Sanayi üretiminin yüzde 19’u uygunsuz

  2014 yılı ilk 6 Aylık Dönem Piyasa Gözetimi ve Denetimi Sonuçlarına ilişkin rapora göre, Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü sorum...

BÜYÜT

 

2014 yılı ilk 6 Aylık Dönem Piyasa Gözetimi ve Denetimi Sonuçlarına ilişkin rapora göre, Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan ürün gruplarında yapılan denetimlerde toplam 40 bin 141 farklı modelde sanayi ürünü denetlendi. Bunlardan 7 bin 784’ü uygunsuz bulundu. 462 farklı ürün teste gönderildi, 29 farklı marka/model hakkında toplatma kararı verildi. 2 bin 12 adet üründe uygunsuzluğun düzeltilmesi için süre verildi ve tespit edilen uygunsuzluklara ilişkin toplam 1 milyon 416 bin 777 lira idari para cezası verildi.

ASANSÖR İLK SIRADA

Söz konusu dönemde en çok denetlenen ürün gruplarını elektrikli ekipmanlar ve taşınabilir basınçlı ekipmanlar oluşturdu. Uygunsuzluk oranının en yüksek olduğu ürün grubunu yüzde 40.58 ile asansörler, yüzde 33.47 ile atex ürünleri oluşturdu. En çok idari para cezası uygulanan ürün gruplarından, 877 bin 681 adeti asansör, 158 bin 833 adeti elektrikli ekipmanlar, 157 bin 424 ile basınçlı ekipmanlar oldu.

 

YÜZDE 19,4’Ü UYGUNSUZ

Denetlenen ürünlerde ortalama uygunsuzluk oranı yüzde 19.4 oldu. Yani denetlenen her 100 üründen yaklaşık 20 tanesi uygunsuz çıktı. Güvensizliği tespit edilen 14 adet ürün Genel Müdürlük internet sayfasında ilan edildi. Denetlenen ürünleri, aeresol kaplar, asansör, atex ürünleri, ayakkabı, basınçlı ekipman, elektrikli ekipman, gaz yakan cihazlar, kazanlar, makineler, otomotiv, sivil patlayıcılar, taşınabilir basınçlı ekipmanlar ve tekstil ürünleri oluşturdu.

01 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR