KKT HAZIR-KITA

Bu da ne demeyin. Yeni bir tim kuruldu. Komek Kurban Timi (KKT) iş başında !..KKT HAZIR-KITAKurban Kesim Elemanı kursundan mezun olan kursiyerleri, ku...

BÜYÜT

Bu da ne demeyin. Yeni bir tim kuruldu. Komek Kurban Timi (KKT) iş başında !..

KKT HAZIR-KITA


Kurban Kesim Elemanı kursundan mezun olan kursiyerleri, kurdukları Kurbanlık Kesim Timi ile bilinçli kurban kesiminde hizmet verecek


Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren KO-MEK, Kocaeli’ne yenilikler getirmeye devam ediyor. Son olarak KO-MEK Kurban Kesim Elemanı kursundan mezun olan kursiyerleri, kurdukları Kurbanlık kesim timi ile Kocaeli halkına daha bilinçli kurban kesiminde hizmet verecek. KO-MEK kursiyerleri Kurban Bayramında hem kendilerine kazanç sağlayacak, hem de Kocaeli halkına profesyonel kesim hizmeti sunacak.

“DAHA BİLİNÇLİ KESİM”
Kurban kesimi yapanların sertifikalı olması gerektiğini belirten KO-MEK Kursiyeri Mustafa Bayrak, “Kurban Bayramlarında 10 yıldır acemi olarak hayvan kesimi yapıyordum. Ülkemizin imkanları sürekli gelişiyor. Biz de buna kayıtsız kalmayarak, kesim işlerini yapanlarında sertifikalı olması gerektiğini düşündük. KO-MEK’e kurs için başvurduk. KO-MEK yöneticileri de bizim bu isteğimizi geri çevirmedi ve bize Kurban Kesim Elemanı kursu açtı” dedi.

BAYRAK’TAN AÇIKLAMA
KO-MEK Kursiyeri Mustafa Bayrak, “15 kişilik bir arkadaş grubuyla KO-MEK’te eğitim almaya başladık. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin mezbahanelerin de eğitimimizi tamamladık. Kendimizi profesyonel seviyesine çıkardığımıza inanıyorum. Eğitimler sonrasında artık daha bilinçli olarak kurban kesimi yapıyoruz. Kursiyer arkadaşlarla kurban kesim timi oluşturduk ve kendimizi Kurban Bayramına hazırladık” dedi. Bayrak, “Kurban Bayramı gelince televizyonlarda birçok kaza görüyoruz; İnsanlar elini kesiyor, hayvan istismarı oluyor. Tabi ki kaza olabilir, ancak tecrübe olursa ve eğitimini alınırsa kurban kazalarının önüne geçilebilir” dedi.

KURBANLIKLAR TELEF OLMASIN
Yuvacık’ta ikamet eden KO-MEK Kursiyeri Ramazan Bayrak, “Biz kendi çapımızda elimizden geldiği kadar kasaplık yapıyorduk. Ama kendimizi geliştirmek istedik. Bu nedenle KO-MEK’te eğitim görüp sertifikamızı aldık. Sadece pratik olarak değil, dini anlamda da kurban’ın ne anlama geldiğini anladık. Artık daha bilinçli, daha profesyonel bir şekilde kurbanımızı keseceğiz” dedi. Ramazan Bayrak, “Bayramlarda bilinçsiz kasaplar kurbanlık hayvanları telef ediyor. Bu kişilere gelip KO-MEK’ten eğitim almalarını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

“ELİNE BIÇAK ALAN KASABIM DEMESİN”
KO-MEK Kursiyerlerinden oluşan kurban timi Kocaeli halkına kurban bayramı öncesinde tavsiyede bulunarak; “Eline bıçak alan hayvan kesmeye çıkmasın. Kurban için dinen de dikkat edilmesi gereken çok önemli konular var. Hayvanı mundar etme durumları var. Bunları göz önüne alarak profesyonel ve bilinçli kişiler tarafından kurbanların kesilmesine özen gösterilsin” diye tavsiyede bulundular.

14 Ekim 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR