CHP davasında sahte evrak iddiası

İzmit İlçe delegesi Adem Elbaş’ın, İl Başkanı Yalçın Kuşkan'ın atama şeklinin tüzüğe aykırı olduğu gerekçesiyle açılan davanın üçüncü duruşması dün gö...

BÜYÜT

İzmit İlçe delegesi Adem Elbaş’ın, İl Başkanı Yalçın Kuşkan'ın atama şeklinin tüzüğe aykırı olduğu gerekçesiyle açılan davanın üçüncü duruşması dün görüldü. Duruşmaya yetki belgesi alarak katılan avukat Nazmi Küçükosmanoğlu CHP Genel Merkezi’nin sahte evrak verdiğini iddia etti.

CHP İzmit İlçe delegesi Adem Elbaş’ın “İl Başkanı Yalçın Kuşkan'ın atama şekli tüzüğe aykırı, geçerli sayılmayıp kayyum atansın” iddiası ile Kocaeli 1. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne açtığı davada üçüncü duruşma dün görüldü. Davaya kayyum heyeti için önerilen Selvi Turan, Mustafa Pürsünlü ve Erdeniz Şenkaya katılmazken davacı avukatları Vecdi Koşumcu ile Nazmi Küçükosmanoğlu ve davalı CHP İl Örgütü avukatı Arzu Türkkal katıldı. Atama öncesi yönetim içinden başkan seçilmesine kesin gözüyle bakılan ve daha önceki duruşmalara da katılan Nazmi Karaosmanoğlu yetki belgesi sunarak davacı Adem Elbaş’ı savundu.

TÜZÜĞE AYKIRI
İlk duruşmadan itibaren Elbaş’ın avukatlığını yapan Vecdi Koşumcu duruşma sırasında söz almazken ilk olarak avukat Nazmi Küçükosmanoğlu konuştu. Küçükosmanoğlu, “Davalı tarafından dilekçesinde de belirtildiği üzere kararın sözlü olarak alındığı görülüyor. Yani hiçbir yazılı görüş bildirilmemiş. Tüzüğün 12. maddesi açık olarak ihlal edilmiştir. Atama şeklinin geçerli sayılmamasını ve kayyum atanmasını talep ediyoruz. Ayrıca karar defterleri incelenmeli, yönetim kurulu kararları alınıp alınmadığı incelenmelidir.

SAĞLIKLI YARGILAMA İÇİN TEDBİR KARARI
Ayrıca 24.01.2011 tarihli genel sekreter imzalı genelgenin dosya numaralı talep etmemize karşın hala elimize ulaşmamıştır. Yaklaşık 2 ay içerisinde dosya numarasının ulaştırılmaması bu evrakların sahte olduğunu göstermektedir. Sağlıklı yargılama olması için tedbir kararının alınmasını talep ediyoruz.” Küçükosmanoğlu’nun açıklamalarının ardından davalı avukatı Arzu Türkkal söz aldı. Türkkal, “Davacının, 12. maddeye ilişkin iddiası esas bakımından da yerinde değildir.

BAŞKANIN DÜŞME HALİ DÜZENLENMİŞTİR
Davacının, diğer bir itirazı da 11.01.2011 tarihli genelge ile tüzüğümüzün 42 maddesinin uygulanmasının engellediğidir. Ancak, bu iddiası da yerinde değildir. Tüzüğümüzün 42. maddesinin e bendinde yönetim kurulu başkan ve üyelerinin istifası halinde yönetimin nasıl doldurulacağı ve yönetim ve başkanın düşme hali düzenlenmiştir. Maddeye göre “İl ve ilçe yönetim kurulu üyeliklerinde boşalma olduğunda, yedekleri ile doldurulur. Bütün yedeklerin çağrılmasından sonra kurul üyelerinin sayısı, üye tamsayısının altına inerse ya da asıl üyeliklerde aynı gün içinde yarıdan fazla boşalma olursa başkan ve kurul, yedekleriyle birlikte düşmüş olur.

TAVSİYE KARARI
Bu hallerde merkez yönetim kurulu, doğrudan ya da il yönetim kurulunu görevlendirerek, gelecek olağan kongre’ye kadar görev yapmak üzere, gecikmeden, yeni bir yönetim kurulu oluşturur.” Partimizin Merkezi Yönetim Kurulu 03.01.2011 tarihli tavsiye kararı almıştır. Söz konusu tavsiye kararında, “12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak milletvekili genel seçimlerinde aday adayı olmayı düşünen il başkanları, il yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları, ilçe yönetim kurulu üyelerimizin daha faydalı ve verimli bir çalışma içine girebilmeleri, seçim döneminde il başkanlığı ve il yönetim kurulu, ilçe başkanlığı ve ilçe yönetim kurulu, belde başkanlığı ve belde yönetim kurulunda bir kadro boşluğunun yaşanmaması için, 10.01.2011 tarihinde kadar görevlerinden ayrılmaları uygun bulunmuştur.”

VEKALET, SİYASİ AÇIDAN GEREKLİ
Genel merkezimizden gönderilen 11.01.2011 tarihli yazı da ise, “istifalar nedeni ile boşalmış bulunan il-ilçe-belde başkanlıkları ile il-ilçe- belde yönetim kurulu üyeliklerine örgütten sorumlu genel başkan yardımcısı ve genel sekreterin bilgisi olmadan herhangi bir seçim yapılmaması, görev yerlerinin doldurulmaması, boşalan il ve ilçe başkanlarının yerine örgütten sorumlu il veya ilçe başkan yardımcılarının vekalet etmesi uygun görülmüştür.” denilmektedir. Bu durum, seçim döneminde herhangi bir karışıklığın yaşanmaması için siyasi açıdan gerekli olup, Siyasi Partiler Kanunun 40. maddesinin 4. fıkrasında bu konuda siyasi partilere yetki verilmiştir“ dedi.

GENEL MERKEZ’E MÜZEKKERE
Atama öncesi üyelikle ilgili prosedür ve belgelerin, ayrıca atama sırasında MYK’da alınan kararların tarih ve saat olarak genel merkezden isteteyen davacı avukatları gerekli belgelerin hala kendilerine ulaşmadıklarını söyleyerek genel merkeze müzekkere gönderilmesi kararı alınmasını istedi. Mahkeme hakimi CHP Genel Merkezi’ne müzekkere gönderilmesine ve davacı avukatların ilgili belgeleri elden takip etmelerine karar verdi. Duruşma 8 Ağustos Pazartesi tarihine ertelendi.

19 Temmuz 2011 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR