CHP’li Kaplan: 12 Eylül dönemi, karanlık bir dönem

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, 12 Eylül’ün Türkiye için karanlık ve olumsuz bir dönem olduğunu söyledi.CHP Çayırova İlçe Örgütünün düze...

BÜYÜT

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, 12 Eylül’ün Türkiye için karanlık ve olumsuz bir dönem olduğunu söyledi.

CHP Çayırova İlçe Örgütünün düzenlemiş olduğu ‘Bir Türkiye Gerçeği 12 Eylül’ konulu panelde konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, “12 Eylül’ün üzerinden 32 yıl geçti. O dönemin öğrencileri 50’li yaşlarda, çocuklar ise 40’lı yaşlarda. 40 yaşın altındakiler o dönemi bilmiyorlar ve algılayamıyorlar. O dönemin anlatılması ve paylaşılması gerekiyor. İlginçtir, 1960 askeri darbesi ve 1971 askeri muhtırası çok iyi biliniyor, ama insanların yaşamını yok eden, özgürlüklerini ortadan kaldıran 12 Eylül’ü hatırlamıyorlar, algılayamıyorlar” diye konuştu.

AĞIR BİR TABLO
12 Eylül döneminde çok büyük olumsuzluklar yaşandığına ve ağır bir tablonun ortaya çıktığına dikkat çeken milletvekili Kaplan, “1 milyon kişi fişlendi, 650 bin kişi gözaltına alındı, bunlarla ilgili 210 bin dava görüldü. 7 bin kişinin idamı istendi, 510 kişi hakkında idam kararı çıktı, 50 kişi idam edildi. 388 bin kişiye pasaport verilmedi, 30 bin kişi işten atıldı. 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı. 460 kişi kuşkulu bir şekilde öldü, 300 kişi cezaevlerinde yaşamını yitirdi. 937 film yakıldı ve imha edildi. 24 bin derneğin faaliyetlerine son verildi. Gazeteler 300 gün yayın yapamadılar. Sonuç olarak 12 Eylül’ün tablosu çok ağır” dedi.
Kendisinden de örnek veren milletvekili Kaplan, “Biz üniversite öğrencisiyken polis ve jandarmadan korkardık. Yıllar geçmesine rağmen bugün bile bir trafik polisi ve jandarma yolumu çevirince tedirgin oluyorum” diye konuştu.

24 OCAK KARARLARI

Panelin bir başka konuşmacısı DİSK eski Genel Başkanı ve CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, “12 Eylül, Türkiye’de uygulamaya konulması istenen 24 Ocak kararlarının uygulanması için yapılmıştır. 24 Ocak kararları demokrasi olan ülkelerde uygulanamazdı. Ancak baskı rejimlerinde uygulanabilirdi. Yani bir darbeye ihtiyaç vardı ve bu nedenle bu projeyi gerçekleştirdiler” diye konuştu.

“BİZ ÖLEMEDİK”


Panelin son konuşmacısı Esenyurt eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan da, 12 Eylül döneminde başından geçenleri anlattı. Zor dönemlerden geçtiklerini söyleyen Çapan, “Sorguda üç arkadaşımı kaybettim. Zor bir süreçten geçtik. Biz ölemediğimiz için yaşıyoruz. O dönem bizi korku ile teslim almaya çalıştılar. 30 yıldır öğrendiğim ve herkese önerdiğim bir şey var, korkmayın! Ancak korkaklar ve katiller korkar” diye konuştu.

BÜYÜK KATILIM

CHP Çayırova İlçe Örgütünün düzenlemiş olduğu panele katılım son derece yoğundu. CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan’ın yanı sıra il yöneticileri, ilçe başkanları, il genel ve belediye meclis üyeleri, gençlik ve kadın kolları yöneticileri ile vatandaşlar katıldı.

14 Eylül 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR