Mavi çamlar nasıl budanır?

Birbirinden güzel ve değişik çeşitleri olan mavi çamları; mavi sediri, mavi göknar ve mavi ladin diye sayabiliriz. Kışın, bir de üzerine kar yağdığı z...

Birbirinden güzel ve değişik çeşitleri olan mavi çamları; mavi sediri, mavi göknar ve mavi ladin diye sayabiliriz. Kışın, bir de üzerine kar yağdığı zaman seyrine doyum olmayan bir durum ortaya çıkmaktadır; ancak mavi çamların yetiştirilmesi, diğer çamlara göre hem daha zordur hem de daha fazla zaman ister. Bu sebepten dolayı böyle kıymetli ve güzel bir mavi çamlarımızı budama yaparken, bunun değerini ve önemini bilen, budamayla ilgili ehliyeti olan, çok bilgili ve çok deneyimli olan kişiler tarafından hassasiyetle yapılması gerekir. Aksi halde; budamayı çok iyi bilmeden ağacımızdan kesilecek tek bir dal dahi olsa çamımızın dengesinin bozulmasına sebep olabilir.

 

MAVİ ÇAMLAR DA BUDANIR

Bu duruma, çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Bazı kişiler; “Çamlar budanmaz”, mavi çamlara ise “Makas dahi sürülmez” demektedirler. Ben, buradan böyle diyenlere, “Çamlar da budanır; mavi çamlar da budanır” diye hem cevap veriyorum hem de nasıl budama yapılacağını özetlemeye çalışacağım. Bu tür yalan yanlış söylentilere de değerli okuyucularımız önem vermeyeceklerdir. Ben, burada, mavi çamların nasıl budama yapılacağını en ince detaylarına kadar siz değerli okuyucularımızla paylaşmaya çalışacağım.

 

ŞEFTALİ AĞACI GİBİ BUDANMAZ

Budama; bitkilerin her çeşidinde olduğu gibi çamlarda da yapılır, mavi çamlarda da yapılır. Ancak; kendi konumuna ve kendi durumuna göre yapılır. Bir elma ağacı, bir şeftali ağacı gibi budanmaz; çam gibi budanır. Biz şimdi gelelim, mavi çamlarımızın nasıl budanacağına...

 

ZAMANLA SARARIP KURURLAR

Çamlarımızı, bahçemize diktiğimiz andan itibaren gelişmeye ve büyümeye başlar. Büyüdükçe dallar da büyür, sıklaşır ve zamanla güneş göremez ve hava alamaz hale gelirler. Bilhassa çamın iç kısımlarında bu durum, daha fazla görülür. Bu şekilde olan dallar, zamanla sararır ve kururlar. Eğer biz, bu sararan ve kuruyan dalları temizlemezsek; ağacımızdaki kuruma ve sararma, zamanla daha da fazlalaşacaktır. Biz bu kuruyan ve sararan dalları temizlersek; ağacımızın içi hava alacak, güneş alacak ve diğer dallardaki kurumalar önlenmiş olacaktır.

 

UYGUN YERLERİNDEN KESERİZ

Daha sonra sırasıyla; ağaç üzerindeki çok sık olup üst üste gelmiş diğer dala ağırlık yapıp kırılmasına veya yaralanmasına sebep olabilecek. Zararlı dallar varsa, bu dalları da keserek diğer dala zarar vermesini önlemiş oluruz. Eğer birbirine rüzgarda veya fırtınada sallandıkça sürtme veya zarar verme ihtimalleri olan varsa, bunların da uç kısımlarını uygun yerlerinden keserek kendi kendini tartacak ve diğer dallara zarar vermeyecek hale getiririz. Eğer ağacımızın üzerinde, ağacımızın dengesini ve şeklini bozabilecek durumda büyümüş dallar varsa bunları da ağacın formunu bozmadan ve ağaca zarar vermeden uygun yerlerinden keseriz.

 

FIRTINADA KOLAY YIKILMAYACAK

Daha sonra ağacımızın üzerinde birikmiş çam ibreleri ve çam kozalakları varsa, mümkünse bunları da ağacımızdan düşürürüz ve ağacımızın tertemiz bir hale gelmesini sağlarız. Bu şekilde olan bir çam ağacımız; rüzgarda ve fırtınada kolay kolay yıkılmayacak, kalan dalları da daha gür ve daha güzel şekilde büyüyecektir. En son olarak yapacağımız iş; eğer çamlarımızın gövdesinde çürümüş, kalkmış ve içlerine ağacımıza zarar verebilecek böceklere yuva olacak şekilde kabuklar varsa, bu durumda olan kabukları temizleyerek zamanı geldiğinde burada kışı geçiren böceklerin ağacımıza zarar vermesinin önünü almış oluruz.

 

BÜTÜN GÜZELLİĞİNİ YANSITACAK

Böylece ağacımız için gerekli en önemli ve en güzel faydalı hizmeti yapmış olduğumuzdan dolayı, ağacımız da bize karşılık olarak bütün güzelliğini eksiksiz yansıtmaya çalışacaktır. Bütün okuyucularımızın sağlıkları ve mavi çamlarının sağlıkları, en güzel olması dileğiyle; saygılarımı sunarım.     

16 Ocak 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR