Çevre Mühendisleri, ‘Çöp Yakma Tesisi’ için yer önerdi

Kocaeli Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi tarafından “Evsel Katı Atık Yönetimi ve Kocaeli Uygulamaları” panelin sonucunu kamuoyuna açıkladı. Mühendisl...

Kocaeli Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi tarafından “Evsel Katı Atık Yönetimi ve Kocaeli Uygulamaları” panelin sonucunu kamuoyuna açıkladı. Mühendisler Odası tarafından kent gündeminde olan “Çöp Yakma Tesisi”nin İZAYDAŞ Solaklar Tesisi yanında ki alana yapılması gerektiğini açıkladılar.

 

PANEL DÜZENLENDİ

Gerçekleşen panelde Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Doğan “Atık Yönetimi ve Kocaeli’nin Mevcut Uygulamaları”, Zeynep Soyer “Türkiye ve Dünyada ki Mevcut Uygulamalar” Sait Ağdacı ise “Evsel Atık BertarafGeri Kazanım Yöntemleri ve Çevresel Etkiler” konulu sunum çalışması yapmıştı.

 

İZAYDAŞ’IN YANINA YAPIN

alan-004.jpg

Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi tarafından Soydan İş Merkezi’nde bulunan oda binasında düzenlediği basın açıklamasıyla “Evsel Katı Atık Yönetimi ve Kocaeli Uygulamaları” isimli çalışmalarının sonuç raporunu kamuoyu ile paylaştı. Basın açıklamasında Oda Başkanı Mehtap Öztürk ve yönetiminden Sait Ağdacı, Kıvanç Ergenç ve Ediz Uyanık yer aldı.  Rapor sonucunda Çevre Mühendisleri Odası çöp yakma tesisinin yapılması en uygun olan alanın İZAYDAŞ Solaklar tesisi yanındaki alan olduğunu açıkladılar.

 

KOCAELİ’DE 200 TON EVSEL ATIK ÇIKIYOR

Evsel Katı Atık Yönetimi ve Kocaeli Uygulamaları raporuna hakkında bilgi veren Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Mehtap Öztürk “Evsel katı atık yönetiminin Kocaeli’de mevcut durumu evlerden günde 1.700 ton, endüstrilerden ise günde 200 ton evsel katı atık çıkıyor. Ancak gelişmişlik artışına bağlı olarak kişi başı atık miktarının artması ve nüfus artışının etkisiyle, günlük atık miktarının 2020 yılında 2.200 ton, 2025 yılında 2.600 ton, 2030 yılında da 3.200 tona çıkması bekleniyor. Dilovası Düzenli Depolama Sahasının 1 yıl, İzmit Düzenli Depolama Sahasının da 3 yıl ömrünün kaldığı görülmektedir. Evsel atıkların küçük bir kısmı Biyogaz ile diğer kısımları ise Düzenli Depolama Yöntemi ile bertaraf edilmektedir. Atıkların içeriğinin yüzde 49’unu organik içerikli atıklar, yüzde 31’ ini de geri dönüşümlü ambalaj atıkları (kağıt-metal- cam-plastik) oluşturuyor. Geri dönüşümlü ambalaj atıklarının şuan yüzde 4,5’i ayrı toplanmakta ve geri dönüştürülmektedir” dedi.

 

27 MİLYON TON ATIK

Evsel Katı Atık yönetiminin Türkiye’de ki mevcut durumu ise yılda 27 milyon ton evsel atık, 1,2 milyon ton endüstriyel atık, 100 bin ton tıbbi atık ve 530 bin ton elektronik atık ortaya çıkmaktadır diyen Öztürk “Atık miktarının, gerek nüfus artışı ve gerekse ekonomik refahın artması ile artacağı ve 20 yıl içinde iki katına çıkacağı öngörülmektedir. Bu durumda 2030 yıllarında Türkiye’de toplam evsel atık üretimi 50 milyon tonu aşacaktır. Evsel atıklarımızın yüzde 12’sini geri dönüşebilir atıklar oluşturmakta olup, bu da yıllık olarak yaklaşık 3 milyon tona karşılık gelmektedir. Bu verilere göre, evsel katı atıklar içerisindeki geri dönüşebilir atıklar tam bir ayrıştırmaya tabi tutulursa, depolanacak atık hacminde yaklaşık yüzde 35 oranında bir azalma gerçekleşecektir” açıklamasında bulundu.

 

İLÇE BELEDİYELERİ SORUMLU

Sözlerine devam eden Oda Başkanı Öztürk “Evsel katı atık yönetiminin yasal durumu göz önüne alındığında 2011 yılında yürürlüğe giren Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğine göre ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanmasından 10 Temmuz 2004 tarihli ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun 7’inci maddesi kapsamında, büyükşehir belediye sınırları içerisinde ilçe belediyeleri sorumlu tutulmuştur. Aynı yönetmelikte, apartman, site yönetimleri, okullar, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, marketler, satış noktaları, iş ve alışveriş merkezleri gibi ambalaj atığının oluştuğu yerler, ambalaj atıklarını ayrı biriktirmek ve oluştuğu noktada belediyenin toplama sistemine vermekle yükümlü tutulmuştur. Yine aynı yönetmeliğe göre; Bakanlık, düzenli depolama tesislerinde bertaraf edilecek biyo bozunur atıkların azaltılması konusunda bu yönetmeliğin yürürlüğe giriş tarihinden itibaren azami iki yıl içinde ulusal strateji hazırlar.  Bu strateji, geri kazanım, kompostlaştırma, biyogaz üretimi veya enerji/madde geri kazanımı gibi yöntemler ile alınması gereken tedbirleri içerir” ifadelerini kullandı.

 

KİŞİ BAŞI BİR KİLOGRAM

Kocaeli’nin evsel katı atık yönetiminin Avrupa’da ki mevcut durumuna göre Kocaeli’nde kişi başı atık miktarı 1 kg gün iken, Avrupa ülkelerinden Almanya’da kişi başı atık miktarı 1,7 kg gün, Danimarka’da 2 kg gün, Hollanda’da 1,5 kg gün, İsviçre’de ise 2 kg gündür diyen Öztürk “Ambalaj atıklarının geri dönüşümü atıkların yüzde 30’u, Kompost Biyogaz atıkların yüzde 22’si, Yakarak Enerji Üretimini atıkların yüzde 43’ü, Düzenli Depolama atıkların yüzde 5’i.  Kocaeli için önerilen entegre sistem ise mevcut durum göz önünde bulundurulduğunda kaynakta ayırma işleminin yok denecek kadar az yapıldığı, bunun için öncelikle kaynakta ayırma çalışmasına başlanması,  kaynakta ayırma çalışması ile birlikte Avrupa’da olduğu gibi entegre bir çözüm üretilmesi, ambalaj atıklarının geri dönüşümü, kaynakta ayrı toplanmış organik atıkların kompost- biyogaz tesislerinde değerlendirilmesi, kalan atıkların yakılarak enerjiye çevrilmesi ve yakma sonrası oluşan kül ve atık içerisinde yer alan taş, kül vb inert atıklarında düzenli depolama yöntemi ile bertaraf edilmesi gerekmektedir” dedi.

 

İZAYDAŞ’IN YANINA YAPILMALIDIR

Atıkların kaynakta iyi bir şekilde ayrılmaması halinde Seçilecek entegre yöntemden özellikle kompost/biyogaz sisteminden verim alınamayacak diyen Oda Başkanı Öztürk “Ambalaj atıkları ayrılmadığı için doğrudan yakma tesisine gidecektir ve doğal kaynak olarak tekrardan kullanılması engellenecek. Sebze-meyve gibi yaş organik ürünlerin ayrı toplanmaması halinde yakma tesisine gidecek ve tesisinin enerji verimliliği ile ilgili sorun yaşanacak. Yakma tesisi için İZAYDAŞ Solaklar tesisi yanındaki alanı önerilmiştir. Önerme sebepleri ise alanın İZAYDAŞ koruma bandı içerisinde yer alması nedeni ile zaten yerleşime açılamayacak olması. Alan üzerinde tahrip edilecek bir bitki örtüsü olmaması. İçme suyu havzalarına uzak olması, elektrik-Su- Yol vb altyapısının hazır olması. Yerin Büyükşehir’e tahsisli olması” açıklamasında bulundu.  

 

KÜL DEPOLAMA TESİSİ OLMASI

Sözlerinin son bölümünde Oda Başkanı Öztürk “Diğer tüm alternatif yerlerin ise orman arazisi olması nedeni ile arazi tahsisinin zaman alacak olması ve olası mahkeme süreçleri nedeni ile kentin çöp sorunu ile karşı karşıya kalma riskini taşıması. Alanın hemen yanında yakma sonrası çıkacak küllerin düzenli depolanacağı bir tesisin olması.  Yakma tesisine gelecek olan atıkların yakma bunker ünitesinde (kapalı alan) beklemesi sırasında oluşacak atık suların arıtılması için gerekli olan sızıntı suyu arıtma tesisinin İZAYDAŞ sahası içerisinde yer alıyor olması nedeni ile yeni bir arıtma tesisine ihtiyaç duyulmayacak olması. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de 3000 ton/gün evsel katı atık yakma tesisi kurmak üzere ihaleye çıkmış olup yer olarak mevcut atık tesislerinin bulunduğu alanı (kemerburgaz) tercih etmiştir” ifadelerini kullandı. Serkan BORLAK  

 

10 Mayıs 2016 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

İzmitli - Evsel Atık yakma Dilovası mevcut çöp depolama bölgesine yapılmalı

İzaydaş Çevre ve Canlılar için çalışan çevreci bir yatırım ve fabrikadır,çevreye hiçbir zararlı etkisi ve salınımı yoktur,sadece çalışanlara iş kolundan çalışılan ortam ve etkileşimden dolayı yıpranma hakkı verilmeli.Kocaeli Büyükşehir belediyenin elinde prestij ve çevre denetimi,korunması konusunda avantajdır.Evsel atık yakma fabrikası için İzaydaş'ın Dilovasındaki Evsel atık depolama alanı en uygun bölgedir.İzaydaş yanına ikinci bir Tehlikeli Atık yakma tesisi yapılmalı İzaydaş geliştirilmeli.

İzaydaş geliştirilmeli.İkinci tesis yapılmalı çünkü başka sektörlerin atık yakması çevre ve canlılar açısından olumsuz etkileri var,diğer bu atık yakanların asıl işlerinde ürettikleri ürün insanların yaşam alanlarında kullanılmakta,ileride zamanla sağlıklarındaki olumsuz etkilerin hesabını kim verecek?.İzaydaş'ın işi Klinik ve Tehlikeli Atık bertarafıdır;Herkes kendi işini yapacak,arkadaşlar sizlerin bu konuda çok duyarlı olmanız ve İzaydaş'ın geliştirilmesi konusunda,

Büyükşehir belediyesine de destek vermelisiniz.İzaydaş sadece Kocaeli için önemli değil,tüm Türkiye için önemli ve Büyükşehir belediyesinin çevreciliği konusunda avantajdır.Mevcut Dilovası evsel çöp depolama bölgesinde yapılacak fabrikanın yanında Geri dönüşüm tesiside yapılmalı.

Yanıtla . 0Beğen 10 Mayıs 09:43
01

Tuncay sevdi - Sonunda mantıklı bir açıklama geldi.

Yanıtla . 0Beğen 10 Mayıs 09:43
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR