Sarıbay: Delege listesi büyütülecek bir durum değil

Sarıbay, “Arkadaşlarımı ikna edemedim. Fakat bu büyütülecek bir durum değil” dedi.   Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Cengiz Sarıbay, yapıla...

Sarıbay, “Arkadaşlarımı ikna edemedim. Fakat bu büyütülecek bir durum değil” dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Cengiz Sarıbay, yapılan kongre sonrasındaki ilk basın toplantısını dün gerçekleştirdi. Sarıbay, kongrede yaşananlar ve kurul gününden bu yana devam eden delege tartışmalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kavgalı geçen kongrede olayların büyümemesinin mutluluk verici olduğunu belirten Sarıbay, kurultay delege listesine dört ilçe başkanının alınmamasıyla ilgili olarak da, “Kandıra, Karamürsel, Dilovası ve Başiskele ilçe başkanlarımızı yeterli delege sayıları olmadıkları için delege yazamadık. Ben de üzüldüm, ancak bu büyütülecek bir durum değil” dedi.

 

“EKSİKLİK VAR, KIRGINLIK YOK”

Sözlerine Kocaeli halkının yeni yılını kutlayarak başlayan il başkanı Cengiz Sarıbay, “Geçen hafta il kongremizi yaptık. Genel olarak bakıldığında çok olumsuz bir kongre olmadı. Fakat olumsuz olaylar oldu. Çarşaf liste tartışmaları yaşandı. Ancak kırgınlık yaşanmadı. Tek adaylı kongrede böylesine tartışmalar yaşanması bizi üzdü. Eksikliklerimizi kabul ediyoruz. Kandıra, Karamürsel, Dilovası ve Başiskele ilçe başkanlarının kurultay delegesi olamadı. Bu durum beni de üzdü” dedi.

 

“KİMSEYİ İKNA EDEMEDİM”

Kendisinin kurultay delegeleri konusundaki kararının tüm ilçe başkanlarının listeye girmesi yönünde oluğunu ifade eden Sarıbay, “Ben tüm ilçe başkanlarının kurultay delegesi olması için çalıştım, ama maalesef bu ilçelerde yeterli delege sayısı olmadığı için kurultay delegesi olarak ilçe başkanlarımızı yazamadık. Ben kongre gününe kadar arkadaşlarımı ikna ederim diye düşündüm, ancak ikna edemedim. İlçe başkanlarımızın kurultay delegesi olmaması her şeyin bittiği anlamına gelmez. Artık yeni bir sayfa açtık. Partide kırgınlığı gidereceğiz. 2010 yılında yapılan seçimde 11 ilçe başkanımı da kurultay delegesi yazmıştım ama o zaman seçilemedim” şeklinde konuştu.

 

“LİSETEDE ACURMAN OLMALIYDI”

Kurultay delegesi listesinde tüzüğe göre 7 kadının yer alması gerekirken 6 kadının bulunduğunu dile getiren Sarıbay, “Kurultay delegesi sıralamasında bir kadın adayın eksikliği var. 20 kurultay delegesi örgütler tarafından belirlendi. Ancak kurultay delegesinde olması gereken kadın kotasına gerekli özenin gösterilmediğini gördük. Öte yandan ben bu listede Acurman soyadının olmasını istedim. Kurultay delegesi olarak listeye Canan Acurman’ı aldık. Hüseyin Acurman buna başta karşı çıktı, ancak ben ısrarcı oldum. Çünkü Canan Acurman sadece Hüseyin Acurman’ın eşi değildir. Canan hanım partinin her kademesinde görev almış biridir” dedi.

 

MAZBATA 5 OCAK’TA ALINACAK

Kongre değerlendirmesinin ardından yeni yönetimin programından söz eden Sarıbay, “5 Ocak Salı günü saat 14.00’te mazbatamızı alacağız. Çarşamba akşamı da ilçe başkanları ile toplantı yapacağız. Yeni yönetimimiz ile beraber 5 Ocak’ta ilk toplantımızı gerçekleştireceğiz. 16-17 Ocak’taki büyük kurulda yeni tüzük kuralları ile ilgili değerlendirmelerimiz de olacak” ifadelerini kullandı.

 

AKAR’IN DELEGE SİSTEMİ TARTIŞILACAK

İl kongresinde eski milletvekili Hikmet Erenkaya ile CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar arasındaki tartışmayı da değerlendiren Sarıbay, “Eski milletvekilimiz Hikmet Erenkaya ve mevcut vekilimiz Haydar Akar arasındaki tartışmanın olmasını istemezdik. Ben, bu konunun uzatılması taraftarı değilim. Zaten milletvekilimiz Haydar Akar da kongrede söylediği sözler nedeniyle kürsüye çıkıp eski milletvekilimizden özür diledi. Yeni tüzük tartışmalarında da muhtemelen Haydar Akar’ın dile getirdiği delege sisteminin kaldırılması da gündeme gelecek” şeklinde konuştu. Hilal GÜDÜCÜ

04 Ocak 2016 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR