“Kocaeli ekonomisine 18 milyon lira kazandırdık”

TRT tarafından yayından kaldırılma kararı alınan Bir Zamanlar Osmanlı – Kıyam dizisinin yapımcısı Burhan Özkan film platosunda yaşanan olaylarla ilgil...

BÜYÜT

TRT tarafından yayından kaldırılma kararı alınan Bir Zamanlar Osmanlı – Kıyam dizisinin yapımcısı Burhan Özkan film platosunda yaşanan olaylarla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Özkan, “Biz bu kenti önemsiyoruz. Kocaeli ekonomisine bugüne kadar 18 milyon lira kazandırdık” dedi

Bir Zamanlar Osmanlı – Kıyam dizisinin yapımcısı Burhan Özkan dün eski SEKA Fabrikası alanında kurulu bulunan film platosunda basın mensuplarını ağırladı. Platoda bulunan kervansarayda düzenlediği öğle yemeğinde çeşitli açıklamalarda bulunan Özkan, film platosunun Kocaeli için vazgeçilmeyecek bir değer olduğunu vurguladı. Özkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Yaşanan son gelişmelerden herkes haberdardır. Bugün burada sizinle bir araya gelmemizin sebebi, bütün bilgileri birinci ağızdan size ulaştırabilmektir.

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK FİLM PLATOSU”
Biz kaliteli işler yapmaya çalışıyoruz. Bu kente katkı yapmaya çalışıyoruz. Bizim kenti kolladığımız kadar kentte bizi kollamalıdır. Bugün içinde bulunduğumuz bu film platosu Türkiye’nin en büyük film platosudur. Avrupa’da ilk 3 içerisindedir ve tamamen dünya standartlarında bir oluşumdur. Film platosu inşa edilirken alanın endüstriyel tarih mirası olmasından dolayı tek bir çivi çakılmamış, söz konusu fabrika alanına hiçbir müdahalede bulunulmamıştır.

“12 BİN KİŞİ İSTİHDAM ETTİK”
Film platomuz aynı anda birden fazla dizinin ve yahut filmin çekilebileceği bir yapıya sahiptir. Bugüne kadar film platosunda Bir Zamanlar Osmanlı – Kıyam dizisi için 24 – 25 milyon lira para harcadık. Harcadığımız bu paranın 18 milyon liralık kısmı Kocaeli ekonomisine kazandırıldı. Bugüne kadar platomuzda 12 bin kişi istihdam ettik. Bu istihdamın büyük bölümünü Kocaelili figüranlar oluşturuyor. Platonun kurulumunda da Kocaelili zanaatkarlardan yardım aldık. Kenti her zaman ön planda tuttuk.

“4 MİLYON SEYİRCİMİZ VARDI”
Bir Zamanlar Osmanlı – Kıyam dizisi bildiğiniz üzere bu hafta son bölümünü oynayacak ve ekranlara veda edecek. Dizimizin yayından kaldırılmasıyla ilgili ortaya atılan yüksek bütçe düşük reyting konusu doğru değildir. Bizim 4 milyon seyircimiz vardı ve iddia ediyorum Türkiye’de çekilebilecek en düşük bütçeli tarihi diziyi biz çektik. TRT bu tip harcamalarda oldukça cimridir. Biz de buna göre hareket ettik. Bu sebeple maliyetimizin yüksek olduğunu kesinlikle düşünmüyorum.

“İSTESEYDİK 2 ENTRİKA, 1 CİNAYETLE
REYTİNG REKORLARI KIRARDIK”
TRT’de yayınlanan diğer dizilerin reytinglerinin yüksek olduğu ve bizden düşük bütçeye sahip oldukları konuşuluyor. Evet bu doğru olabilir. Ancak şu bilinmelidir ki biz burada tarih dizisi çekiyoruz. Tarihi diziler her zaman daha yüksek bir bütçeye sahip olmuştur ve bilinir ki tarih dizilerinin izleyicileri farklıdır. Biz dizimizde entrikalara yer vermedik. İsteseydik 2 entrika 1 cinayet ile reyting rekorları kırabilirdik. Bunu neden yapmadık? Çünkü artık bu mantık yetti.

“4 FİLM, 2 DİZİ ÇEKİLECEK”
Kocaeli’de kurulu bulunan bu film platosunda 2013 yılı içerisinde 1 yerli, 1 yabancı büyük prodüksiyonlu dizi, 4 adette sinema filmi çekilecek. Bununla birlikte gelişecek projeler inanın Bir Zamanlar Osmanlı – Kıyam dizisinin, kentin sanat dünyasındaki gelişim adına sadece küçük bir başlangıç olduğunu kanıtlayacak. Biz burada Ortadoğu film endüstrisinin bir kavşak noktası olmak için varız. Bugünden itibaren gelecek projelerde de Bir Zamanlar Osmanlı – Kıyam dizisindeki tavrımızı sürdürecek ve önce kent, önce Kocaeli diyeceğiz. Oyuncularımızı, figüranlarımızı kentten seçecek ve kent ekonomisine katkı sağlamayı sürdüreceğiz.”

13 Aralık 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR