Karamürsel’i, “Aşk Düğümü” ile bütün dünya tanıyacak

Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı ve Çevre Bilimi Geliştirme Derneği Başkanı Prof.Dr.Hamdi Temel, ‘naylon poşete’ karşı açtığı savaşı “ Ka...

BÜYÜT

Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı ve Çevre Bilimi Geliştirme Derneği Başkanı Prof.Dr.Hamdi Temel, ‘naylon poşete’ karşı açtığı savaşı “ Karamürsel Filesine atılacak “AŞK DÜĞÜMÜ” ile vereceği konferanslarla tüm dünyaya anlatacak.

*Konferans için geldiği Karamürsel’de ilginç açıklamalar yapan Prof. Dr. Hamdi Temel, hazırlanan 10 metre büyüklükteki Karamürsel filesine ilk “AŞK DÜĞÜMÜNÜ” attı.
* Çin’e en çok çöp ihraç eden ülke olduğumuzu belirten Prof.Dr.Temel, ”İhraç ettiğimiz çöpler, Çin’den bize oyuncak olarak geliyor ve 1 liralık mağazalarımızda çocuklarımıza satılıyor” dedi
*Karamürsel’in Malta kıyılarını andıran bir görünümü olduğunu ve güzelliğine hayran kaldığını söyleyen Prof. Dr .Temel’in Karamürsel’deki konferansını 500 kişilik topluluk izledi.

KARAMÜRSEL- Amiral Karamürsel İlkokulu Aile Birliği’nin Karamürsel Belediyesi işbirliği ile düzenlediği ”Naylon poşet kirliliği, çevreye ve insan sağlığına verdiği zararlar” konulu konferans için gelen Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı, Prof. Dr. Hamdi Temel, konferansında Karamürsel filesinin naylon kirliliğine katkısını belirtti ve Naylon Poşete karşı açtığı savaş için Karamürsel filesini tüm dünyaya “ sende bir AŞK DÜĞÜMÜ at !” sloganı ile tanıtacağını açıkladı.

NAYLON AŞKI ÖLDÜRÜR!
Naylon bir virüs gibi.. Kadınların çorabından pedine, erkeklerin tişörtlerinden pantolonuna, çocukların okul formasından beslenme çantasına, bebeklerin alt bezinden biberonuna kadar her yanımıza sızmış durumda. Ve her tehlikeli virüs hızla yayılıyor.

-Çağa ayak uyduruyor, yakalanmak istenmeyen bir katil gibi sürekli kılık değiştiriyor.

Kimi zaman plastik su damacanası kılığına girerek zehirliyor bizi, kimi zaman naylon poşet olup deniz kuşlarını öldürüyor, balıkların cinsiyetiyle oynuyor! Bazen Bisphenol A (BPA) formunda kanseri azdırıyor, bazen de çatal, bıçak, tabak, bardak şeklinde kanımıza karışıveriyor. Hatta gecenin ilerleyen saatlerinde prezervatif kostümüne bile girebiliyor.
Evet, naylon aşkı öldürüyor. Duyarsız insanların naylon aşkı da, tüm canlıları öldürüyor.
İşte bu sözcükler, “Naylon aşkı öldürür!” isimli kitabın yazarı Dicle Üniversitesi Prof. Dr. Hamdi Temel’e ait. Plastik yaşamdan kurtuluş rehberi olarak yayınlanmış kitabın sahibi Prof.Dr.Hamdi Temel Karamürsel konferansında “vücut” dilini çok iyi kullanarak öyle şeyler anlattı ki, başta kendisini hayranlıkla izleyen öğrenciler ve konuklar hayretler içinde kaldı.

ÇİN’E ÇÖP SATIYORUZ
Çevre kirliliğine karşı küçük öğrencileri uyaran Temel, Çin’e çok çöp satan ülke olduğumuzu söyledi ve bu çöplerin Çin’den oyuncak olarak geri geldiğini ve bunların “1 liralık” adı ile faaliyet gösteren mağazalarımızda çocuklarımıza satıldığını ifade ederek ,”-oyuncakları kırdığımızda nasıl çöp koktuğunu” hissedersiniz dedi ve anne-babaların bu konuda dikkatli olmalarını istedi.

SİYAH POŞET ÇOK ZARARLI
Çevreyi en çok kirleten ve insana en zararlı naylon poşetin kalitesiz, siyah poşetler olduğunu vurgulayan Prof.Dr. Hamdi Temel, naylonun ham maddesinin petrol atığı olduğunu bundan ucuz elde edilen poşetin ekmek, yiyecek maddeleri muhafazasında ve taşıma işleminde kullanılmasının insan sağlığını nasıl etkilediğini açıkladı ve sebep olduğu hastalıkları anlattı. Kanserojen içeren siyah poşetlerin doğada 1000 yıldan fazla zamanda çözümlenemediğini ifade etti.

POŞET YASAĞI GELİYOR
Naylon Poşetin Türkiye’de ilk mücadelesinin İstanbul Büyükçekmece Belediyesi’nden başladığını belirten Temel, örnek belediyeler Siirt, Akçay, Bartın, Kocaeli, İzmir, Kilis, Karasu, Samsun, Edirne belediyelerinin “siyah” naylon poşeti yasakladığını söyledi. İstanbul Şişli Belediyesi’nde 2009, İzmir’in Seferihisar ilçesinde 2009, Yalova’da 2010 yılından itibaren naylon poşet kullanımı tamamen yasaklandı. Bu belediyeler file ve bez torba uygulamasına geçti” diyerek Karamürsel’in filede öncülük yaptığını, filede adını duyurmasından memnun olduğunu belirtti.

CUMHURBAŞKANI DEVREDE
Naylon poşetle savaşı ve çevre kirliliğine gösterdiği ilginin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından takip edildiğini söyleyen Temel, bu konuda “önerilerini” soran Cumhurbaşkanına “Poşetin para ile satılması” kullanımı azaltır önerisini sunduğunu Cumhurbaşkanının konu ile ilgili çalışmalar başlattığını ifade etti.

TÜRKİYE NE YAPMALI?
Okullarda, halk eğitimlerinde, medyada kullanımıyla naylon poşet kullanımı ile ilgili bilgilendirici eğitim programları yapılabilir. Gıda sektörü dışında naylon poşet kullanımı zaruri olan alanlarda, yeniden dönüştürülen materyal kullanımı teşvik edilebilir. Geri dönüşümü teşvik etmek üzere, eğitim çalışmaları yapabilir ve naylon poşet toplama sistemleri geliştirebilir. Naylon poşetler için açık alanlarda belediyeler kapalı alanlarda kurum veya işletme sorumluları ayrı çöp toplama kutuları tahsis etmelidir. Naylon poşet kirliliğinde özellikle Büyükşehir Belediyeleri’nin geri kazanıma önem vermeleri gerekmektedir.

NEDEN KARAMÜRSEL ve FİLESİ
Çevreci Prof.Dr. Hamdi Temel’in Karamürsel sevgisi,”AŞK DÜĞÜMÜ” ismini verdiği büyük file ile “Naylon aşkı öldürmedi sen de bir düğüm at” diyerek Karamürseli dünyaya tanıtacak projesinin ilk düğümünün bu ilçede atılmasına Karamürsel’den 2 kişi sebep olmuş. Biri TAŞÇI filenin sahibi ve yaptığı ilginç fileleri birçok ülkeye ihraç eden emekli bankacı Muzaffer Taşçı ve Amiral İlkokulu Aile Birliği üyesi Arzu Salman. Amiral İlk Okulu Aile Birliği’nin düzenlediği konferansa Dicle Üniversitesi Prof.Dr.Hamdi Temeli konuşmacı olarak getirme onların Prof. Temel konferansı sırasında”- Karamürsel’in bende çok önemli yeri, benim naylon poşetle savaşımda yanımda olduklarını beyan eden Karamürselli 2 hanım kardeşimdir. Şu anda Kazakistan’da olmam gerekiyordu ama Karamürselli bu 2 hanım kardeşimin davetlerini kıramazdım .

KARAMÜRSEL SEVDASI
Onların naylon savaşımdaki yerleri ve Karamürsel filesi bende Karamürsel sevdası yarattı, bu yüzden burada güzel ilçenizde olmaktan ve beni dinlenmeye gelen hepinizle birlikte olmaktan mutluyum” dedikten sonra “Naylon Aşkı öldürür!” isimli kitabını konferansa katılanlara imzaladı. Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hamdi Temel’in Karamürsel Kültür Merkezi’ndeki konferansını Kaymakam ve Bşk.Yrd. Haluk Özarslan, İlçe Milli Eğitim Müdür ve Şube Müdürleri, Bld. Kültür ve Halkla İlişkiler Müdürü, ilçe sağlık gurup başkanı izledi.

02 Mart 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR