Vekiller Salı günü and içecek

Meclis, bu hafta and içme törenine sahne olacak.Meclis, bu hafta and içme törenine sahne olacak. 24. Dönem Milletvekilleri 28 Haziran Salı günü and iç...

BÜYÜT

Meclis, bu hafta and içme törenine sahne olacak.

Meclis, bu hafta and içme törenine sahne olacak. 24. Dönem Milletvekilleri 28 Haziran Salı günü and içecek. Genel Kurul’a en yaşlı üye sıfatıyla CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi başkanlık edecek.

Meclis içtüzüğüne göre, kesin sonuçların YSK tarafından açıklanmasının ardından TBMM Genel Kurulu and içme töreni için sonuçların ilanını takip eden 5’nci gün saat 15.00’de çağrısız olarak toplanıyor. Bu tarih ise 28 Haziran Salı günü olacak. Yine İçtüzüğe göre Genel Kurul’a, en yaşlı milletvekili başkanlık edecek. 24’ncü dönemde en yaşlı üye sıfatıyla CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi Genel Kurul’a başkanlık edecek. Genel Kurul’da 6 en genç milletvekili de katip üyeliği görevi üstlenecek.

TBMM’de and içme töreninin ardından Meclis Başkanlığı seçimleri için süreç başlayacak. And içme töreninin ardından çalışmalara 5 gün ara verilecek ve bu süre içerisinde de Meclis Başkanı adayları belirlenecek. Adaylık için başvuru süresi ise 3 Temmuz Pazar günü saat 24.00’de dolacak. 4 Temmuz’da da Meclis Başkanlığı seçiminin yapılması bekleniyor. Seçim gizli yapılacak ve ilk iki turda üye tamsayısının üçte iki, üçüncü oylamada salt çoğunluk aranacak. Üçüncü turda da seçim yapılamaması halinde ise dördüncü turda en çok oyu alan aday başkan seçilecek.

Meclis Başkanlığı seçiminin ardından ise TBMM Başkanlık Divanı oluşturulacak. Siyasi partiler Divan’da görev yapacak isimleri belirleyerek Meclis Başkanlığı’na sunacak. Bunun ardından da siyasi partilerin gösterdiği isimler Genel Kurul’un onayına sunulacak.

Meclis Başkanlığı seçimi ve Başkanlık Divanı’nın oluşumunun ardından ise TBMM’de Hükümet programının okunması ve güven oylaması süreci yaşanacak. Yeni Bakanlar Kurulunun programı, hükümetin kuruluş tarihinden itibaren en geç 1 hafta sonra TBMM’de okunacak. Bunun üzerinden iki tam gün geçtikten sonra program üzerinde görüşme açılacak görüşmelerin bitiminden bir tam gün geçtikten sonra güven oylaması yapılacak. Yemin töreninde ise Nihat Ergün, Fikri Işık, Sibel Gönül, Muzaffer Baştopçu, Zeki Aygün, İlyas Şeker, Mehmet Ali Okur ve Lütfü Türkkan’ın kürsüye çıkması beklenirken, CHP’den Hurşit Güneş, Mehmet Hilal Kaplan ve Haydar Akar’ın ne yapacağı yemin töreninde ortaya çıkacak.

27 Haziran 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR