Doğan: İster gürlesinler ister parlasınlar kimseye pabuç bırakmayız

Başkan Doğan, yeni yılın barış, huzur ve mutluluk getirmesi dileğinde bulunarak açılışını yaptığı meclis toplantısında toplan 20 madde görüşüldü.  ...

Başkan Doğan, yeni yılın barış, huzur ve mutluluk getirmesi dileğinde bulunarak açılışını yaptığı meclis toplantısında toplan 20 madde görüşüldü.

 

DENETİM KOMİSYONU OLUŞTURULDU

Meclis toplantısında 5393 sayılı kanunun 25. maddesinde yer alan hüküm gereğince Denetim Komisyonu oluşturuldu. Yapılan gizli oylama sonucunda Yusuf Sami Çınar, Ersin Albayrak, Engin Uztürk, Güzin Taştekin ve Ercan Umutlu denetim komisyonu üyeliklerine seçildiler.

Gündem maddeleri arasında yer alan Kocaelispor’un vefat eden kalecilerinden Ali Balkaya’nın adının bir parka ya da spor tesisine verilmesiyle ilgili teklif görüşülmek üzere ilgili komisyona havale edildi. Toplantıda ayrıca köylerin İzmit Belediyesi’nin sorumluluğuna geçmesiyle birlikte 26 adet imam evinin İl Müftülüğü ’ne tahsisi edilmesiyle ilgili madde de görüşülmek üzere komisyona gönderildi. Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Başkan Doğan “İzmit Belediyesi hak, hukuk çerçevesinde çalışmaktadır. Her işimiz kanunlara, hukuka uygundur. Adaletten taviz vermeden çalışmalara devam ediyoruz. 30 Mart seçimlerinden sonra 26 adet imam evinin tapuları kanun gereği Belediyemize geçmişti.  Bunları kanunen cüzi bir fiyatla kiraya vermemiz gerekiyordu. Bedava vermemiz yasal olarak mümkün değildi. Evlerin Müftülüğe devri konusunda bir kısıtlama yok” dedi.

Meclis toplantısında Cumhuriyet Çocuk Parkı’ndaki Cumhuriyet Cafe’nin 6 yıllığına kiralanmasıyla ilgili madde de görüşülerek ilgili komisyona havale edildi. Başkan Doğan, Fevziye Parkındaki çay bahçesini kiralamayı düşünmediklerini ifade etti.

 

KİMSEYE PAPUÇ BIRAKMAYIZ

Meclis gündem maddeleri arasında yer alan pazar yerlerinin devriyle ilgili madde de CHP’li üyelerin karşı oyuna rağmen oy çokluğu ile kabul edildi. Bunun üzerine toplantıyı takip eden bazı pazarcılar karara tepki gösterdiler. Ortamın gerginleşmesi üzerine Başkan Doğan oturuma ara verdi. CHP’liler ara verilen oturumun ardından meclis toplantısına katılmayacaklarını açıkladılar. AK Partili meclis üyesi Zekeriya Özak “ burası milletin meclisidir ve halk adına seçilmiştir. Yapılanlar halka saygısızlıktır” dedi.

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan da konuyla ilgili olarak”  Her şeyimiz şeffaftır. Halkla bütünleşen, halka hesap verebilir, alnı açık, başı dik duruşumuzdan hiç taviz vermedik. 5,5 yıldan beri bu duruşumuzu gösterdik.  Meclis İzmit halkının oylarıyla seçilmiştir. Kanunlara uygun oylama yapıldı. Alınan kararlar bazı kişileri memnun edebilir bazılarını da memnun etmeyebilir.

 

İZMİT HALKINA SAYGISIZLIK

Memnun olmayan kişilerin meclisin çalışma ahengini bozması, meclis iradesinin sesini susturmaya çalışması hoş bir durum değil. Bizim de bunlara pabuç bırakacak halimiz yok. Biz burada milletin temsilcisiyiz. Keşke tepkilerini dışarıda gösterseydi.  Farklı platformlarda konuşarak ifade etseydi. Burada yapılanlar İzmit halkına yapılmış bir saygısızlıktır.

 

RANTLARI KESİLECEK

Bizim gerçek pazarcımız böyle bir tavır içine girmez. Bu tavrı gösteren Pazarcılar Odası yönetiminin içinde bulunan yöneticilerdir. İzmit Belediyesi aldığı bir kararla bir şeyi daha ifade ediyor. Biz tüyü bitmemiş yetimin hakkını kimseye yedirmeyiz. İster parlayın ister gürleyin. İster yer çatlasın ister gök yarılsın eğer doğru bir iş yapıyorsak halkta bizi bu işleri yapmak için buraya getirmişse hiçbir şeye pabuç bırakmayız. Burada olduğu gibi. Alınan karar, yıllarca Pazarcılar Odası’nın hukuksuz, haksız yere vatandaşlar arasında ayrım yaparak, birinden iki lira birinden beş lira birinden hiç almayarak, pazarcılar arasındaki devirler sırasındaki rantın durdurulmasıdır. Bu haksızlığın önlenmesidir. Alınan kararla pazarcılarımızın devirleriyle ilgili ölüm, akrabalık haklarından doğan hiç birinde herhangi bir kayıp yoktur, para da alınmayacaktır.

 

KEYFİ UYGULAMAYA SON

Tam tersi eskiden alınıyordu. Aldığımız kararla bundan böyle Pazarcılar Odası’nda bulunan kişilerin keyfi kederlerine göre hakkı hukuku olmadan, pazarcılar arasındaki devirlerinden bir lira alamaz. Meclisimizin aldığı karar aslında pazarcılar lehinedir. Burada sesi çıkanlar, buradan rant sağlayan rantiyecideler. Gerçek pazarcı kardeşimizin lehine bir karardır. Hiçbir pazarcımız bu uygulamadan rahatsız olmayacak teşekkür edecektir. İyi ki böyle bir karar adlınız diyecektir.

İzmit Belediyesi’nin pazar yeri devirlerinden alınacak üç kuruşa ihtiyacı yoktur. Buradaki mücadele İzmit Belediyesi’nin gelir kazanma mücadelesi değil pazarcının hukukunu koruma, haksızlıkların önüne geçme ve temizliğini, bakımını her şeyini yaptığımız, kapalı pazarını yaptığımız yerin yönetimini üstlenmektir.

 

KİŞSEL MENFAATLER KESİLECEK

Eğer İzmit’te birisi İzmit Belediyesi ile kavga ediyorsa, İzmit Belediyesi’nin bir uygulamasında böyle büyük bir gürültü çıkıyorsa bilin ki İzmit Belediyesi milletin halkının hakkını hukukunu koruyor. Bilin ki İzmit Belediyesi tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyor. Karşı taraf ta kişisel rantlarının gitmesinin feryadını gösteriyor. Bu gün olan tablo da budur. Bu tepkiler olacaktır. Keşke daha medenice seviyeli olsaydı güzel olurdu. Ama ben inanıyorum ki buraya katılan bazı arkadaşların bile alınan kararın içeriğini tam olarak bilmediğini düşünüyorum. Normalde bu karar pazarcılar tarafından teşekkür edilmesi gereken bir karardır. Buradan bir sonuç daha ortaya çıktı. Sivil toplum örgütleri, odalar üyelerinin menfaatleri doğrultusunda çalışmalıdır. Kendi ceplerine, kişisel menfaatlerine değil. Şu andaki tepkinin kaynağı kişisel menfaatlerin kesilmesidir. Biz bunlara alaşıkız. Buna benzer gürültüleri simitçi tezgâhlarındaki rantın nasıl bazı kişilere giderken Belediye kasasına girerken de gördük”  şeklinde konuştu.

07 Ocak 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR