Kaşukci: İspatlasınlar kendimi asayım

Gölcük Tersanesine 326 işçi için İŞKUR müracaatları kabul etti. Müracaatçılar İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukci’nin yeğenini işe soktuğunu iddia etti. K...

BÜYÜT

Gölcük Tersanesine 326 işçi için İŞKUR müracaatları kabul etti. Müracaatçılar İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukci’nin yeğenini işe soktuğunu iddia etti. Kaşukçi, “İddialar doğru çıksın kendimi asarım” dedi.

Gölcük donanma Komutanlığına bağlı Gölcük Tersanesine alınacak 326 kişiden 318’i işçi 8’i özürlü kadrosundan işe alınacaktı. İŞKUR sitesinden yapılan duyuruya göre başvuracakların KPSS’den en az 60 alması gerekiyor. Tercih edilen ikamet adresleri ise Gebze, Gölcük, Kandıra, Karamürsel, Kocaeli Merkez, Körfez, Derince, İzmit, Kartepe, Başiskele, Darıca, Dilovası , Çayırova oldu. Endüstriyel Elektrik, Elektrik Tesisatcılığı, Elektrik-Elektronik, Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Elektrik, Endüstriyel Bakım-Onarım, Yüksek Gerilim Sistemleri, Görüntü ve Ses Sistemleri, Büro Makineleri, Bobinaj, Elektrik Tesisatları ve Pano Montürlüğü, Otelcilik ve Turizm, Haberleşme Sistemleri, Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servisi ve Güvenlik Sistemleri bölümlerine işçi alımları için İŞKUR’a müracaatlar başladı. İŞKUR’da 60 personel 910 kişinin müracaatları için geceli gündüzlü çalıştı. Müracaat dosyaları oluşturulunca ÖSYM’ye gönderildi. ÖSYM’nin sistemi ile müracaatlar arasında otomatik olarak işçiler seçildi. Yapılan seçmeler Donanma Komutanlığına gönderildi. Donanma Komutanlığı güvenlik soruşturması yaptıktan sonra talihli kişiler işlerine başlayabilecek.

‘KAŞUKCİ YEĞENİNİ SOKTU’ İDDİASI
Donanma Komutanlığına bağlı Gölcük Tersanesine başvurmak isteyen kişiler büyük iddialar ortaya attı. Bu iddiaların önemlisi ise İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukçi’nin yeğenini KPSS’de yeterli puan alamamasına rağmen listeye sokması oldu. Bu iddialardan diğeri ise şöyle oldu başvurular sadece Kocaeli ve ilçelerinden olacaktı, fakat Türkiye’nin her bölgesinden başvurular oldu. İddialara göre Kocaeli’nde yaşayanlara öncelik verilecekti, il dışından müracaat yapanlar muhtarlardan ikametgah aldı. Bu kişilerin nüfus müdürlüğünde kaydının bile olmadığı iddia edildi.

KAŞUKCİ İSYAN ETTİ
Ortaya atılan iddialar üzerine İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukçi gazetemize açıklamalarda bulundu. Öztekin Kaşukçi iddiaları yalanlayarak, “Kimse muhtarlardan ikametgah alamaz çünkü işlemler online yapılıyor. Başvuru koşullarında Kocaeli şartı yoktu. Öncelik vardı. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının her ilde işe girme hakkı vardır. Eğer böyle bir şart konulursa anayasa ihlal edilmiş olur” şeklinde konuştu.

“KENDİMİ ASARIM”
Samimi açıklamalarda bulunan Kaşukçi, “Ben yeğenlerimi torpille işe sokamam çünkü tüm işlemler bilgisayar ortamında gerçekleşiyor. Tüm özellikler bilgisayar ile inceleniyor ve sıralama gerçekleşiyor. Puanlara göre ÖSYM sıralamayı gerçekleştirdikten sonra Donanma Komutanlığına ya da işverene gönderiyor. Bizim olayla hiçbir bağımız yok, biz sadece başvuruları alıp inceliyoruz. 910 müracaat gerçekleşmiş, 326 kişi kadrolu olarak işe başlayacak, aynı oranda yedek listemiz var. Donanma Komutanlığı güvenlik soruşturmasını gerçekleştirdikten sonra kişiler iş başı yapabilecek. Eğer bu listelerde benim akrabalarımdan birini görsünler, kendimi Valiliğin yanında bulunan Mimar Sinan Köprüsünde asarım. Benim yeğenlerimin isimlerini versinler eğer varsa böyle bir şey hemen dava açsınlar. Bu iddialar çok üzücü. Neden böyle iddialar ortaya atılır bilmiyorum” dedi.

05 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR