Kocaeli Valisi Ercan Topaca’dan Sert Uyarı

Gölcük İlçesinde yaşanan gerilim sonrasında Kocaeli Valisi Ercan Topaca, yaptığı açıklamada herkesi uyardı. Topaca “Kamu huzurunu bozacak her türlü du...

BÜYÜT

Gölcük İlçesinde yaşanan gerilim sonrasında Kocaeli Valisi Ercan Topaca, yaptığı açıklamada herkesi uyardı. Topaca “Kamu huzurunu bozacak her türlü duruma müdahil olacağız” dedi.

Seçim Güvenliği basın açıklamasını Valilik 100.yıl toplantı salonunda Kocaeli Valisi Ercan Topaca, İl Emniyet Müdürü Yusuf Çalkabur, İl Jandarma Alay Komutanı Kd.Albay Uğur Dilbaz basın toplantısı düzenlediler. Vali Topaca “Ankara’da 41 ilin valisi, emniyet müdürü ve il jandarma komutanlarının katılığı toplantı İçişleri Bakanlığı’nda üst düzey güvenlik görevlilerinin de yer aldığı toplantı yapıldı. Seçim demokratik unsurların en önemli durumudur. Sistemin sağlıklı işlemsi için millet iradesinin sağlık bir şekilde ortaya çıkmasını sağlamak için gereken tedbirleri almalıyız. YSK tarafından seçimler yapılmaktadır. Bu süreç zarfında güvenliği sağlamak durumundayız” dedi.

13 BİN DEĞİŞMEYEB KİMLİK VAR
Vali Topaca “Herkes nüfus cüzdanında vatandaş numarası olmalıdır. Seçmen olmasına rağmen, seçmen bilgi kartları yada nüfus cüzdanı olmalıdır. Doğru sandıkta oy kullanmalıdır. Muhtarlıklarda halkımıza bu duyurular yapılmaktadır. Sandık bilgileri gelmemiş vatandaşlarımız ise bunlara ulaşmalıdır. 13 bin civarında nüfus değişikliği yapmamış vatandaş bulunmaktadır. Geçen referandumda bu sayı 23 bin dolayındaydı. Nüfus müdürlükleri hafta sonu da dahil çalışmaktadır. Birkaç dakika da kimlik numaralı nüfus cüzdanı verilmektedir. Vatandaşlarımız bu imkandan faydalanmalıdır. Bir çok işlemde kimlik numarası kullanılmaktadır” açıklamasında bulundu.

İZİN VERMEYECEĞİZ
Topaca “Seçim güvenliği hakkında her türlü önlem alınmaktadır. YSK tarafından belirlenen takvim çerçevesinde devam etmektedir. Bundan sonra bazı yetkiler ilçe seçim kurullarına geçmektedir. Son 10 gün toplantı, gösteri yürüyüşleri, mitingler konularında yetki seçim kurullarındadır. Bu zaman kadar mitingler ve toplantılar kaymakamlıklar tarafından verilmektedir. Her türlü tedbir alındı. Bir sıkıntı görmüyoruz. Kuvvetlerimiz yeterlidir. Gerektiğinde jandarma, polis, diğer askeri birliklerden yararlanabiliriz. İlimizde sıkıntı yok. Kanunsuz hiçbir şeye izin vermeyeceğiz. Bunda kararlıyız. Vatandaşlarımız bu konuda sakin olmalıdırlar. Herhangi bir tahrike ve kamu düzenini bozucu faaliyetleri teşvik edecek durumlardan kaçınmalıdırlar” dedi.

GÖREV BAŞINDAYIZ
Hassas bir dönemden geçiyoruz diyen Vali Topaca “Kamuoyunda asılsız haberlerin, facebook dahil olmak üzere teknolojiyi kullanarak insanlarımızı birbirine düşürücü haberlerin ve yayınların dolaştığını biliyoruz, görüyoruz. Bununla ilgili olarak haberin kaynağının neresiyle onları buluyoruz. Kaynağına kadar ulaşıyoruz. Devletimiz bu konuda 24 saat çalışıyor. Gereken bütün birimler görevlerinin başındadır. Her olayı en ince ayrıntısına kadar inceleyip çözüyoruz. Vatandaşlarımız bu konuda uyanık olmalıdırlar. Her türlü tahriklere, yayılacak asılsız haberlere inanmamalarını remi makamlar tarafından yapılacak olacak açıklamalara itibar etmelidirler. Bu zamanlarda bir çok asılsız haber çıkmaktadır. Fevri hareketler olabilir. Bir anda insanlar galayana gelebilir. Bunun olmaması içinde vatandaşlarımızı da bize destek olması yardımcı olması gerekiyor. bu asılsız haberleri yayanlara itibar edilmemelidir. Bu konuda biz her türlü tedbiri alıyoruz” dedi.

YETKİ BİZDE
Kanunlara aykırı eylem veya fiil olduğun zaman. Herhangi bir kişinin bu durum karşısında cezalandırma yetkisi bulunmuyor. Bu hususta kamu gücünü kullanma yetkisi güvenlik güçlerindedir. Birilerini cezalandırmak veya faaliyeti engellemek amacıyla devlet tarafından güvenlik kuvvetleri dışında kimseye tanınmış bir yetki yoktur. Hiçbir derneğe, partiye, STK’ya tanınmış bir yetki yoktur. Cezalandırılması gereken bir eylem bir fiil bir hareket var ise burada yetki devletin resmi görevlilerindedir. Cezalandırma onlarda yapamaz adalet karşısında cezalarını alırlar. Hemen bir olay oldu birileri toplansın suçluları cezalandırsın böyle bir şey modern demokrasilerde asla kabul edilmeyecek, bizimde kabul etmeyeceğimiz, izin vermeyeceğimiz bir hareket tarzıdır. Böyle bir şeyin olduğu yerde devlet yok demektir. Burada izin vermeyeceğiz. Devletimizin gücü istihbaratı her şeye yeter. Bütün siyasi partiler bu konuda bize yardımcı olmaya davet ediyorum. Böyle bir durum karşısında en yakın güvenlik güçlerine gidilmesi gerekiyor” açıklamasında bulundu.

İHBARLAR ÖNEMLİ
Her türlü ihbarın en ince ayrıntısına kadar incelendiğini belirten Vali Topaca “Telefon, email, mektup, bireysel olsun hepsi değerlendiriliyor. Mutlaka güvenlik güçleri gereğini yapmaktadır. Gölcük ilçesinde yaşanan durum da devlet olarak legal olarak kurulmuş bütün siyasi partilerimiz seçime katılma hakkına sahiptir. Her parti seçim bürosu açabilir, miting yapabilir, toplantı yapabilir. Alt yapıyı oluşturmak ve güvenliği sağlamak bizim görevimizdir. Eksikliğe veya yanlışa izin vermeyeceğiz. Başka bir siyasi gurubun veya kişilerin bu faaliyetleri engelleme yetkisi yok. Orada değerlendirme yapıldı. Bazı siyasi parti temsilcileriyle görüştük. Karşılıklı diyalog oluşturuldu. Dedikodu haberlerine kimse inanmasın. Aklı başında olan biri bunlara inanmalıdır. Diğer bir yerden gelerek huzur bozmaya çalışanlar için gereken en sert güvenlik önlemini alırız. Kimsenin gözünün yaşına bakılmayacaktır. Böyle bir şeye fırsat vermeyiz” dedi.

BASINA UYARI
Basında sağ duyunun hakim olduğunu belirten Topaca “Aslı astarı olmayan haberler gündeme gelmedi. Genelde olumlu ve doğru yaklaşım sergilendi. Bir ay kaldı. Buna benzer dedikodular olabilir. Kaynağı bulunmadan haber yapılması doğru değildir. Kişileri karşı karşıya getirmekte suçtur. Kanunsuz poster ve resimlerin asıldığı geçen hafta kısmen ortalarda dolaştığı, bizim ilimizde şuana kadar kamuya açık alanda kanunsuz afiş veya poster asılmamıştır. Her şey kayıt altına alınmaktadır. Öyle tahrikçiler ki Gölcük olayında bunları gördük. Bir kişi aynı anda iki grup içerisinde yer almaktadır. Vatandaşlarımız bunlara dikkat etmeleri gerekiyor. Bunlar tespit edildi. Hukuki olarak gereken yapılacaktır. Onların amacı kamu düzenini bozmaktır. Basının da teyit etmeden haber yapılmamalıdır. Herkesten destek bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

İŞLEM YAPILDI
Gölcük ve Körfez İlçesinden iki kişi tespit edildiğini belirten Topaca “kötü niyetli olarak gösterilmeye bilir. Önemli olan toplumun bunu nasıl algıladığıdır. Feecbook’a koyduğunuz zaman algılamayacağınız noktaya kadar gitmektedir. Bizlere görev düşüyor. İnsanların demokratik haklarını koruması önemlidir. 2911 sayılı kanunda her şey açıktır. Bunun dışına taşan her türlü olaya müdahale ederiz. Vatandaşlar tahriklere kapılmasın. Bilgilerini yetkililerle paylaşsınlar. Bugüne kadar 340 seçim bürosu var. Büroların açılması bildirime tabidir. Kanunda yapılan değişiklik sonrasında olmuştur. Bildirim yaparak açılıyor. Buranında güvenliğini de görüşmeler sonrasında sağlıyoruz. Şartlara uymayan açılmalar olduğunda gereken yapılıyor. MOBESE’den gereken detek sağlanmaktadır. 8 ilçe için gereken rekabet şartlarının sağlanamamasından dolayı ihale iptal edilmiştir. Önümüzde ki günlerde yapılacak olan ihale ile 2012 ilk yarısına kadar devri alacağız” dedi.

13 Mayıs 2011 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR