12 saat Marmara’yı rehin alan terörist denizde terör estirdi

“Kartepe” teröriste mezar olduİzmit-Karamürsel seferini yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait “Kartepe” adlı deniz otobüsü dün PKK terör örgütü m...

BÜYÜT

“Kartepe” teröriste mezar oldu
İzmit-Karamürsel seferini yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait “Kartepe” adlı deniz otobüsü dün PKK terör örgütü mensubu Mehmet Altun kod adlı Mensur Güzel (27) tarafından silah ve bomba tehdidiyle kaçırıldı. Kaptan köşkünde mürettebatı rehin alan teröristin idaresindeki gemi, Marmara Denizi’nde daireler çizdikten sonra yakıtı bitince İstanbul Silivri açıklarında demirledi. Güvenlik güçlerince teslim olması konusunda yapılan uyarılar terörist tarafından dikkate alınmadı. Bunun üzerine saat 05.35’te tüm güvenlik birimlerinin düzenlediği ortak operasyonda üzerinde üç adet patlayıcı bulunan terörist öldürülürken, yolcu ve mürettebat da sağ olarak kurtarıldı

PKK'nın "silahlı kanadı" HPG üyesi mensubu olduğu iddia edilen Mehmet Altun kod adlı Mensur Güzel (26), sırt çantasıyla birlikte geldiği iskelede Kent Kart’ını okuttuktan sonra 17.45 saatli İzmit – Karamürsel arasında sefer yapan “Kartepe” isimli yolcu otobüsüne bindi. Hareket etmesinin ardından içinde 5’i kadın 18 yolcu, 4 mürettebat ve 2 stajyer bulunan deniz otobüsünün Kaptan Köşkü’ne çıkan eylemci Kaptan Cumhur Tunçel’i “5 kişiyiz, üzerimizde bomba var” şeklinde silahla tehdit ederek, rotanın Yalova yönüne çevrilmesini istedi.

TV’DE GÖRÜNMEK İSTEDİ
Olayı gören kaptan yardımcısı, yetkilileri arayarak kaçırılma olayını bildirdi. Deniz otobüsünü ele geçirdikten sonra mürettebat ve yolcuların cep telefonlarını toplayan silahlı kişi, 155 Polis İmdat hattını arayarak, “Müdahale etmeyin. Üzerimde bomba var, patlatırım” tehdidinde bulundu. Elinde silahla kaptan köşküne girip geminin kontrolünü ele geçiren PKK’lının yalnız olmadığı kendilerini takip eden güvenlik botlarının yaklaşmasını engellemek için havaya ateş etmeleriyle belli oldu. Yalova Emniyet Müdürlüğü ekipleri Deniz Polisi noktasında toplandı. Uzun namlulu silah taşıyan ve çelik yelekli polisler “Polis1” adlı sürat teknesi ve “Polis 2” adlı zodyak botla denize açıldı. Yalova’daki emniyet yetkilileri geminin hiçbir sahile yaklaştırılmayacağını söylediler. Amacı ismini duyurmak olan eylemci, eylemin televizyonlarda gösterilmesi isteğinde bulundu.

GPS CİHAZINI SÖKTÜ
Yalova’ya giderken yön değiştirip Adalar’ın yakınından Selimpaşa’ya istikametine yönelen deniz otobüsünün uydudan takibi önlemek için GPS cihazını söktüren PKK’lı, 22.00 sıralarında Silivri açıklarına gelindiğinde rotayı güneye çeviren deniz otobüsü bulunduğu bölgede sürekli daire çizdi. Bu sırada güvenlik yetkilileri gerekirse deniz ortasında müdahale etmek için hazırlık yaptı. Deniz otobüsü, yakıtı bittiği için 23.15’te İstanbul Selimpaşa açıklarında demirledi. Güvenlik görevlileriyle kaptan Cumhur Tuncel’in cep telefonundan irtibat kuran terörist, yiyecek ve yakıt ikmali dışında herhangi bir istekte bulunmadı. Kaptan Köşkünde bulunan teröristin üzerinde bomba olduğu ve elindeki bir kumandayla bunu patlatacağı yönünde tehditler savurduğu belirtildi.

DENİZDEN VE HAVADAN SIKI TAKİP
Deniz otobüsü Adalar yakınlarında dolaşırken, Donanma Komutanlığı’nın da bulunduğu Gölcük Deniz Üssü’nde alarma geçildi. İçinde SAS komandolarının bulunduğu 3 Sahil Güvenlik botu gemiyi takibe aldı. Bir askeri helikopter de havadan takip başlattı. Denizcilik Müsteşarlığı ekipleri de geminin rotasını otomatik tanımlama sistemiyle takip etti. Ayrıca Körfez boyunca sıralanan, başta TÜPRAŞ olmak üzere parlayıcı ve patlayıcı depolama tesisi bulunan kuruluşlarda da alarma geçildi. İstanbul, Kocaeli, Yalova ve Bursa’daki güvenlik birimlerini alarma geçerken, sahillerde de yoğun önlem alındı.

YOLCULARDAN BİRİ YAKININI ARADI
Gemide bulunan bazı yolcular cep telefonuyla yakınlarıyla irtibat kurdu. Güvenliği açısından adı saklı tutulan bir yolcu, teröristin üzerinde bomba olduğunu ve elindeki kumandayla bunu patlatabileceğini söyleyip önce herkesin cep telefonlarının bataryalarını çıkarttırdığını daha sonra da kaptan köşküne çıktığını bildirdi. Daha sonra cep telefonu bataryasını takıp irtibat kurduğu öğrenilen bu yolcunun anlattığına göre eylemci sonradan kendileriyle hiç irtibata geçmedi. Yolculardan lise öğrencisi Seyitmemi Güven’in dayısı Sinan Topçu da, “Yeğenim annesine telefon açarak kaçırılma olayını bildirmiş, daha sonra kendisine ulaşamadık” dedi.

SEFERLER İPTAL
Deniz otobüsünün İzmit-Karamürsel arasında sefer yaparken kaçırılmasının ardından Valilik kararıyla Pendik-Yalova arası arabalı vapur seferleri güvenlik nedeniyle iptal edildi. İskeledeki elektronik tabelalardan seferlerin iptal edildiği bilgisi geçilirken, iptal anoslarla da duyuruldu. Deniz otobüsünün İmralı’ya gitme ihtimaline karşı Ada’da da geniş güvenlik önlemleri alındı. 5 mil yanaşma yasağı bulunan ve alarma geçirilen İmralı Adası çevresinde hücumbotlar hazır bekledi.

SAAT 05.35’TE OPERASYON
Kartepe isimli deniz otobüsünü içerisinde bulunan 5’i kadın 18 yolcu 4 mürettebat ve 2 stajyer ile birlikte kaçıran eylemci terörist deniz otobüsünü İstanbul Silivri açıklarında demirledi. Sıcak takibin yaşandığı Körfez sularında gemi uzaktan uzağa gözlem altında tutuluyordu. Saatler öncesinden alınan operasyon kararı uygulamaya geçti ve SAS komandolarına “Gemiye girin” talimatı verildi. Komandolara kapıyı mürettebattan Egemen Erdoğan ve Mehmet Göktaş açtı. SAS Komandolarının yaptığı operasyon başarıyla sonuçlandı. Deniz Otobüsüne sızan SAS komandoları önce gemiye gaz bombası attı. Ardından 6 el silah sesi duyuldu. Terörist öldürüldükten sonra komandolar yolcuların bulunduğu bölgeye gelerek “Geçmiş olsun” dedi. Rehineler hayatlarını kurtaran güvenlik güçlerini alkışladılar. 1-2 dakika süren operasyon sonrası rehineler deniz otobüsünden tahliye edildi.

KRİZ MASASI OLUŞTURULDU
Yaşanan olay sonrasında Kocaeli Valilik binasında kurulan kriz masasında sabaha kadar çalışma yapıldı. Operasyon sonrasında açıklama yapan Kocaeli Valisi Ercan Topaca; “Operasyon sonuçlandı. Bir kişi ölü olarak ele geçirildi. Vatandaşlarımızda herhangi bir sıkıntı yoktur. Çok ayrıntılı bilgiler henüz yok. İlerleyen zamanda ayrıntılar ortaya çıkacaktır. Bizler burada yaptığımız çalışmalarla İstanbul’da yapılan operasyona teknik destek verdik. Bilgi aktarımında bulunduk. Birçok bilgi buradan gönderildi. Operasyon sonuçlandı. Vatandaşlarımıza bir şey olmamasından dolayı sevinçliyiz. Herkese geçmiş olsun. Soruşturma süreci olacaktır. Bu zaman alabilir. Soruşturma sonunda kesin açıklama yapılacaktır” demekle yetindi.

YOLCULAR DEHŞET ANLARINI ANLATTILAR
Silivri Polis Merkez Amirliği’nde ifade veren rehineler teker teker karakoldan çıkıyor. Silivri Polis Merkez Amirliği’nde ifadesine başvurulduktan sonra bırakılan Berkay Durdu (15) basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Okuldan çıktım. İzmit’ten Gölcük’teki evime gidiyordum. Çok korktum" dedi.
Kemal Karagül ise, "Eşimle birlikte işten eve dönüyorduk. Teröristi hiç görmedik. Kaptan köşkündeymiş. Bize sürekli mürettebattan birilerini gönderiyor ve yönlendiriyordu. 3 el silah sesi duyduk. Sonra kurtulduk. Ordumuz çok iyi" diye konuştu.
Rehinelerden Ceyhun Sezer ise 17:40 ’ta haraket ettiklerini ama saatinde Gölcük'te olamayınca bir terslik olduğunu anladıklarını belirterek "Farklı yöne gidince geminin kaçırıldığını anladık. Bu arada televizyonu salondan izleyebiliyorduk. Bizle hiç muhattap olmadı. Kaptan köşkündeydi. Sabaha karşı SAT komandoları girdi..Onu anında 6 el ateş sonucu etkisiz hale getirmişler. Kurtulduğumuz için dua ettik. Mürettabatla devamlı görüşüyorduk. Bayanlar çok korkuyordu" dedi.
Rehine Ceyhun Tezel’in (28) yakını Talip Delikanlı, basın mensuplarına telefonla öğrendiği detayları aktardı. Delikanlı, basın mensuplarının, "Olayı nasıl öğrendiniz?" sorusu üzerine, "Terörist telefonlarını toplayıp onları bir yere kapatmış. Ancak yakınlarıyla iletişim kurabilmeleri için telefonları zaman zaman dağıtmış. Beni arayarak kaçırıldıklarını söyledi." diye konuştu. İzmit Büyükşehir Belediyesi yan kuruluşunda işçi olarak çalışan Ceyhun Tezel’in GESOTİM adlı bir grupla Van’a deprem bölgesine gittiği 1 hafta önce döndüğü belirtildi. Öte yandan Ceyhun Tezel’in Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’in de yeğeni olduğu öğrenildi. (CEYHUN TEZEL)

Sinan Arslan’ın babası Sabahattin Arslan; “Çok korkunç bir olaydı. Haber alamayınca çok korktuk” dedi. (SABAHATTİN ARSLAN)

Davut Yılmaz’ın kayınpederi Yaşar Başol; “Gece hiç uyumadan haber bekledik. Korkulu saatler geçirdik” dedi. (YASAR BASOL)

Stajyer Sinan Arslan’ın annesi Reyhan Arslan; “Oğlum için ve diğer kişiler için çok korktuk. Haber alana kadar hiç uyumadık” dedi. Sinan Arslan ailesiyle böyle kucaklaştı.
(SİNAN ARSLAN VE AİLESİ)

Seyit Memigüven; “Gemide terörist bize tehditler savurdu. Mazotumuz bitince gemi hareket etmezse bombasını patlatacağını söyledi. Çok korktum. Zaten daha 17 yaşındayım. Bize hakaretler yağdırdı” dedi” (SEYİT MEMİGÜZEL)

Büyükşehir Belediyesi’nde çevre biriminde görevli Uğur Sandıkçı (33), eşi Rukiye Sandıkçı ile birlikte korku dolu anları paylaştı. Sandıkçı ailesi sağ salim kurtulduklarını şükretti. (UĞUR SANDIKÇI)

Davut Yavuz Yılmaz, panik olmadığını anlattı. Yılmaz, kadınların çok fazla panik yaşadıklarını ve korktuklarını söyledi. (Davut yavuz yılmaz)

Köseköy’de bir mobilya şirketinde çalışan 75 yaşındaki Birol Dere, çok fazla tehditlerde bulunulmadığını anlattı. (BİROL DERE)

Hatun Karagül; eşi Kemal Karagül ve kızı Dilek Karagül’ün deniz otobüsünde olduğu saatlerde korkulu anlar yaşadığını ve ailesine kavuştuğunda çok mutlu olduğunu ifade etti. (DİLEK KARAGÜL)

Esir alınan Melike Naz’ın kardeşi Eda Kalmuk, çok korktuğunu anlattı. (EDA KALMUK)

TERÖRİSTİN EVİNE OPERASYON
Teröristin İzmit merkeze bağlı Erenler Mahallesi Nihat Sokak’taki evine yapılan baskında çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi. İzmit Merkez’e bağlı Erenler Mahallesi Nihat Sokak’ta bulduk. Eylemcinin bu evde bir arkadaşıyla birlikte kaldığı ve o kişinin de şu anda gözaltında tutulduğu bildirildi. Terörist ile aynı mahallede oturan mahalle sakinleri, sık sık kalabalık arkadaş grubuyla eve geldiğini ve 1 yıldır bu evde oturduğunu ve 400 TL kira ödediğini söylediklerini belirttiler. “Mehmet Altun” kod adlı Mensur Güzel’in aslen Diyarbakır nüfusuna kayıtlı olduğu ortaya çıktı. Asker kaçağı olan ve arandığı öğrenilen eylemcinin bundan 5-6 ay önce Kocaeli Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesince yapılan bir operasyonda gözaltına alındığı ve daha sonra serbest kaldığı öğrenildi.

REHİNELERİN İSİM LİSTESİ:
Kartepe isimli Deniz Otobüsünde bulunan yolcuların isimleri şöyle:
Ayhan Onat
Gülsoy Kibar
Uğur Sandıkcı
Serkan Öztürk
Kadir Altınoğlu
Gürol Dere
Ceyhun Tezer
Taner Toksöz
Dilek Karagül
Kemal Karagül
Davut Yavuz Yılmaz
Canset Usta
Sude Gündoğdu
Yayla Tanlıtürk
Melike Naz
Berkay Duydu
Mustafa Uzun
İsmet Özyurt

MÜRETTEBATIN İSİMLERİ:
Cumhur Tuncel (Gemi Kaptanı)
Mehmet Göktaş (Mürettebat)
Egemen Erdoğan (Mühendis )
Hüseyin Karaaslan(Mürettebat )

STAJER ÖĞRENCİLER
Sinan Arslan
Seyit Memigüven


BAKAN ERGÜN; SORUŞTURMA OLAYI AYDINLATACAK
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yaşanan gemi kaçırma olayı sonrasında ilimize geldi. Kocaeli Valisi Ercan Topaca’dan bilgi alan Bakan Ergün, yolcularla birlikte basın açıklaması yaptı

Bakan Ergün; “Terörist ve terör eyleminin amacı hemen bugün ifade edilebilecek şeyler değildir. Kimden talimat almıştır bunların hepsi araştırılmaktadır. Yaşanan durum yakından takip edilmiştir. Ankara, İstanbul ve Kocaeli’de kriz masaları oluşturuldu. Yapılan operasyon sonrasında vatandaşlarımız buradalar. Acı bir 12 saat yaşandı. Kendilerine geçmiş olsun diyoruz. Onları merakla bekleyen akrabaları olmuştur. Ülkemize ve Kocaeli kentine geçmiş olsun. Olayın sıkıntısına yaşayanlara da çok geçmiş olsun. Örgütler istedikleri neticeye ulaşamamışlardır” dedi. Bakan Ergün “Teknolojik imkanlar bizlere kolaylık sağlamaktadır. MOBESE sistemleri olayların çözümünde önemli katkıdır. Kent Kart gibi uygulamalarda kamu araçlarını kullandıklarında tespit kolay olmaktadır” açıklamasında bulundu.

KİMLİĞİNİ BAKAN ŞAHİN, AÇIKLADI
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, içindeki yolcularla birlikte İzmit-Karamürsel seferini yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait “Kartepe” adlı deniz otobüsünü kaçıran teröristin kimliği ve sabaha karşı düzenlenen operasyonla ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Şahin şunları söyledi:
Terörist sahte kimlikle hareket ettiği tespit edildi. Gerçek adı Mensur Güzel. 1984 Diyarbakır'ın Kulp İlçesi doğumlu.Terör örgütünün gençlik yapılanmasında Kocaeli gençlik sorumlusu olarak çalıştığı tespit edildi.Askerlikten firar edip terör örgütü için çalıştığı belirlendi. Kaçırma olayının ardından deniz otobüsü İstanbul’un batısına yönlendirildi. Bu uzaklaştırma stratejisi işe yaradı. Gece Deniz Kuvvetleri Komutanımız ve Sayın Genelkurmay Başkanımızla görüşmelerimizi yapmak suretiyle operasyonun müşterek yapılması noktasında bir birlik sağlandı. Sabaha karşı operasyon gerçekleşti.

İKNA OLMAMAKTA DİRENDİ
İkna yolu çok denendi ama maalesef terörist ikna olmamakta çok direndi. Komandolarımız çoktan deniz otobüsünde yerlerini almışlardı yolcu görünümünde.
İknanın da netice vermediği anlaşılınca saat 05.45 itibarıyla operasyon gerçekleşti.

3 ADET PATLAYICI BULUNDU
Terörist acaba bir bomba düzeneğiyle meşgul mu ediyordu, propaganda mı yapmak istiyordu şeklinde bir kanaat da belirmişti ama üzerinde yapılan arama neticesinde 3 adet 450 gram A4 patlayıcı olduğu belirlendi.Çok ciddi bir eylemdi ama eylem çok teknik bir şekilde yürütüldü. İzmit’ten itibaren çok dikkatli bir şekilde takip edildi.

TERÖRİST EĞİTİMLİ BİRİYDİ
Keşke olmasaydı. Kandırılmış bir fakir bir halk çocuğu. Bir şekilde dağa çıkarılıp bu eylemi yapma teşebbüsünde bulunmaya zorlanmış.Kendisiyle sürekli ikna amacıyla telefon teması halindeydik. Konuşması düzgündü yüksek eğitim aldığını tahmin ediyoruz.

12 Kasım 2011 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR