AKP İzmit İlçe Başkan Adayı Salih Çakır Bakan Nihat Ergün’e çattı

Salih Çakır, Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün teşkilatın yapısıyla ilgilenmediğini belirterek, “Bakanımız’dan ricam; sıkıntı meydana gel...

BÜYÜT

Salih Çakır, Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün teşkilatın yapısıyla ilgilenmediğini belirterek, “Bakanımız’dan ricam; sıkıntı meydana geldikten sonra değil, gelmeden önce olaya müdahale etmesidir” dedi

AKP’nin ilçe başkan adaylarıyla yaptığımız söyleşilere tüm hızıyla devam ediyoruz. AKP İzmit İlçe Başkanı ve başkan adayı Ali Korkmaz’ın ardından İzmit ilçenin diğer başkan adaylarından Salih Çakır ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Çakır, oldukça ses getirecek açıklamalarda bulundu. Rakibi Ali Korkmaz’ı samimiyetsizlikle suçlayan Çakır, “Demokrasi; kongreye çift liste ile girmek değildir” diyen Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ü de eleştirdi. Çakır, “Demokrasinin tanımını böyle yapıyor ama kent kamuoyu Nihat Ergün’ün teşkilatın yapısıyla ilgilenmediğini biliyor. Bakanımız’dan ricam bir sıkıntı meydana geldikten sonra değil, onun öncesinde olaya el atmasıdır. Kocaeli’de sıkıntı olduğu zaman bunu ortadan kaldıran değil onun öncesinde olaylara el atan bir yapının oluşması gerekiyor” dedi. Salih Çakır, Ali Korkmaz’dan daha donanımlı olduğunu da iddia etti. Sizleri keyifle okuyacağınız söyleşimizle baş başa bırakıyorum…

ERGÜN TEŞİKATIN YAPISIYLA İLGİLENMİYOR
*Neden AKP’yi tercih ettiniz?
-Geçmiş yıllarda Milli Görüş içerisinde aktif olmamakla birlikte yer alıyordum. Refah Partisi’nin aktif olduğu yıllarda yaşımız dolayısıyla aktif siyaset içerisinde yer alamıyorduk. Başbakanımız o yıllarda Refah Partisi içerisindeydi. Kendisinin yaptığı çalışmaları biliyoruz. İlerleyen dönemde kendisinin yeni bir parti kurmasıyla AKP içerisinde yer almam gerektiğini düşünerek katıldım. Bizim misyonumuza en uygun partidir.

*AKP İzmit İlçe’ye neden başkan adayı oldunuz?
-Hayatım boyunca bulunduğum toplumlarda yaptıklarım, yaşantımla bir yerlerde görev yapmam istenildi. Ama hiçbir zaman bireysel bir makam hırsına kapılmadım. İlçe başkanı olmak gibi bir hırsım yok. Ancak teşkilat içerisindeki ve mevcut yönetimin insani ilişkilerinin zayıflığı birileri tarafından bizlerin aday olarak çıkmasına neden olmuştur. Bu bizim bireysel tercihimiz değildir. Bu durum beni de yorar. Fabrikada çalışan bir işçiyim. AKP’ye oy verenlerin yüzde 98’i benim gibidir. Aday olurken bu insanlarımızın da temsili durumundayız. Kendisini mağdur hisseden, geçmiş yıllarda bizim teşkilatçılığımızı gören şahit olan insanlar tarafından bizlere teveccüh gösterildi.

*Tek liste istenmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
-İl gençlik kolları kongresinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün tarafından açıklama yapılmıştır. ‘Demokrasi; kongreleri çift listeyle icra etmek değildir’ demiştir. Doğru bir tanımlamadır. Demokrasi kongre öncesinde uzlaşıyı kendi aranızdaki sıkıntıları gidererek anlaşmanın sağlanmasıdır. Bütün yapıyı kucaklayan bir yapının oluşturulması anlamına gelmektedir. Bizim tek sıkıntımız, tek liste hazırlanması yönünde yapılacak olan görüşmelerdeki mekanizmanın zayıflandığındandır. Tek liste düşünülüyorsa önce başkan belirlenmemelidir. Yönetim kurulu belirlenmelidir. Herkesi kucaklayan bir yapının oluşması gerekiyor. Bu yapı sonrasında idareyi sağlayacak bir başkanın belirlenmesi gerekiyor. Problem; başkanı belirliyorsunuz, ekibini kurun diyorsunuz. Başkan kendisine uygun bir yapı oluşturuyor. Burada insani düşünceler devreye girdiğinde kendisine muhalif edecek isimleri almaz. Halbuki muhalefetin olması başarıyı beraberinde getirir. Herkes padişahım çok yaşa derse orada sıkıntı vardır. Sonu hüsran olur. Yönetim içerisinde uyaracak isimlerin olması gerekiyor. Bakanımız Nihat Ergün çok başarılıdır. Kocaeli tarafından takdir edilen bir isimdir. Fikir ve düşünce adamıdır. Demokrasinin tanımını böyle yapıyor ama kent kamuoyu Nihat Ergün’ün teşkilatın yapısıyla ilgilenmediğini bilmektedir. Bakanımız’dan ricam bir sıkıntı meydana geldikten sonra değil, onun öncesinde olaya el atmasıdır. Kocaeli’de sıkıntı olduğu zaman bunu ortadan kaldıran değil onun öncesinde olaylara el atan bir yapının oluşması gerekiyor.

KIRGINLIK BUNUN NERESİNDE?
*Seçilmeniz durumunda iş hayatınız ne olacak?
-Seçilmem durumunda iş hayatım son bulacak. 13 yıllık bir çalışma hayatım var. Maddi imkanlar doğrultusunda sıkıntı çekmeyeceğim. Ekonomik özgürlüğüm var. Bundan kimse sıkıntı duymasın.

*Delege yapısını nasıl değerlendiriyorsunuz?
-Genel merkez tarafından ortaya konulan kriterler doğru kriterlerdir. Bu teşkilat içerisinde bulunanlar sadece seçimlerde değil, her zaman hatırlanmalıdır. Bu arkadaşların siyaset içerisinde aktif olarak tutulması gerekiyor. Belirlenen kriterler ne kadar doğru ise uygulanan yöntem o kadar kötüdür. Kriterlerin uygulanmasına karşın bazı arkadaşlarımız dışarıda kalmışlardır. 21 kişilik komisyon kuruldu. İlçe ve il başkan yardımcıları yer aldı. Objektif bir delege listesi yaptık demelerine rağmen bu kimseye inandırıcı gelmiyor. Ben mahalle temsilciliğinden geliyorum. Mahalle temsilcileri ne yapmaları gerektiğini biliyor. 21 kişilik heyet karşısına çıkan mahalle temsilcileri delege listelerini verirken zor durumda kalmışlardır. Birçok isim orada söylenmemiştir. Mahalle temsilcileri kendilerini orada ifade edememişlerdir. Hayatta göremeyecekleri isimleri bir anda karşılarında görmüşlerdir. Delege yapısında mahalle başkanları mağdur edilmişlerdir. Mahalle temsilcilerinin asli görevi oyuna adam sokmalarıdır. Ancak bu durum karşısında kendi yönetimlerine bile izah edemeyecekleri durumla karşı karşıya kalmışlardır. Mahalle başkanları kendi yönetimleri içerisinde zor durumda kalmışlardır. Bu insanların siyaset alanı mahalledir. Beni nasıl delege yapmadın diyene ne diyecekler. Çift listelerde kırgınlıklar olduğu söyleniyor. Bu doğru değildir. İzmit ilçede her zaman çift liste ile kongreler yaptık. Bunun ölçüsü nedir? Sayımızda veya aldığımız oylarda azalma mı var? Neye göre kötü olduğu iddia ediliyor? Kongre kaybeden hangi arkadaşımız kendisini oyunun dışında görmüştür. Hepsi AKP içerisinde varlıklarını sürdürüyorlar. Çift listeli kongreler insanların şapkalarını önüne koyduğu ve sorguladığı kongreler durumuna gelmiştir. Tek listeli kongreler denge sağlanmadığı zaman kendi içerisinde sıkıntı yaşatmaktadır. İnsanların siyaset yapma arzularını törpülerseniz onları küstürürsünüz. Belki AKP’ye oy vermeye devam ederler ancak fedakarlık yapmazlar. AKP’de siyaset yapan herkes bir oy bir oydur hesabıyla çalışmıştır. Çift listeli kongrelerde hangi başkan adayının diğeriyle arası bozuktur? İbrahim Elgin – Hüseyin Yusuf, Elgin İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı olurken, Yusuf siyasi hayatına devam etti. Hüseyin Yusuf – Nedim Arsal durumu görülmektedir. Kırgınlık bunun neresindedir? Bu açıklamaların tamamını samimiyetsiz buluyorum. Bana, karşı karşıya gelmiş, halen daha kongre havasını sürdüren başkan göstersinler. AKP’de siyaset yapan herkes bunu böyle düşünür.

SAMİMİYETSİZ BİR AÇIKLAMA
*AKP İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz’ın “Çift listeden yanayım” sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
-Bu açıklama samimiyetsiz bir açıklamadır. Ali Korkmaz’ın yaptığı bu açıklamanın tarihine bakmak gerekiyor. Delege seçimlerinin öncesinde bu soruya karşılık olarak çift listeyi ağzına almamıştır. Delege seçimleri geride kaldıktan sonra açıklama yapmıştır. Kendisini garantide hissederek, kendi kendine bu delege karşısında kim çıkarsa çıksın karşımda şansı yoktur. Genel merkezin bu yönde tavrı bellidir. Bu açıklamayı yapmakta sorun görmedi. Samimi ise delege seçimleri öncesinde bu açıklamayı yapmalıydı. Basın yoluyla Salih Çakır isterse yönetimime alırım diyor. Sanki benimle hiç görüşmemiş gibi davranmaktadır. Bu açıklamayı yapmadan önce arayabilir. Basın üzerinden mi haberleşeceğiz. Dün kendisine onay verdiğimiz, bugün listeme alırım demesin. Onun listesinde de olmam. Ben siyasi bilgi birikimim ve tecrübem ile Ali Korkmaz’dan daha donanımlıyım.

*Tek liste dayatması olursa ne yaparsınız?
-Yapı olarak sert mizaca sahibiz. Hayatım boyunca kavga taraftarı olmadım. Görüntümüzden dolayı haksız eleştiriler karşısında kaldım. İnsanları görüntülerine göre değerlendirmemek gerekiyor. Parti menfaatleri bizim için önemlidir. Parti büyükleri tarafından tek liste ısrarı olması durumunda kavga eden taraf olmayız. Biz kavgacı insanlar değiliz. Amacımız kavga etmek değildir. Bazı siyasi büyüklerimiz tarafından Salih Çakır, ilçe başkanlığına çıkarak il yönetim kurulu pazarlığı yapmak istiyor söylentileri gelmektedir. Böyle bir derdim yok. İl başkanımız Mahmut Civelek, il yönetim kurulu üyeliği teklif etse kabul etmem. Bu yönde bir düşüncem olsaydı bunu il başkanımız Mahmut Civelek’e söyleyecek medeni cesaretim vardır. Makam gibi bir derdimiz yok. Bizim referansımız inancımızdır. Herkes söylediklerimize inansın. Kimse niyet okuyuculuğu yapmasın.

ALİ KORKMAZ, AKP’YE YAKIŞMIYOR
*Ali Şişman başkan adayı olarak çıktı. Daha sonra Ali Korkmaz’ın lehine çekildi. Nasıl değerlendiriyorsunuz?
-AKP’de siyasete başladığımdan bu yana birlikte siyaset yaptığım herkesi taşımız bir kişiyim. Nedim Arsal ilçe başkanı olduğu zaman ekip mantığı ile hareket ettik. Bundan sonra da ekip mantığı ile devam ediyoruz. İstişare ederiz, ekip ne derse odur. Bundan sonra Salih Çakır’ın fikirleri önemli değildir. Ekip tarafından ortaya konulan düşüncenin takipçisi oluruz. Ali Şişman çekilmeden bir ay öce beni aradı. Toplantı talebinde bulundu. 3 arkadaşımızla katıldık. Orada Şişman ‘Benim aday olmamın tek sebebi Ali Korkmaz’ın AKP’ye yakışmamasıdır. Ali Korkmaz’ın gitmesi yönünde mücadele etmek içindir. Size bu noktada birlikte hareket etmeyi teklif ediyorum” demiştir. Kendisine, bugün birlikteliği konuşmak için çok erken olduğunu, söyledim, delegasyon yapısı ortaya çıksın dedim. İkimiz de erdemli insanlarız, delegasyon yapısı kime meyilliyse o öne çıkar. Anlam veremediğim bir olay yaşandı. Baktığımda Ali Şişman’ın ağabeylerinin olaya bastığını onların istediği gibi delege listelerinin çift liste ile yapılamayacağını gördüler. Ali Şişman çekildi kendi ekibinin pazarlığını yapmıştır. Şişman’ın ekibinin hepsi delege yapılmıştır. Ali ağabeyin de şahsi makam derdi yoktur. Ortaya konulan tavır eleştiriye açık bir tavırdır. Kendisi yapmamalıydı.

Salih Çakır kimdir?
1973 İzmit doğumlu. Evli ve 2 çocuk babası. İlk ve orta okulu Bekirpaşa bölgesinde okudu, sonra İzmit Endüstri Meslek Lisesi’nde eğitim hayatını tamamladı. Siyasi hayatına AKP ile başladı. AKP Bekirdere kurucu Mahalle Teşkilatı Başkanlığı yaptı. AKP İzmit İlçe’de Hüseyin Yusuf’un merkez ilçe yönetiminde yer aldı. Ardından Nedim Arsal tarafından kurulan ilçe yönetiminde görev aldı. Arsal’ın milletvekili aday adayı olması sonrasında başkan vekilliği yaptı. Bir fabrikada kalite operatörü olarak çalışıyor.

10 Kasım 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR