Kocaeli’ndeki oran diğer illerin iki katı

İzmit Belediyesi, Kocaeli Devlet Hastanesi ve Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği işbirliğiyle kanser haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen meme...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi, Kocaeli Devlet Hastanesi ve Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği işbirliğiyle kanser haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen meme kanseri konulu konferans, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan da konferansta yaptığı konuşmada, kanserin kentimizdeki ürkütücü boyutlarına dikkati çekerek “Yapılan çalışmalara göre Kocaeli’nde kanser hastalığının diğer illere göre 2 kat daha fazla olduğu görülüyor” dedi.

Konferansa İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Kocaeli Valisi Ercan Topaca’nın eşi Sevim Topaca, İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Aydınlık, Kocaeli Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Şenol Ergüney, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği Başkanı Gülay Sökül, yaptığı açılış konuşmasında derneklerinin amacından söz ederek “Tüm kanser hastaları ve hasta yakınları arasında dayanışmayı sağlamak, tedavi görmüş ve görmekte olan kanser hastaları ve yakınları arasında yardımlaşma ve iletişim ortamını hazırlamak, kanser tedavi merkezlerinin her konuda gelişmesi için gerekli katkıların bulunmasına çaba harcamak ve tedaviler konusunda toplumu bilgilendirmek üzere derneğimiz çalışmalar yapıyor. Dayanışma ve moralin kanser tedavisinde hastaya çok olumlu etkileri oluyor. O yüzden bizim gibi derneklerin desteklenmesi bu hastalar için yeni umutların yeşermesi anlamını taşıyor. Derneğimiz adına bu organizasyona katkı sağladıkları için İzmit Belediyesi’ne ve Kocaeli Devlet Hastanesi’ne çok teşekkür ediyorum” dedi.

2 KAT DAHA FAZLA
İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan da konferansta yaptığı konuşmada, kanserin kentimizdeki ürkütücü boyutlarına dikkati çekerek “Kanser çağın hastalığı ve tedavisi için bütün dünyada çareler aranıyor. Kanserle mücadelede iyi sonuçlar edebilmek sadece hekimlerin çabasıyla değil, hepimizin mücadelesiyle olur. Yapılan çalışmalara göre Kocaeli’nde kanser hastalığının diğer illere göre 2 kat daha fazla olduğu görülüyor. Bu olay tesadüf değildir. Yıllar içinde toprak, su ve hava kirliliğini tetikleyen unsurlar göz ardı edilince belli riskler ister istemez ortaya çıktı. Kanseri yenmek için ancak topyekün mücadele ile başarıya ulaşabiliriz. Bu tür çalışmaları daha çok yapmalıyız” diyerek herkesi duyarlı olmaya davet etti.

BAYAN TOPACA ANNELERİ UYARDI
Kocaeli Valisi Ercan Topaca’nın eşi Sevim Topaca yaptığı konuşmada özellikle işlenmiş ve hazır gıdaların taşıdığı riskten söz ederek “ En azından anneler olarak çocuklarımıza marketten hazır kek almak yerine, evlerimizde kendi hazırladığımız kek, poğaça türü yiyecekleri yedirmemiz bile bu mücadelede önemli bir çabadır” şeklinde görüşlerini dile getirdi .

HENÜZ SEBEBİ TAM OLARAK BİLİNMİYOR
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Binnaz Sarper ve Kocaeli Devlet Hastanesi Onkoloji Bölümü Doktorlarından Arzu Altınnel Erkal slayt gösterileriyle yaptıkları sunumda katılımcılara önemli bilgiler vererek “Meme kanseri erken evrede teşhis edildiğinde artık ölümcül bir hastalık olarak değerlendirilmemektedir. 40 yaşından itibaren her yıl mamografi çektirilmesi gerekiyor. Birinci derecede akrabalarında meme kanseri olan kadınlara daha sık ve erken yaşta takipten geçmelerini öneriyoruz. Mamografide, meme kanseri henüz ele gelen bir kitle olmadan, yani kireçlenme aşamasındayken saptandığından meme kanseri çok erken evrede tedavi edilebiliyor. Kanserin sebebi henüz kesin olarak bilinmemektedir. Kanser hastalığı için iki grup risk faktörü vardır. Kanser için risk faktörleri yaşam şekillerine, yaşa, cinsiyetine ve aile öykülerine bağlı olarak değişir. Bir başka risk grubu ise çevresel faktörlerdir. En sık görülen kanser tipleri, Kadınlarda en çok meme, akciğer, rahim ve kalın bağırsak kanserleri. Erkeklerde ise en çok akciğer, prostat, mide ve kalın bağırsak kanserleri görülmektedir” şeklinde konuyu özetlediler.

06 Nisan 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR