Milletvekili Süleyman Çelebi’den sendikalara ziyaret

Eski Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 24. Dönem İstanbul Milletvekili Süleyma...

Eski Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 24. Dönem İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, ilimize gelerek CHP İl Başkanı Cihat Altınyuva ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimler Derneği’ni ve Genel İş Sendikası’nı ziyaret etti.

 

Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimler Derneği’nde Dernek Başkanı Ali Genç ve dernek üyeleriyle sohbet eden Çelebi, emekliler için olan projelerinden bahsederek sohbet etti. Emekliler için ilk olarak yapılması gereken dört projeden bahseden Çelebi bunları şöyle sıraladı:

1. İntibak: İntibak ile ilgili olan yasanın intibak değil de yalnızca iyileştirme ve kaybedilmiş hakların alınması şeklinde olduğunu Çalışma Bakanımız da itiraf etti. Biz bu yasanın yeniden düzenlemesini ve ‘intibak’ anlamını taşımasını istiyoruz.

 

2. Maaşların Asgari Açlık Sınırının Üzerinde Olması: Şu an da emeklilere 24 liralık sadaka verildi. Yapılan zamların emeklilere getirdiğini hepimiz biliyoruz. Açlık sınırının çok altında maaş alan emeklilerimiz var. Bu maaşları emeklinin de insan olmaya yakışan şartlarda yaşayabilmesi için hiç değilse asgari açlık sınırının altında olmamak üzere düzenleme yapılması konusunda önerimiz var.

 

3. Milli Gelir Paylaşımı: Her gün büyüyen Türkiye’den bahsediliyor ancak o ekonomide emeklinin payı hep küçülüyor. Ekonomideki refah payının, milli gelirin eşit dağıtılmasını istiyoruz.

 

4. İkramiye: Bütün emekliler derneklerine iki bayramda birer maaş tutarında ikramiye verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

 

“7400 AKTİF ÜYEMİZ VAR”

Vekil Çelebi’nin ardından sözü alan Dernek Başkanı Ali Genç bu ziyaretlerin daha sık yapılmasını dileyerek “İntibak yasasını başkan gündeme getirmeydi biz şu an bunu konuşuyor olmazdık bunun farkındayız. Emekli maaşları 1600 liranın altında olmamalı. 7400 aktif üyenin bulunduğu derneğimizde biz bütün paramızı X bankasına yatırsak promosyon ödemesini istediğimiz promosyon ödemesine ulaşabiliriz. İntibak yasası da kesinlikle düzenlenmeli” dedi.

 

"ÇALIŞMALAR BASINA YANSIMADI"

Geçtiğimiz günlerde yaşanan ayakkabı fırlatma olayına atıfta bulunan Vekil Çelebi,  “Biz 22 yerde Türkiye’de emeklilerle ilgili tüm derneklerle ilgili buluşma gerçekleştirdik ve çalışmalar yaptık ancak basında bu çalışmalarımız başlık olarak yer almadı ve ayakkabı olayı manşetlere taşındı” dedi. Çelebi’nin bu söylemine karşılık Genç, “Ayakkabı olayı konusunda üzülmeyin. Ayakkabı kutusu dolarlarla doldurmak için boşaltılınca o ayakkabı da oraya atıldı” şeklinde konuştu.

 

GENEL-İŞ’E ZİYARET

Emeklilerin bu istediklerini yapmanın kime nasip olacağını merak ettiği dile getiren Genç’e Çelebi “Bize nasip olacak. Emekliler isteseler iktidarı istediği doğrultuda değiştirebilecek güce sahipler. Siz, tecrübeleriniz doğrultusunda hareket edebilirsiniz; tarihi biliyorsunuz” ifadeleriyle yanıtladı. Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimler Derneği’nin ardından Genel-İş Sendikası’nı ziyaret eden ekip burada; Genel İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük, Eğitim Sen Şube Başkanı Suca Omurca, KESK ve DİSK’e bağlı sendika kollarının şube yöneticileriyle buluştu.

 

"TAŞERONLUĞA SON VERECEĞİZ"

Buradaki ziyaretinde işçilere ve emekçilere yönelik önemli başlıklar veren Çelebi, sendikal haklarla ilgili düzenlemelerin yapılmasını sağlayarak, taşeronluğa son vereceklerini ve işsizliği azaltacaklarını duyurdu. Sendikal haklarla ilgili düzenlemenin kendisinin önderliğinde yürütüldüğünü ifade eden Çelebi, “Sendikal haklar için toplu sözleşme düzenlemesini yaptık ancak kamuda grevin olmadığı bir örgütlenme tam sayılmaz. Grev bizim için amaç değil araçtır. Bunun için sendika hakkı, toplu sözleşme ve grev hakkını içeren, geniş kapsamlı bir çalışma yapıyoruz” bilgilerini verdi.

 

"KOCAELİ’DE İŞSİZLİK ORANI %19"

Taşeronlaşmayı kaldıracaklarını belirten Çelebi, “Bunu müteahhite verilen parayı işçiye vererek yapacağız” dedi. Genel sanayi bölgelerinde eskiden bölgedeki işçinin yetmeyerek dışarıdan işçi alındığı bilgisini veren Çelebi, “Hesaplamalara dahil edilmeyen rakamları da eklediğimizde, Kocaeli’de %19 oranında işsizlik var. 1 Mayıs’ın doğduğu gündeki 13-14 saatlik mesailer hala devam ediyor ve işçiler köle standardında çalışıyor. İşsizlik sorununu çözeceğiz. Bu işi mucize gibi 1 yılda halledeceğiz demiyorum ama iktidara geldiğimizde en fazla 4 yıl içerisinde işsizlik oranını %2’lere indirebileceğimizi söylüyoruz” şeklinde konuştu.

 

"ÜTOPİK SÖYLEMLER DEĞİL"

Bu söylemlerinin slogandan ibaret olmadığını ifade eden Çelebi, “Her şeyin çözümü belli. Bunlar ütopik söylemler değildir. İşçiler olması gereken düzeyde mesai yapacaklar ve dolayısı ile sanayi daha fazla işçiyi bünyesinden çalıştırmak durumunda kalacak. Amacımız sanayiyi bitirmek değil büyütmektir” dedi. Çelebi’nin ardından konuşan Genel İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük, “Emekçiler adına mecliste göstermiş olduğunuz emeği takdir ettik. Sizin ifade ettiğiniz çalışmaların mecliste kanun haline gelmesi bize nefes alacak alan yaratacaktır. Buradan Birleşik Metal İş Sendikası’nın yanında deklare ederek çalışmalarında destekçileri olduğumuzu belirtmek istiyorum” ifadelerini aktardı. Hilal GÜDÜCÜ

16 Ocak 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR