile taşeron işçilerin örgütlenmesi konusunda ilk çalışmayı kendilerinin yaptığını iddia ederek, “Toplu sözleşme görüşmeleri bitmeden bu konular gündeme geldi. 3 yıl öncesinden bahsediyorum. Taşeron işçilerin de sendikalı olması gerektiğini söyledik. Başkan Karaosmanoğlu, öneri getirmemizi istedi. Bu yönde proje sunduk. Yetkili sendika olduğumuzu kendisi beyan etmiştir. Taşeron ve belediye şirket işçilerinin sendikalı olması yönünde Hizmet-İş Sendikası ile deklarasyon imzalayacağını söylemiştir” açıklamasında bulundu.

‘KARAOSMANOĞLU’NA GÜVENİYORUM’
“Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu 30 yıldır tanıyorum” diyen Arslan “Başkanın sözünün eri olduğunu biliyorum. Dostumuzdur. Taşeron işçilerin ve şirket işçilerinin toplu sözleşme kapsamına alınması konusunda bana verdiği sözler, ‘Hak-İş, Hizmet-İş Sendikası ve Büyükşehir Belediyesi ile birlikte deklarasyon yayınlayıp bu arkadaşları örgütleyelim’ şeklindedir. İthal yeni yapılanmalara karşı Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nun tavrı açık ve nettir. Bu da bizimle çalışacağını göstermektedir. Onun adına faaliyet yapmak isteyenlere izin vermez” şeklinde konuştu.

ADNAN UYAR’A SERT GÖNDERME
Aslan, “Yaşanan karanlık ilişkileri kamuoyuna çıkaracağız. Bu sendika içerisinde sendikacılık yapacak kimse kalmadı mı da dışarından birileri monte ediliyor. Kendi kurumlarına sahip çıkamayanlar, fabrikalarının önünde günlerce eylem yapanları, karanlık ilişkiler ile bu eylemleri sabote edenleri unuttuk mu? Sonuç ne oldu? SEKA tasfiye edildi. O dönemin hesabını veremeyenler, belediye işçisinin üzerine musallat olmasınlar. Hadlerini bilsinler, ellerini belediye işçisinden çeksinler. Biz bu oyunu bozacağız. Bu kirli ilişkileri ortaya çıkaracağız. Hak-İş’in ilkelerine kimsenin dil uzatmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

OBUZ İLE TÜRK’E ÇAĞRI
İşçinin iradesi üzerine irade tanımadıklarını belirten Aslan, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yurt dışından döndüğünde deklarasyonu yayınlayacaklarını söyledi. Aslan son olarak, sendikalarına istifa dilekçesi ulaşmadığını belirterek, “Şirket çalışanlarında geçişler oluyor. Yusuf Türk ve Lütfü Obuz arkadaşlarımızın dönmelerini istiyoruz. Elde ettiğimiz kazanımların üzerine oturmak isteyenlere izin vermeyeceğiz” açıklamasında bulundu. Aslan, Lütfü Obuz ve Yusuf Türk’ün başkan olamadıkları için sendikalarından istifa ettiklerini belirterek, “Böyle gidene güle güle deriz ama üzüldük” dedi.

16 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR