Yuvam Akarca İnsanca Yaşam Meclisi’nden Posco’ya tepki

Yuvam Akarca İnsanca Yaşam Meclisi, Yuvam Akarca sakinleriyle bir araya gelerek, Uzunçiftlik’te kurulması planlanan POSCO Demir Çelik Fabrikası’na tep...

BÜYÜT

Yuvam Akarca İnsanca Yaşam Meclisi, Yuvam Akarca sakinleriyle bir araya gelerek, Uzunçiftlik’te kurulması planlanan POSCO Demir Çelik Fabrikası’na tepkilerini dile getirdiler.

Yuvam Akarca İnsanca Yaşam Meclisi, Yuvam Akarca İş Merkezi önünde Yuvam Akarca’lılarla bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına BES Kocaeli Şube Başkanı Akın Şişman, Yuvam Akarca Fevziye Mahallesi Muhtarı Fatma Keskin, çeşitli sivil toplum örgütleri temsilcileri de katılarak destek verdi. Meclis üyeleri adına basın açıklaması yapan Yuvam Akarca İnsanca Yaşam Meclisi üyesi Hatice Kılıç, “Kocaeli kenti yaşanır olmaktan çıkmakta, yeni organize sanayi bölgeleri, fabrikalar, limanlar, tersaneler ve taş ocaklarıyla yaşam alanlarımız daralmaktadır. Çevre ve insan sağlığı konusundaki kaygıların işin yapılış şekli ve ilkelerini yeniden şekillendirdiği günümüzde önümüze kör gözün gördüğü sağırın duyduğu yüzde 30’luk kanser kaynaklı ölüm oranıyla bu alandaki dünya listelerini zorlayan Dilovası gerçeği dururken şimdi Alikahya Demir Çelik Fabrikasının kurulması planlamakta ve yetkililer bu işletmenin çevreye zarar vermeyeceğini iddia etmektedirler. Oysa bilimsel araştırmaların sonuçları yetkilileri yalanlıyor” şeklinde konuştu.

ZARARLARI SIRALADI
Fabrikanın kurulması halinde oluşabilecek zararlara da dikkat çeken Kılıç, olumsuzlukları şu şekilde sıraladı:
“POSCO demir çelik fabrikasının kurulmasıyla birlikte tüm demir çelik fabrikalarında olduğu gibi yoğun enerji kullanımı sonucunda açığa çıkan zehirli gazlar, atmosfere zarar verecek ve havamız kirlenecektir. Havadaki zehirli gazlar, asit yağmurları olarak yağacak, toprağımızı, suyumuzu kirletecek ve tarım ürünleri olumsuz etkilenip tüm kent halkının sağlığını tehdit edecektir. Havaya bırakılan zehirli gazların etkisi geniş bir alanda olacak sadece bölgeyi değil tüm çevreyi etkileyecektir .

BİZ BU KİRLİ ÖNERİYİ REDDETTİK
Fabrikaların insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinden de bahseden Hatice Kılıç akciğer kanseri, bronşit, kalp rahatsızlıkları, eklem romatizması, çocuklarda raşitizm, göz yanmaları, nefes darlığı aşırı ihtiyarlama belirtileri ve salınan tozların terle deriye yapışarak deri gözeneklerinin kapanmasına neden olduğunu söyledi. Hatice Kılıç son olarak POSCO ve işbirlikçileri bize iş ve istihdam alanı yaratacaklarını söylediler ama biz bedelini havamızla, çevremizle, sağlığımızla ödeyeceğimiz bu teklifi reddettik, çünkü bu öneri kirlidir. İkinci Dilovası olmayacağız, somonu düşünerek değil, sonunu düşünerek evine dön POSCO” dedi.

02 Nisan 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR