Akdemir: Köylü milletin HİZMETÇİSİ olmuştur

Kandıra'nın köylerini ziyaret eden CHP Büyükşehir aday adayı Akdemir, “Eskiden köylü milletin efendisiydi, maalesef bugün ise köylü milletin hizmetçis...

BÜYÜT

Kandıra'nın köylerini ziyaret eden CHP Büyükşehir aday adayı Akdemir, “Eskiden köylü milletin efendisiydi, maalesef bugün ise köylü milletin hizmetçisi yapılmıştır" dedi.

Mart 2014'te yapılacak yerel seçim öncesi CHP'den Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan Çanakkale Üniversitesi eski Rektörü Prof Dr. Ali Akdemir, seçim çalışmalarını hızlandırdı. Adana ve İstanbul'da olmak üzere haftanın iki günü iki farklı üniversitede ders veren Akdemir, diğer beş gününü ise seçim çalışmalarına ayırıyor. Akdemir, İzmit'te başlattığı seçim çalışmalarını diğer ilçelere kaydırdı.

AKDEMİR KANDIRA’DAYDI
Körfez ilçeden sonra önceki akşam Kandıra ilçe merkezi ve köylerini ziyaret eden Prof. Dr. Ali Akdemir'e köylüler büyük ilgi gösterdi. Akdemir'in köy gezisine ildeki toplantı nedeniyle ilçe başkanı Muzaffer Yağız katılmadı. İlçe yöneticilerinin hazır bulunduğu köy gezisine il genel meclis üyesi Recep Şenol ve eski ilçe başkan adayı muhasebeci Mustafa Türk ve eski gençlik kolları başkanı Çağlar Marangoz'da hazır bulundu.

CHP KANDIRA’YI ZİYARET ETTİ
Kandıra ziyaretini CHP İlçe Örgütüne yaptığı ziyaretle başlayan Akdemir, ilçe başkanı Muzaffer Yağız ve ilçe yöneticileriyle yaklaşık bir saate yakın Kandıra'nin genel sorunları hakkında bilgi aldı. Akdemir, Kocaeli'nin tarım havzası olan Kandıra'da tarım hakkındaki projelerini aktardı. Akdemir, ziyaretin ardından geçtiğimiz dönem ilçe başkan adayı olan muhasebeci Mustafa Türk'ü ziyaret etti, ilçe merkezindeki esnafı gezdi, ardından da Çalköy ve Seyrek'e gitti. Kandıra köylüsünün tarım konusundaki sıkıntılarını dinleyen Akdemir, bol bol not aldı.

SEÇİM KÖYDE KAZANILIR
Kandıra'da dengelerin çok değiştiğini aktaran ilçe başkanı Yağız, geçmiş seçimlerde köy seçmenlerinin Kandıra ilçe belediye başkanlığı için oy kullanmadığını, büyükşehir yasasının değişmesiyle birlikte 2014'deki seçimde köy seçmenlerinin de artık oy kullanacağını söyledi. Yağız, "Kandıra ilçe merkezinde 10 bin seçmen var, 91 köy muhtarlığı ile birlikte toplam 318 ayrı köydeki seçmen sayısı ise 24 bindir. Kandıra'nın seçmen sayısı toplam 34 bindir. Artık Kandıra'da seçim köylerde kazanılır" dedi.

KANDIRA ÇOK GÖÇ VERİYOR
Kandıra'nın son yıllarda çok göç verdiğine değinen Yağız, Kandıra'nın hizmetten yoksun bırakıldığını söyledi. Kocaeli'nin tarım havzası olan Kandıra'da tarımı bitirme noktasına getirildiğini ve bu nedenle Kandıra'da göç veren bir ilçe olduğunu söyledi. Yağız, "Kandıra ilçe sınırları içinde yaşayan 50 bin nüfus vardır. Kandıra dışında yaşayan Kandıralı sayısı ise 250 bindir. Kandıra'da istihdam olmadığı için Kandıra'nın genç nüfusu göç ediyor" ifadesini kullandı.

MAALESEF KÖYLÜ TARLASINI SATIYOR
Çalköy Köyü’ne giden Akdemir, köy kahvesinde köylülerle sohbet etti, sorunları dinledi. Göç veren Kandıra'yı göç alan bir ilçe haline getirecekleri sözünü veren Akdemir, Kandıra köylüsüne yönelik son yıllarda yaşanan baskılar sonrasında köylünün tarlası imara açılarak zorla elinden alındığına dikkat çekti. Akdemir, "İnsanlar neden yas tutar? canını ve malını kaybettiği zaman. Kandıra yastadır çünkü malı elinden alınıyor. Köylünün geçim kaynağı tarlasıdır, bahçesidir. Siz bunları elinden alırsanız o köylüyü öldürmüş olursunuz. Büyükşehir Belediyesini kazandığımızda Kandıra köylüsüne gereken teşviki sunacağız. Göç veren değil, göç alan bir Kandıra olacaktır" dedi.

KANDIRA’DA TURİZİM GELİŞTİRİLMELİ
Kandıra'nın Karadeniz sahilinde çok görkemli sahil bölgeleri olduğuna dikkat çeken Akdemir, Kandıra'ya gereken değer ve hizmet verilmesi halinde Kandıra Türkiye'nin en önemli merkezlerinden biri olmaya aday olacağını söyledi. Akdemir, "Kandıra sahillerindeki turizmi geliştirmek için yeni düzenleme yaptığınızda turist gelecek. Turist geldiği zaman yeni işyerleri, yeni mekanlar açılacak, lokantalar açılacak, sebze meyve ve et ihtiyacı artacaktır. Bu ürünlerin tamamı Kandıra köylüsünden alınacaktır. Dolaysıyla esnaf kazanacak, ekonomi büyüyecektir" şeklinde konuştu.

DEĞERLER YOK EDİLİYOR
Kandıra'nın çok önemli değerlere sahip olduğunu, Kandıra'nın dışarıdan bilinen tanınan bir ilçe olduğunu söyleyen Akdemir, "Kandıra'da yetişen ünlü siyasetçileri vardır, Kandıra'nın keten bezi, Kandıra bir tarım havzası olması, Kandıra yoğurdu, kaymağı, mandası meşhurdur. Bu saydıklarımız Kandıra'nın değerleridir. Ne yazık ki bu değerler yalan yanlış politikalarla yok edilmek isteniyor. Tarım havzasında tarım yaptırılmayan köylü mutsuzdur, huzursuzdur" dedi.

DÜNYADA TARIM ÖNEM KAZANIYOR...
Dünya'da gelişen iklim nedeniyle tarımsal alanların yaşanan afetlerle yok olduğunu, bunun yanında çorak alanların tarımsal alanlara dönüştürülmeye çalışıldığına değinen Akdemir, "Dünya'da tarımın önemi artarken, tarımsal alanların bol olduğu bölgelere göçler yaşanırken, Kocaeli'nin tarım havzası olan Kandıra'da mevcut tarım alanlarının sanayileşmesi için ciddi bir gayret sarf edildiğini söyledi. Akdemir, "Dünya organik tarıma yöneliyor, ürün pahalılaşıyor çiftçi zenginleşmeye çalışılırken, Kandıra'da tarla satılıyor. Köylü ürün elde edemeyince köyünü terk etmek zorunda kalıyor" ifadesini kullandı.

TARIMSAL PROJELERİMİZ VAR
Kocaeli'nin tarımla geçinen Kandıra köylüsünün daha fazla zenginleşmesi için ciddi projelerinin olduğunu söyleyen Akdemir, Tarımsal kalkınma hamlesi başlatacaklarını, kooperatifleşmeye yaygınlaştıracaklarını, sahillerde balıkçılığın daha fazla olması için balıkçı barınakları yapacaklarını, sulama göletleri yapacaklarını, Kandıra'ya özgü olan yoğurdu dünyaya tanıtacaklarını, mandacılığı teşvik etmek, seracılığı yaygınlaştırmak için yeni teşvikler sunacaklarını, köylünün çok daha fazla kazanması için yeni imkanlar sağlayacaklarını söyledi. Akdemir, "Köylü ürettiği ürününü karşılığında satarsa kazanır ve mutlu olur" dedi.

UCUZ GÜBRE, UCUZ MAZOT
Çiftçiye yönelik yeni teşviklerin sunulmaması, çiftçilikle uğraşan köylü artık toprağına ürün ekmekten kaçınmakta. Çiftçisiniz ve yaşamınız tarlaya bağlı ama siz ekmemeyi düşünüyorsunuz. neden? Çünkü gübre pahalı, mazot pahalı. Böyle bir dram olabilir mi? Köylünün içine düşeceği en kötü durumdur. Yerelde iktidara gelmemiz halinde dünyada gelişen tarımın ilimizde, tarım havzası olan Kandıra'da gelişmesi için ucuz mazot, ucuz gübre sağlayacağız. Köylüyü mutlu etmenin yolu tarım yapacak olanakları sağlamaktır. Benim bu konuda çok ciddi çalışmalarım, projelerim var" şeklinde konuştu.

08 Nisan 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR