Doğan: Tarım, ülkenin direğidir

Her zaman çiftçinin yanında olan ve bu yönde aktif çalışmalarına devam eden İzmit Belediyesi faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda İzm...

Her zaman çiftçinin yanında olan ve bu yönde aktif çalışmalarına devam eden İzmit Belediyesi faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda İzmit Belediyesi, 18-19 Eylül tarihleri arasında yapacağı festivalde İzmit’in köylerinde yetişen tarım ürünlerini ve hayvansal ürünleri kentte yaşayan vatandaşlarla buluşturulacak. Doğu kışla Parkı’nın boş alanında İzmit Ziraat Odası işbirliğinde yapılacak olan Tarımsal Ürünler Festivali 18 Eylül Cuma günü saat 14.00’da başlayacak.

 

KÖYLÜLERE ÜCRETSİZ STANTLAR

İki gün sürecek festivalin ilk gününde açılış yapılacak ve ürünler sergilenmeye başlayacak. Alanda belediye tarafından köylülere 20 adet ücretsiz stant verilecek. Köylüler burada köylerde yetiştirdikleri tarım ürünleri ve ürettikleri hayvansal ürünleri satabilecek. Köy ve kent merkezini buluşturmayı hedefleyen festivalde 10 tarım aleti ve tarım ilacı satan firmada ürünlerini tanıtacak.

 

BİLGİLENDİRME STANTLARI

Domates, biber, patlıcan gibi sebze ürünlerinden, kavun, karpuz, üzüm gibi meyve çeşitleri ve ceviz, fındık gibi ürün çeşitlerinin sergileneceği festivalde bunların yanı sıra ev yapımı yiyeceklerde festivalde yerini alacak. Renkli görüntülerin yaşanacağı festival kapsamında İzmit Belediyesi ile Ziraat Odası tarafından kurulan stantlarda vatandaşlara tarım ve hayvancılıkla ilgili bilgilendirmeler de yapılacak.

 

GENİŞ KATILIM

Düzenlenen basın toplantısına Durhasan Köyü Muhtarı Burhan Tuğtekin, Arızlı Köyü Muhtarı Ruhan Menteş, Kulfallı Yüksel Oğuz, İzmit Belediyesi Başkan Güray Oruç, İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan ve çiftçiler katıldı.     

 

TARIM ÜLKENİN DİREĞİDİR

Festivalle alakalı Durhasan Mahallesi Solaklar Mevkii’nde bulunan muhtarlık binasında düzenlenen basın toplantısında İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, “Tarım bu ülkenin direğidir. Kim ne derse desin. Sanayi ne olursa olsun insanın ne koşulda olursa olsun değişmeyeceği tarımdır. Her şey gider biz yine toprağa bakarız. Köylerimiz, çiftçimiz bizim için çok değerlidir. Türk milleti için çok önemlidir. İzmit Belediyesi olarak 50 köyde çalışma yapılmaktadır” dedi.   

 

EĞİTİM VERİLİYOR

Köylere yönelik bir çok çalışma yaptıklarını söyleyen Doğan “Halkımızın ürün yetiştirmekte katkı vermeye başladık. Kırsal Müdürlük belediye bünyesinde kuruldu. Köylerimizde yaşam alanlarının oluştururken diğer yandan köy kokusunu kalması gerekiyor. İzmit Belediyesi bu anlamda çalışmaktadır. Ürünleri daha verimli ve daha uzun süreli eğitimler verilmektedir” ifadelerini kullandı.

 

ŞEHRE İNİYORUZ

Ürünlerin daha değer bulmaları için çalışıyoruz diyen Doğan “Köyde yetiştiriciliğin cazip hale gelmesi gerekiyor. Köy Ürünleri Festivali ilk defa olacaktır. Köy ürünlerine yönelik tanıtımlar yapılıyordu. Şimdi şehrin merkezine iniyoruz. Etkinlik düzenleniyor. Alış-veriş yapılması sağlanacaktır. Halkımızın oraya çekilmesi önemlidir. Bunların hepsi köylümüze ücretsizdir” açıklamasında bulundu.

 

KÖYLÜNÜN YÜZÜ GÜLÜYOR

Köylümüzün yüzü gülerse hepimizin yüzü güler diyen Doğan “Kendimizi güvende hissederiz. İnsanın vaz geçemediği topraktır. Hep birlikte köylerimizi köy tadın da yaşamak arzusundayız. İzmit halkını festivale bekliyoruz. Köy şehir buluşması sağlanacaktır. Birlik ve beraberliğimizin güzel bir örneği olacaktır” dedi.

 

ŞEHİT HABERLERİ ÜZÜYOR

Doğu bölgesinde yaşanan olaydan büyük üzüntü duyuyoruz diyen Belediye Başkanı Doğan “Bu milletin bir parçası olan herkes vatana ihanet edenlere üzüntü duymadan geçemez. Bir askerimiz, polisimiz, vatandaşımızın hayatını kaybetmesi herkesi üzer. Yaşanan olaylardan dolayı herkesin yüreği acımaktadır. Şehit haberleri gelmektedir. Bir mücadele yapılıyor. Yüzyıllardır birinci hedefi Türkleri Anadolu’dan atmak ikinci hedefi İslam’ı dünyadan kaldırmaktadır” dedi.

 

TİMSAH GÖZ YAŞLARI

Bu sadece PKK işi değildir diyen Başkan Doğan “Büyük Türkiye’nin oluşmasından rahatsız olanlar vardır. Almanya’nın orada ne işi vardır. İngiltere’nin, Fransa gibi bir çok ülkenin orada ne işi vardır. Bu Anadolu yurdu şehitler olmadan yurt olmuyor. Yurdumuz şehitler sayesinde olmuştur. Şehitlerimizin olmasını arzu etmiyoruz. Büyük bir mücadele yaşanmaktadır. Türk milleti bir çok yaşanan durumdan zaferle çıkmıştır. Fitne fesadı dışarı atmalıyız. Birlik olursak bileğimizi kimse bükemez. Orada mücadele veren Türk askeri, Türk polisidir. Onların zarar görmesi hepimizin zarar görmesi anlamına gelir. Bu durumdan nemalananlar vardır. Timsah göz yaşı dökenler vardır” açıklamasında bulundu. Serkan BORLAK

08 Eylül 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR