Bayraktarlı çiftçilerimiz Antalya Tarım Fuarı’nda

İzmit Ziraat Odası’nın Antalya Tarım Fuarı’na bu yıl yaptığı geziye Bayraktarlı kadın çiftçilerinde kalabalık bir grup olarak katılması fuarda renkli...

BÜYÜT

İzmit Ziraat Odası’nın Antalya Tarım Fuarı’na bu yıl yaptığı geziye Bayraktarlı kadın çiftçilerinde kalabalık bir grup olarak katılması fuarda renkli görüntülerin oluşmasına sebep oldu

Bayraktar Köyü kadınları, her yıl Antalya’da 1 ila 4 Aralık tarihleri arasında yapılan Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları, Çiçekçilik ve Teknolojileri Fuarını ziyaret etti. İzmit Ziraat Odası’nın düzenlediği geziye 47 kadın ve 48 erkek çiftçi katıldı. Tarım İl Müdürlüğü’nün de destek verdiği ziyarette kadınlar, tarım alanındaki yenilikleri yerinde görürken, büyük üretim seraları, tohumlama merkezleri ve ambalajlama tesislerini gezdi.

FUARA 600 FİRMA KATILDI
Türkiye’nin en büyük tarım fuarlarından biri olan Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları, Çiçekçilik ve Teknolojileri Fuarı’nda bu yıl 156’sı uluslararası, olmak üzere toplam 600 firma katıldı. 66 bin 324 ziyaretçi ile ziyaret rekorunu kıran fuara, Bayraktar köyünden katılan kadınlar geçtiğimiz Cuma sabahı gitti.

BÜYÜK ÜRETİMİ YERİNDE GÖRDÜLER
İki günlük fuar ziyaretinde Ziraat Odası Başkanı Şinasi Turoğlu tarafından daha önce randevuları alınan tesislerde gezildi. Özellikle tarım alanında çok gelişen Antalya’da kadınlar büyük seralarda üretimin nasıl yapıldığını yerinde gördü. Ambalaj ve tohumlama tesislerini de gezen kadınlar, bu çalışmaları kendi bölgelerinde yapmak için gerekli bilgileri almayı ihmal etmedi.

İZMİTLİ ÇİFTÇİLER EN DİKKAT ÇEKEN GRUP OLDU
Fuar alanına şapkaları ve yaka kartları ile düzenli bir şekilde giren İzmitli çiftçiler, en dikkat çeken katılımcı grup oldu. Özellikle kadınların toplu ziyareti ulusal basınında dikkatini çekti.

FİRMALARLA BİREBİR GÖRÜŞÜLDÜ
Tarım fuarı ile ilgili bilgi veren İzmit Ziraat Odası Başkanı Şinasi Turoğlu, fuarda üreticilerin üretim alanları, tohum, fide, sulama, ilaçlama ve gübreleme hakkında faaliyet gösteren firmalarla görüşmeler yaptığını söyledi. Değişen ve gelişen tarımsal teknolojilerin yerinde görüldüğünü vurgulayan Turoğlu, “Üreticimiz için çok faydalı bir çalışma oldu. Bu tür fuar gezilerine devam edeceğiz. Bize destek veren Büyükşehir ve Kartepe Belediyelerine ayrıca İl Tarım Müdürlüğü’ne ve Bayrak Tcarete teşekkür ediyorum” dedi.

FUAR GEZİSİNDEN GÖZE ÇARPANLAR
Antalya’daki fuara ilk kez kadınların toplu bir şekilde gitmesi büyük dikkat çekti. Ulusal kanallar kadınlar ve ziraat odası ile röportaj yapmak için adeta sıraya girdi. Çetinler Tarım Paketleme şirketini gezen üreticilere, üretim şefi Volkan Yıldız, 17 ülkeye nasıl ihracat yaptıklarını anlattı. 25 dönüm arazi üzerine sera yapan Hüseyin Aytekin’in seralarını gezen üreticiler, burada büyük alanlarda üretimin nasıl yapılacağını gördü.

KADINLAR NOT DEFTERLERİNİ ELLERİNDEN DÜŞÜRMEDİ
Proto Tohum’un Üretim Müdürü Soner Bayrak kadınlara, tohumlama yöntemi ve çalışmaları ile ilgili üreticilere bilgi verdi. Kadın ve erkek çiftçilerin yaptığı ziyarette, ziyaret yerlerine toplu gidilmesine rağmen kadınlar, erkeklerin müdahalesinden uzak durmak için ayrı bir gurup olarak gezdi. Kadın çiftçiler seralarda yapılan değişiklikleri tek tek not etti.

06 Aralık 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR