C Vitamininin bir yararı daha!

Science dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, C vitaminiyle ilgili müthiş olduğuna dair fikirlerin çok da temelsiz olmadığı konusunda kanıt sunuyor...

Science dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, C vitaminiyle ilgili müthiş olduğuna dair fikirlerin çok da temelsiz olmadığı konusunda kanıt sunuyor. Bu çalışmada insanlardaki, neredeyse yarısında spesifik genetik mutasyon bulunan kolorektal kanserler incelenmiş. Bu hücreler o kadar fazla C vitamini çekiyorlar ki bu da ölmelerine neden oluyormuş.

 

Araştırmacılar yüksek doz C vitamininin kanser hücreleri üzerindeki etkisini araştırmak üzere hücre kültürü kullanarak daha sonraki deneyleri fareler üzerinde yapmışlar. Bu deneyler ve sürdürülen ileri araştırmalar C vitamininin kanser hücrelerinin ölümüne yol açtığını ve bunun mekanizmalarını göstermiş.

 

C Vitamininin kanser tedavisinde kullanılması konusunda çelişkili görüşler var; bazı çalışmalar kullanılabileceğini göstermişken bazıları da etkisinin az olduğu sonucunu bulmuşlar. Bu son araştırma bu konuda bir umut oluşturuyor ve ileri araştırmalara başlangıç oluyor.

 

Özet çeviri: Nurçin Çağlar

Sağlıklı Yaşıyoruz

Not: Bu çalışmayı bizimle paylaşan Umut Kemal Türe'ye çok teşekkür ederiz.

 

Kaynak:

http://arstechnica.com/science/2015/11/high-dose-vitamin-c-kills-cancer-cells-in-mice/


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR