Boz: Yeni çöp fabrikası mevcut yere yapılmalı

1997-2013 tarihleri arasında İZAYDAŞ’ta görev yapan ve halen kendi adına Atık Yönetimi ve Çevre Danışmanlığı yapan Osman Boz, evsel atıkların bertara...

1997-2013 tarihleri arasında İZAYDAŞ’ta görev yapan ve halen kendi adına Atık Yönetimi ve Çevre Danışmanlığı yapan Osman Boz, evsel atıkların bertarafı için bir tesise ihtiyaç olduğunun doğru bir tespit olduğunu, bu tesisin mevcut fabrikanın yanına yapılmasının uygun olduğun söyledi. Daha çok tehlikeli atıklar olmak üzere genel olarak atık yönetimi konusunda bilgi sahibi olan Osman Boz, yeni yapılması düşünülen evsel atık bertaraf fabrikası için görüş ve düşüncelerini aktardı. 17 yıllık tecrübesine dayanarak yaptığı açıklamalarda, yapılması planlanan evsel atık bertaraf fabrikasına karşı olmadığını aksine desteklediğini söyleyen Boz, bu tür bir işletmeye ivedilikle ihtiyaç olduğunu belirtti. Boz aynı zamanda bu çöp fabrikasının yer varsa mevcut işletmenin yanına yapılmasının uygun olacağını kaydetti.

 

“ÇÖP SORUNU ÇÖZÜLMELİ”

Osman Boz, “Bu şehirde nüfusa paralel olarak günde bin 600 ton evsel çöp üretilmektedir. Bunun yaklaşık olarak 700 tonu Batı Kocaeli (Gebze-Dilovası-Darıca- Şekerpınar), kalan 900 tonu ise İzmit başta olmak üzere doğu ve güney ilçelerdir. Bu nereden baksanız günde 300-400 kamyon çöp demektir. Evlerimizden, ofislerimizden kapının önündeki çöp konteynırına çöpümüzü attığımızda gözümüzden uzaklaşan çöpler için iş daha yeni başlıyor aslında.  Bir belediye için en geciktirilemez hizmet çöp toplama hizmetidir. Çöp sorunu mutlaka çözümlenmelidir” dedi.

 

“İZAYDAŞ’TA AYRILAN ALAN DOLACAK”

20 yıl öncesine kadar, İzmit Körfezi’nin ucunda Yükseliş Otel’in orada denize çöpler dökülüyordu diyen Osman Boz, “Gelişmişlik endeksinde en önlerdesiniz, ama çöpler denize dökülüyor. Ama o günlerden, bugün varlığından adeta gurur duyulan İZAYDAŞ’a gelindi. Sefa Sirmen Başkan’ın bence en önemli projesidir İZAYDAŞ. Türkiye için büyük bir vizyon olmuştur. Evsel çöpler için İZAYDAŞ’ta ayrılan yaklaşık 3.000.000 metreküp alan yakında dolacak. Yetkililer 1-2 yıl kaldı diyorlar” şeklinde konuştu. 


“ŞİMDİLİK ELEKTRİK ÜRETİLİYOR”

Osman Boz yapılması planlanan çöp fabrikasıyla ilgili de konuşarak, “Yani, yeni kapasiteye ihtiyaç var. Yeni yatırım en az 50 yıla hitap edebilmelidir. Bunun içinde geçmiş tecrübelerimizden, uygulamalarımızdan dersler çıkarmalıyız.

19 yıldır İZAYDAŞ çöp depolama sahalarına hiçbir ön işlemden geçirilmeden evsel çöpler alınmaktadır. Hoş bunlarla ilgili zamanında projeler de yapıldı ama her nedense rafa kalktı. Eğer çöpler bir tür ayrıştırmaya alınabilseydi hacim ve ağırlık olarak mevcut depolama alanlarının ömrünü uzatmak mümkün olabilecekti. Şimdilik sadece oluşan çöp gazından elektrik üretilebiliyor” yorumunda bulundu.

 

“YAKMA PROSESLERİ MALİYETLİ YATIRIMLAR”

Boz, “Ancak modern uygulamalarda kentsel atık yönetimi evlerde çöpün ayrıştırılmasıyla başlayan bir süreçtir. Oysa bir çok denemelere rağmen ilimizde bu konuda anlamlı bir yol alınamadı. Çöpün hiçbir işlemden geçirilmeden doğrudan dökülmesi modern çevreciliğe uygun değildir. Umuyoruz ki bundan sonraki tesisleşmelerde atığın girdisinin de çıktısının da bir tür ekonomi yaratması temel hedef olur. Bir de tabii, yeni yakma tesisinden bahsediliyor. Yakma prosesleri maliyetli yatırımlardır. Kuruluş ve işletim giderlerinin yüksek olacağı hesap edilmelidir. Ayrıca bu maliyet doğrudan ya da dolaylı olarak kimin omuzuna binecektir?” ifadelerine yer verdi.

03 Şubat 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

04

Tayyar - şehrimizdeki çöplerle ilgili ilk defa adam gibi bişey öğrenmiş olduk. birde bu kadar çöp çıkıyormu gerçekten. bu işi daha fazla ciddiye almalı belediye.

Yanıtla . 0Beğen 03 Şubat 16:44
03

Kartepeli - Çöp konusunda ilk defa bu kadar açık bilgilenmiş hissettim kendimi. Teşekkürler hemşerim. Bu sorun önerdiğiniz gibi açıkça tartışılabilir umarım. Sizi ve konuyu bilenleri de o zeminde görmek isteriz.

Yanıtla . 0Beğen 03 Şubat 16:44
02

Cem Cemali - Sayın BOZu kutluyorum.Ne güzel yorumlar yapmış.gayet doğru ve yararlı. Lakin halkımız "Elin gavuru" dediği Avrupalıların onda biri kadar olamadı. Körfez Belediyesi Ayrıştırma konteynırları dağıttı. Halkımız ne yaptı, içine kül döktü, bebeğinin boklu bezini attı.Belediyeler önce halkı eğitsin....Eğitsin...Eğitsin... Sonra ne yapacaksa yapsın.Bir de kesinlikle CEZA uygulansın.

Yanıtla . 0Beğen 03 Şubat 16:44
01

BAHRİ ATAŞ ALİKAHYALI. - MEVCUT OLAN İZAYDAŞ ,ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞTIR,YENİ KURULACAK OLAN TESİS DAHA YUKARIYA KAYDIRILMASINDA FAYDA VAR.

Yanıtla . 0Beğen 03 Şubat 16:44
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR