İnternet sansürüne tepki

    8 sivil toplum örgütü internet sansürü ile ilgili şu açıklamayı yaptı; Bilişim STK`ları olarak şiddetle karşı çıktığımız, 5651 sayılı İnternet Kan...

BÜYÜT

 

 

8 sivil toplum örgütü internet sansürü ile ilgili şu açıklamayı yaptı; Bilişim STK`ları olarak şiddetle karşı çıktığımız, 5651 sayılı İnternet Kanunu değişikliği, Meclis’te görüşülmeye başlandı. Yurttaşlık ve STK görevlerimizi yerine getirmekte ve yasama sürecini gün ­gün yakından takip etmekteyiz. Kanun süreci boyunca her gün yayınlayacağımız bu bültende, vekillerimizin, Meclis tutanaklarına da yansıyan performanslarına dikkat çekip, bu vesileyle itirazlarımızı yinelemek istiyoruz.

GÜNÜN İNTERNET

KAHRAMANI: ZOZANİ

28 Ocak 2013 tarihli görüşmelerde, getirilen değişikliğin hem usul açısından hem de içerik açısından problemlerini anlatan ve sivil toplum kuruluşlarının itirazlarını en iyi dile getiren milletvekili Erdal Zozani olmuştur. Bizlerin itiraz noktalarını büyük oranda doğru ve ısrarla dile getirdiği için kendisine tebrik ve teşekkürlerimizi iletiyoruz.

DİĞER İNTERNET

DESTEKÇİLERİMİZ

Ayrıca yasa aleyhine konuşan ve yine bizlerin sesini taşıyan vekillerimiz Oktay Vural, Mehmet Akif Hamzaçelebi, Mustafa Kalaycı, Hülya Güven, Aydın Ağan Ayaydın ve Hasip Kaplan`a teşekkürlerimizi iletiriz.

GÜNÜN HAYAL KIRIKLIĞI

Sayın Necdet Ünüvar`ın konuşmaları, İnternet Araştırma Komisyonu Başkanlığı ile kendisini tanıyan İnternet camiası için tam bir hayal kırıklığı olmuştur. İnternet sektörünün sorunlarını bizzat ilgililerinden dinleyen kişi olarak sorunları içeren bir konuşma beklerdik. Ancak demogoji yapmayı ve 4,5 milyon aboneli günlerdeki 5651 sayılı Kanunu savunurken ve o gün geçerli olan sözlerden bahsederek geçiştirmeyi tercih ettiğini gördük. Kamuoyunu yanıltıcı bilgiler vermek, yasa hakkındaki beklentilerin tam aksini işaret ettiğini net bir şekilde bilen vekilimize yakışmamıştır. Sayın Ünüvar, tüm STK temsilcilerine, sektör ile ilgili hemen herkese bir telefon mesafesindedir. Arayıp bilgilerini tazeleyebilir. Görüşleri yeniden dinleyebilir.

VAGUS.TV KAPATMASININ

 KARARI NEREDE?

Vagus.TV, SoundCloud ve belki de adını bilemediğimiz başkaca siteler şu anda hukuksuz bir şekilde kapalıdır. Vagus.TV sitesi sahipleri, TİB‘in ilan ettiği karardaki adı geçen savcılığa ulaşmışlar, ancak savcı böyle bir kararın olmadığını bildirmiştir. Şimdi karara itiraz edecek mahkeme ve savcılık bulamamaktadırlar. Bu durum yasanın mevcut halinin bile yargı ve idari kurumlar tarafından yanlış veya kötüye kullanıldığının ispatıdır.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

Gelecek düzenleme ise yargının ve idarenin yetkilerini arttırmakta; yurttaşın, içerik sahiplerinin, yer sağlayıcıların, erişim sağlayıcıların pozisyonlarını güçsüzleştirmektedir. Bu da durumu daha kötü hale getirecektir. TBMM‘nin değerli üyelerine, anayasanın ve AİHS`nin ifade özgürlüğü, iletişimin gizliliği, mahremiyet ve diğer ilgili maddeleri ile çelişen İnternet Kanunu teklifini geri çekmeleri ve geleceğimiz için pozitif düzenlemeleri birlikte yapma çağrımızı yineliyoruz. Bugün yaptıklarınızı tarih yazacak bunu hatırlayınız.”

BİLDİRİYE İMZA ATANLAR:
Alternatif Bilişim Derneği
Bilgisayar Mühendisleri Odası
Bilişim Muhabirleri Derneği
Elektrik Mühendisleri Odası
İnternet Teknolojileri Derneği
İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Kom.
Korsan Parti Türkiye Hareketi
Linux Kullanıcıları Derneği
Tüm İnternet Derneği

31 Ocak 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR