TOBB istedi, oda seçimleri ertelendi

TOBB’un oda ve borsa seçimleri ertelendi. Bakanlar Kurulu kararına göre, şubat ayının başında başlaması düşünülen oda ve borsa seçim takvimi mayıs ayı...

BÜYÜT

TOBB’un oda ve borsa seçimleri ertelendi. Bakanlar Kurulu kararına göre, şubat ayının başında başlaması düşünülen oda ve borsa seçim takvimi mayıs ayına ertelenmiş oldu

TOBB bünyesindeki oda ve borsalara mensup şirket faaliyetlerinin AB standartlarına göre yapılmasını esas alan NACE sistemine oda ve borsa yönetimlerinden itiraz gelmişti. TOBB yönetimi, itirazları “sağlıklı bir şekilde” değerlendirmek için, şubat ve mart aylarında yapılacak seçim takviminin makul bir süre ertelenmesini istedi. Bu kapsamda TOBB tarafından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na başvuruda bulunuldu.

SEÇİMLER MAYISTA
Kararı görüşen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Birinci kademe seçimlerini mayıs ayına, genel kurul seçimlerini de ağustos ayına ertelenmesi konusunda bir Bakanlar Kurulu kararı kabul edildi ve Resmi Gazete’ye yayımlanmak üzere gönderildi” diye konuştu. Kararla, şubat ayının başında başlaması düşünülen oda ve borsa seçim takvimi mayıs ayına ertelenmiş oldu. TOBB Başkanlığı ve diğer organ seçimleri de mayıs ayından ağustos ayına alındı.

KELEŞ: GEREKİYORDU
Seçimlerin ertelemesi ile ilgili olarak ilimiz oda başkanları olumlu konuştu. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Halil İbrahim Keleş, “NACE sisteminin uygulamaya konulmasıyla yaşanan aksaklıkların ortadan kaldırılması ve bu konuda yapılması gereken çalışma için tanınan sürenin yeterli olmaması nedeniyle seçimlerin ertelenmesi gerekiyordu. Üyelerimizden de benzer yönde şikayetler geliyordu. Pek çok üyemizin bu yönde itirazları vardı. Bunlar sonuçlandırılmadan seçime gidilmesi uygun olmazdı ve TOBB oda ve borsalardan gelen sese kulak vererek Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na gereken başvuruyu yaptı. Ve bu kabul edildi” dedi.

“BİZDE SIKINTI YOKTU”
Oda seçimlerinin ertelenmesini değerlendiren bir diğer isim ise Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu oldu. Zeytinoğlu yaptığı açıklamada, “Bazı odalarda NACE sistemiyle ilgili yaşanan kimi sıkıntılardan haberdardık. Ancak bizim yaşadığımız herhangi bir sıkıntı yoktu. Türkiye Odalar Borsalar Birliği, Bakanlar Kurulu’na başvurarak bir erteleme talep etmiş. Öyle sanıyorum ki kimi illerde büyük sıkıntılar vardı. Bakanlar Kurulu da bu talebi değerlendirdi ve seçimlerin ertelenmesine karar kıldı” ifadelerine yer verdi.

“MAYIS AYINI BEKLEYEECEĞİZ”
Konuyla ilgili Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe de kısa bir açıklama yaptı. Efe, “Yapılan erteleme kararında bir olumsuzluk görmüyorum. Biz Körfez Ticaret Odası olarak zaten seçimlere hazırdık. Herhangi bir sıkıntımız yoktu. Ancak diğer odalarda sıkıntılar olmasından kaynaklı TOBB seçimlerin ertelenmesini talep etti. Seçimler mayıs ayına ertelendi. Biz şimdi seçim çalışmalarımızı biraz yavaşlatacağız ve mayıs ayındaki seçimlere hazırlanacağız. Bir olumsuzluk olacağını düşünmüyorum” dedi.

“BEKLENTİLERİ KARŞILAYACAK”
Öte yandan KOTO başkan adayı Murat Özdağ da konuyla ilgili yazılı bir açıklama yayınladı. Özdağ açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “ Bilindiği üzere, oda ve borsa seçimlerinin NACE kod sistemine göre yapılması amacıyla 2012 yılı içerisinde başlatılan çalışmalar 2013 yılı Ocak ayı içerisinde seçmen listelerinin TOBB tarafından ilan edilmesi ile yeni bir aşamaya girmişti. Bazı üyelerimizin meslekleri ile ilgili olmayan gruplarda yer aldığı ve bu haliyle de oda ve borsa seçimlerinin tartışmalı olabileceği yönündeki ikaz ve çekincelerimizi ilgili taraflara iletmiştik. Bakanlar Kurulumuzun yerinde kararı ile yeniden yapılandırılacak olmasını, üyelerimizin KOTO özelinde değişim beklentilerinin karşılaşması açısından önemsediğimizi ifade etmek isteriz.”

29 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR