Parkotomat firması, izni olmayan yerden otopark ücreti mi alıyor?

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Belde A.Ş.’nin açtığı ihale sonucu İzmit caddelerindeki açık otopark işletmesini devralan Parkotomat firmasının, park y...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Belde A.Ş.’nin açtığı ihale sonucu İzmit caddelerindeki açık otopark işletmesini devralan Parkotomat firmasının, park yapmanın ve ücret tahsil etmenin yasak olduğu Kocaeli Valiliği’nin kuzey cephesi olan Şahabettin Bilgisu Caddesi üzerinde bulunan 50 metrelik alanda cumartesi günleri araçlarını park edenlerden ücret tahsil ettiği belirlendi.

Parkotomat firması yönetiminin bu bölge çalışanlarına emir verdiği ve cumartesi günleri kentin diğer bölgelerinde bulunduğu gibi ‘burası ücretli otopark alanıdır’ tabelası olmadığı halde bu alandan her cumartesi günü araçlarını park edenlerden ücret tahsil edildiğini belgeledik. Vatandaşların şikayetleri doğrultusunda olayı araştıran gazetemiz, Belde A.Ş.’nin yaptığı ihalede Kocaeli Valiliği’nin bu 50 metrelik yer için kendi tasarrufları dışında hareket edilmemesi yönünde ciddi bir talimat vermesine rağmen, Parkotomat firmasının kentin bazı caddelerinde ücretli otopark uygulaması yapması ve ücret tahsil etmesi suç teşkil ediyor.

“YAPILANLAR TAMAMEN YANLIŞTIR”
Konu ile ilgili bilgi aldığımız bir hukukçunu verdiği bilgiye göre, “Bu anlamda Büyükşehir Belediyesi’nin yol kenarlarını ihale ederek ücretli otopark haline dönüştürülmesi bir hukuk ihlalinden başka bir şey değildir. Madem öyle aracını park ettikten sonra vatandaştan zorla para almaya kalkan olursa buyurun olayı mahkemeye taşıyalım ve ortaya neler çıkacak hep beraber görelim. Ne yapılan ihale ne de cadde ve sokak kenarlarında otopark olarak ücret alınması hukuksal değildir” şeklinde konuştu.

“BEN İŞİMİ YAPARIM”
Büyükşehir Belediyesi adına kent caddelerini ihaleye çıkaran Belde A.Ş.’nin bu durum karşısında ne yapacağı merakla bekleniyor. Durumu konuştuğumuz Samullah Topal adındaki Parkotomat görevlisinin, “Bana emrettiler ben de işimi yaptım. Çalıştığım firmanın emirleri benim için herkesin düşüncelerinden daha önemlidir. Ben aksi söz konusu olana kadar işimi yaparım ve park edenden ücretini alırım” dedi.

18 Mart 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR