Çerkes sürgünü ilimizde etkinliklerle anılacak

Büyük Çerkes Sürgünü'nün 149. yılı ilimizde yapılacak olan etkinliklerle yapılacak. Kocaeli Kafkas Kültür Derneği tarafından yapılacak etkinliklerle s...

BÜYÜT

Büyük Çerkes Sürgünü'nün 149. yılı ilimizde yapılacak olan etkinliklerle yapılacak. Kocaeli Kafkas Kültür Derneği tarafından yapılacak etkinliklerle sürgün konuşulacak, yaşamını yitiren Kafkasyalılar anılacak.

Kafkas halkları ile Çarlık Rusya'sı arasında 1800'lü yıllarda yaşanan savaşın ardından Kafkas halklarının savaşı kaybetmesiyle Rus Çar'ı tarafından Çerkes'ler topraklarından Osmanlı topraklarına sürülmüştü. 21 Mayıs 1864'te ise Ruslar tarafından tarihin en büyük sürgün hareketi yapılmış ve Kafkaslar gemilerle Osmanlı topraklarına sürülmüştü. Gemilere ise kapasitesinin çok çok üstünde insanlar bindirilmiş, ağır yükü taşıyamayan gemiler Karadeniz sularına batmıştı. Yaşanan sürgün sırasında yüzbinlerce Kafkasya kökenli halk yaşamını yitirmiş, Osmanlı topraklarına ulaşan birçok Kafkasyalı ise dönemin en ağır vebalarını geçirerek yaşamını yitirmişti.

KOCAELİ KAFKAS ETKİNLİK YAPIYOR
Çerkes nüfusunun en yoğun olduğu ülke olan Türkiye'de ise etkinlikler yapılırken Kocaeli Kafkas Kültür Derneği de ilimizde bir dizi etkinlik düzenleyecek. Kafkas kökenli vatandaşlar fuar içinde bulunan Sivil Toplum Merkezi'nde sürgünde yaşamını yitirenleri anacak, ayrıca sürgünde yaşanan olayları ise Araştırmacı Yazar Yalçın Karadaş katılımcılara aktaracak. Yalçın Karadaş sürgünde yaşananları araştırmaları neticesinde konuklarına aktaracak, panelin ardından ise soru-cevap kısmına geçilecek. Etkinlik 21 Mayıs 2013 tarihinde saat 20:00'de gerçekleşecek.

BAŞKAN'DAN DAVET
Kocaeli Kafkas Kültür Derneği Başkanı Sami Korkut, dünya tarihinin en acı olaylarından biri olan Çerkes Sürgünü programı için yaptığı konuşmada, "Kocaeli Kafkas Kültür Derneği olarak her yıl geleneksel olarak anmalar gerçekleştiriyoruz. Bu büyük acımızı bizden sonrakilere aktarmak için anmalar ve programlar yapıyoruz. Bu yıl programımızı Sivil Toplum Merkezi'nde gerçekleştiriyoruz. Yapacağımız etkinliğe bizi hiçbir zaman yanlız bırakmayan, ilimizde yaşayan Kafkasyalıları davet ediyoruz" şeklinde konuştu.

17 Mayıs 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR