Çevre Mühendisleri Odası: Acilen gerekli önlemler alınmalı

Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu tarafından Tuzla’da meydana gelen kimyasal sızıntı ile ilgili bir yazılı açıklama yapıldı.  ...

Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu tarafından Tuzla’da meydana gelen kimyasal sızıntı ile ilgili bir yazılı açıklama yapıldı.

 

Başta Kocaeli olmak üzere Trakya Bölgesi, İstanbul, İzmir ve kimyasal madde depolayan tesislerin olduğu tüm kentlerin tehlike altında olduğunu bildiren Çevre Mühendisleri; SEVESO yönetmeliğini hatırlatarak, konunun bu perspektifle ele alınması ve acilen gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi.

 

Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

Ülkemizde tehlikeli kimyasalları kullanan, üreten veya depolayan tesislerde yaşanabilecek olası kazalara, felaketlere dair önlenmeler alınması, riskin yönetilebilmesi ve kaza sonrası afetin yönetilebilmesi, kurumlar arası görev dağılımlarının netleştirilmesi adına “Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik” yürürlüktedir. Söz konusu yönetmelik Avrupa Birliği’nde kısaca SEVESO Direktifi olarak anılmaktadır.

10 Temmuz 1976`da İtalya’nın Milano kentinden 20 km uzaklıkta olan Seveso kasabasında bulunan bir tesiste yaşanan kazanın ardından, havaya salınan kimyasal maddeler nedeniyle birçok insan ve canlı yaşamını yitirmiş ve hastalanmıştır. Bu kimyasal kazanın ardından 24 Haziran 1982 yılında büyük endüstriyel kazalara dair ilk Direktifi yayımlamış, 1996 yılında da bu yönetmeliği geliştirerek revize etmiş ve en son 2012 yılının Temmuz ayında yeni revizyonu gerçekleştirerek Seveso III Direktifi’ni yayımlamıştır. Ülkemizde ise bu konuya dair düzenleme 18.08.2010 yılında yönetmelik olarak yayımlanmıştır.

Ülkemizde Seveso yönetmeliği 2010 yılında yayımlanmış, 2 yıl sonra yürürlüğe gireceği planmış, fakat daha sonra ertelenmiş ve 30.12.2013 yılında tekrar yayımlanarak uygulanması gereken maddeler 2016, 2017 yıllarına ertelenmiştir. Yine ertelenen maddeler arasında;

-Tesislerin tehlike risklerini azaltmaları koşulu 2017 yılına,

-AFAD’ın olası kazalara dair ne gibi önlemler alacağını, neler yapması gerektiğini, güvenlik önlemlerini içeren “harici acil durum planı” hazırlama şartı 2017 yılına,

-Tesislerin depoladıkları kimyasal ve tehlikeleri maddelere dair yapacakları bildirimler haricinde tüm yönetmelik maddeleri (tesislerin hazırlaması gereken dahili acil durum planları, güvenlik raporları ve bunların Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından onaylanmaları vb) 2016 yılına ertelenmiştir.

Ülkemizde tesisler, depoladıkları kimyasal ve tehlikeli maddeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kurduğu internet sitesi üzerinden “beyan” etmekte, sistem de otomatikman tesisi farklı yükümlülükleri olan “üst seviye”, “alt seviye” veya “kapsam dışı” olarak nitelendirmektedir. Şirket sahiplerinin bildirecekleri miktar üzerinden Bakanlık bildirimi kabul etmektedir. Bu durum tesislerin yükümlülüklerden kaçmak adına düşük beyanlar yapabilme imkânı yaratmaktadır.

Yaşanabilecek Kimyasal veya Endüstriyel kazalara ilişkin raporların beyan usulü yapılması yerine, Havaya Suya Toprağa etkisi daha önceden fiziki ve teknik araştırması yapılmalı raporlanmalı ve olası bir kaza anında sağlıklı, hızlı, çözüm odaklı, koordineli bir afet yönetimi olması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) çalışması kolaylaştırılmalıdır.

Kocaeli, Trakya Bölgesi, İstanbul, İzmir ve kimyasal, tehlikeli madde depolayan tesislerin olduğu tüm kentler tehlike altındadır. SEVESO yönetmeliği, bu perspektifle ele alınmalı ve ertelemeler kaldırılarak acilen çalışmalar başlatılmalıdır.

Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesin de yaşanan kazanın asıl nedeni Çevre Bakanlığını, Şehircilik Bakanlığına sıkıştırılıp itibarsızlaştırılmasının; uygulamaların “mış” gibi yaptırılmasının, senelerdir ötelenmiş geç kalınmış bir önleme çalışmasının sonucudur, beyan usulüne dayandırılmış takip ve denetimsizliğin sonucudur.

Böyle kazaların bir daha olmaması dileğiyle,

ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI KOCAELİ ŞUBESİ YÖNETİM KURULU

06 Ağustos 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR