CHP’de kongre süreci her an durdurulabilir

CHP koalisyonun kurulamamasının ardında yatan sebepleri vatandaşa anlatmak için, milletvekillerini görev yaptıkları ilden farkı kentlerde görevlendir...

CHP koalisyonun kurulamamasının ardında yatan sebepleri vatandaşa anlatmak için, milletvekillerini görev yaptıkları ilden farkı kentlerde görevlendirdi. CHP Genel Merkezi tarafından yapılan bu program kapsamında ilimize de Ordu Milletvekili Seyit Torun, Adana Milletvekili İbrahim Özdiş ve Denizli Milletvekili Melike Basmacı, Luxor Garden Otel’de basın mensupları ile buluştu.

 

ERKEN SEÇİM KONGRE SÜRECİNİ DURDURACAK

Toplantıya İl Başkanı Chat Altunyuva ve İl Kadın Kolları Başkanı Hülya Yolcubal da katılım gösterdi. Vekiller ilk olarak CHP’nin özellikle üzerinde durduğu 5 ana madde ve 14 temel ilkeyi aktardı. Ortak olarak AKP’nin ülkeyi yönetemeyecek durumda olduğunu vurgulayan vekiller ilk olarak; dış politika, ekonomi, eğitim, anayasa ve demokrasi konularındaki sorunları aktardı, daha sonra ise bu sorunların çözümü için getirdikleri 14 ilkeyi açıkladı.

 

KONGRE SÜRECİ DURACAK!

Konuşmaların sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan vekiller, “Erken seçim tarihinin kesinleşmesi CHP’deki kongre sürecini etkileyecek mi?” sorusuna, erken seçim tarihinin resmileşmesinin ardından CHP’deki kongre sürecinin durdurulacağı yönündeki kararın Genel Merkez tarafından alınacağını dile getirdi.

 

“ÜLKEMİZ HÜKÜMETSİZ BIRAKILDI”

Programın açılışında konuşan il başkanı Cihat Altunyuva, “Koalisyon kurma süreci oyalama süreci olarak geçirilerek ülke hükümetsiz bırakıldı ve 45 gün tamamlandı. Şimdi yeniden seçim sürecine girildi” dedi. İlk olarak konuşan Denizli Milletvekili Melike Basmacı, ülkenin içinde bulunduğu kötü durum nedeniyle “CHP değil, Türkiye” dediklerini aktardı. Basmacı, “Erken seçim tarihinin 1 Kasım’da netleşmesi durumunda partimiz aynı kadrolarla seçime hazırlanacak” ifadelerini kullandı.

 

“CHP, TÜRKİYE’NİN ULU ÇINARIDIR”

Basmacı, “CHP, bu ülkenin sorunlarını çözecek tek partidir. CHP, köklerinde Ulu Önder Atatürk, Bülent Ecevit, İsmet İnönü gibi değerleri barındıran ulu bir fidandır. CHP iktidara geldiğinde bu ülkeyi, belirlediği 5 ana madde ve 14 temel ilke ile yönetebilecek durumdadır. Kocaeli, ülke ekonomisine en büyük katkı sağlayan bir il. Ancak kamu yatırımı almak konusunda 81 il içerisinde 75. sırada. Ülkemizin ciddi sorunları var. Bu sorunlar için partimiz 5 ana madde belirledi. En büyük sorun dış politikamız. Bir an önce ülkemizin hak ettiği toplumsal barışa kavuşabilmesi, ülke dinamiklerinin bir an önce birlik olabilmesi için bizler çalışıyoruz” dedi.

 

BİRLİK ÇAĞRISI YAPTI

Konuşmasında Mustafa Kemal Atatürk’ün “Birlik, ölümden gayri her şeyi çözer” sözünü de hatırlatan Basmacı, şöyle konuştu: “Biz, Atatürk’ün bu sözünü kendimize şiar edinerek çalışıyoruz. Bugün bedduayla ülke ekonomisini yönetmeye çalışanlar, ihracatın düştüğünün de farkında değil. Ayrıca ülkemizde ciddi bir eğitim sorunumuz var. Tek önemli kriter bizim için eğitimin ilim ve bilim ışığı olmasıdır. CHP imam hatiplere karşı değildir. Ülkede gördüğünüz gibi bir aşka sorunumuz anayasa problemidir. Bunun çözülebilmesi için, bu ülkenin CHP’ye en çok ihtiyacının olduğu dönemdir. CHP 5 temel sorunu 14 temel, ilke ile çözmeyi taahhüt etmektedir” şeklinde konuştu.

 

“İŞSİZLİKTE DÜNYADA 10’UNCUYUZ”

Daha sonra konuşan Ordu Milletvekili Seyit Torun da ekonomik veriler hakkında görüş belirtti. Torun, “Genç işsizler konusunda dünyada 10’uncuyuz. Sanayi kenti olan Kocaeli’de bile işsizlik üst sırada. İki ayaklı ekonominin olduğu Türkiye’yi şu an ayakta tutan sıcak para” ifadelerini kullandı. Torun, sohbet sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye çocuğunun olmaması konusunda yaptığı konuşmayı da eleştirdi.

 

“YOKSULLUKLA ÖVÜNÜYORUZ”

Türkiye’nin kaygı verici bir gündem içinde olduğunu söyleyen Torun, şöyle konuştu: “Biz CHP olarak içinde bulunduğumuz durumu gayet iyi algılamış durumdayız. Biz kendimiz ya da partimiz değil, ülkemiz diyoruz. Ülke cumhuriyet tarihi içerisinde hiç bu kadar tehdit altında kalmamıştı. Türkiye her anlamda kaosun içinde. Bizler halkın iradesine saygı duyduk ve ülkeyi hükümetsiz bırakmama için çaba içerisinde olduk. Biz yüzde 60 ile hükümet kurma çabası içinde olduk ve 5 temel sorunu ortaya koyduk. Çözümü için de 14 ilke belirledik. AB süreci zaten tamamen durdu. Hiçbir Avrupa ülkesi bizi ciddiye almıyor. Ekonomi bir diğer sorunumuzdur ve geriye gidiyoruz. Artık üreten ülke değiliz. Bu ülkede refahı tabana yayarak yükselebiliriz. Ancak yoksulluğuyla övünen ülke haline geldik.”

 

“KOALİSYONU İSTEMEDİLER”

Şehit haberleri nedeniyle üzüntüsünü dile getiren Torun, “Şehit ailelerine sabır, gazilerimize de sağlıklı uzun ömürler diliyorum. İçimiz kanıyor. Televizyonu açtığımızda şehit haberi alacağız diye korkar hale geldik. Huzuru halka tesis etmek zorundayız. Bunu yaparken de empati kurarak, şeffaf bir şekilde, samimi bir üslupla yapmalıyız. Azınlığı kenara koyara, güç bende diyerek bu sorunu çözemeyiz. Biz çözüm önerilerimizi ortaya koyduk, ancak AKP bunların hepsini göz ardı etti. Hiçbir zaman da koalisyon kurma amacında görüşmeler yapmadılar. Ülke her anlamda batıyor ancak onların umurlarında değil. Bizim için bir tane Türkiye var. Onlar en başından beri erken seçimi isterken şimdi çıkıp koalisyonu kurmak istemişler bunun için uğraşmışlar gibi açıklamalar yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

 

“ERDOĞAN ÇOK HIRSLI”

Adana Milletvekili İbrahim Özdiş de, AKP’nin 13 yılda ülkeyi yönetilemeyecek duruma getirdiğinden söz etti. Özdiş, “Ülkemiz şu an maalesef yönetilemez durumda. Büyük sorunlara karşı mücadele gücünü yitirdiler. 13 yılda bu hale geldik. Ülkeyi çıkmaza soktular. Türkiye’nin lehine olan her şey, CHP’nin de lehinedir ve kapımızı parlamentoda temsil edilen tüm partilere açık tuttuk. Cumhurbaşkanı görevlendirme yapmadan, Bahçeli’ye gittik. Hatta ‘Buyurun, başbakan siz olun’ dedik. Ancak Bahçeli, Kılıçdaroğlu’nun bu teklifini elinin tersiyle itti. Biz süreci iyi götürdük. Anket sonuçlarında bunu görüyoruz. Parlamentoda daha fazla kişi olacağız. Padişah heveslisi bir Cumhurbaşkanımız var. Hırsı mantığını aşmış vaziyette. Cumhurbaşkanı bu dönemde “Eğitimdeki taşımalı sistem gibi taşıyarak oy kullandıralım” diyorsa, bu ülke yönetilemiyor demektir” şeklinde konuştu. Hilal GÜDÜCÜ

24 Ağustos 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR