MARKA’nın mali destek programları görücüye çıktı

MARKA’nın 2011 yılı mali destek programları önceki gün Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde tanıtıldı. Buna göre kar amacı güden ve gütmeyen kuruluşlara ma...

BÜYÜT

MARKA’nın 2011 yılı mali destek programları önceki gün Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde tanıtıldı. Buna göre kar amacı güden ve gütmeyen kuruluşlara mali destek sağlanacak.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)’nın 2011 yılı mali destek programlarına dair bilgilendirme toplantısı Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programa Vali Yardımcısı Mustafa Guni, Başiskele Kaymakamı Selami Aydın, İzmit İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü İbrahim Okutan, MARKA Genel Sekreteri Erkan Ayan, Kocaeli Esnaf Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya, esnaflar, işletmeciler, KOBİ’ler ve girişimciler katıldı. Yapılan toplantıda girişimcilere slayt gösterisi ile KOBİ’lerin Rekabet Gücünün Artırılması Mali Destek Programı ve Araştırma-Geliştirme ve Yenilikçi Mali Destek Programı’nın amacı anlatıldı. KOBİ’lerin mali destek programı hakkında bilgi veren Kalkınma Ajansı Uzmanı Şevket Kırıcı, “Kar amacı güden kuruluşlar için 5 milyon TL bütçe ayrılmıştır. Destekler asgari 50 bin TL azami ise 400 bin TL olacaktır. Kar amacı gütmeyen kuruluşlar için ise 4 milyon TL bütçe ayrılmıştır. Proje başına asgari 25 bin TL azami ise 400 bin TL destek verilecektir” dedi.

KİMLER MÜRACAT EDEBİLİR?
Kırıcı, ayrıca şunları kaydetti “Kar amacı güden kuruluşlar ticaret ve ya sanayi odası ya da esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı olmaları, proje faaliyetinin başvuru sahibinin görev ve yetki alanında bulunması ve projenin hazırlandığında ve yönetiminde doğrudan sorumlu olması, aracı olarak hareket etmemesi gerekmektedir. Kar amacı gütmeyen kuruluşlar için ise valilikler, kaymakamlıklar, bölge, il ve ilçe müdürlükleri, yerel yönetimler, bakanlıklara bağlı kuruluşlar, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları 5355 sayılı kanun çerçevesinde kurulmuş mahalli idari birlikleri, 5200 Sayılı Üretici Birlikleri Kanunu ve 4631 sayılı Hayvan Islah Kanunu’na göre kurulmuş birlikler ve sivil toplum kuruluşları müracaat edebilir.”

YEREL GİRİŞİMCİLİK DESTEKLENİYOR
Vali Yardımcısı Mustafa Guni ise “Günümüz ekonomi anlayışında yüksek kalitede hizmet ve üretim yapmak için, mantıksal yargı, tanı koyma ve analizin yanında gelecekteki sonuçları ve eğitimleri tahmin etmek, stratejik planlar yapmak vazgeçilmez unsurlardır. MARKA’da bu bağlamda yerel girişimciliğin desteklenmesi, yerel potansiyellerin harekete geçirilmesi, proje üretme kapasitelerinin geliştirilmesi için sadece merkezden yönlendirilen içe dönük modeller yerine esnek, dinamik ve dışa dönük, yerelden dünyaya kalkınma stratejilerini hazırlayacak, işbirliği ve koordinasyonlarla bölgemizin kalkınmasında etkin bir şekilde kullanılacaktır. MARKA 2010 yılı teknik destek ve mali destek programları hayata geçirilmiştir. Kalkınma Ajansı şimdide kar amacı güden kuruluşlara yönelik iki ayrı muhteva ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik karşılıksız destek sağlıyor” dedi. Program yapılan sunumların ardından sona erdi.

03 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR