Gönül, Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Başkanı

AKP Kocaeli Milletvekili Azize Sibel Gönül, TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Başkanlığı’na seçildi. Gönül, tek kadın başkan oldu.TBMM Kadın-E...

BÜYÜT

AKP Kocaeli Milletvekili Azize Sibel Gönül, TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Başkanlığı’na seçildi. Gönül, tek kadın başkan oldu.

TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, TBMM Genel Kurulu’nda yapılan üye seçiminin ardından ilk toplantısını gerçekleştirdi. Komisyonun ilk toplantısında görev dağılımı da yapıldı. Buna göre komisyon başkanlığına AKP Kocaeli Milletvekili Azize Sibel Gönül oybirliğiyle seçildi. Komisyonun Başkanvekilliği görevlerine ise AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve CHP İstanbul Milletvekili Binnaz Toprak seçildi. Komisyon sözcüsü AKP İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, Katip Üye ise MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu oldu. 26 üyeli komisyonda, BDP yemin etmediği için henüz üye gösteremedi, mevcut 25 üye içerisinde 6 erkek milletvekili yer aldı.

TEK KADIN BAŞKAN
Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül komisyon üye seçimine katılan tüm üyelerin oyunu alarak TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı seçildi. Gönül ayrıca 17 İhtisas Komisyonu Başkanları içinde seçilen tek bayan milletvekili oldu. Komisyon Başkanı seçildikten sonra devraldığı başkanlık koltuğunda teşekkür konuşması yapan Gönül, bugüne kadar yapılan çalışmalar için bir önceki dönem komisyonda bulunan milletvekillerine teşekkür etti. Gönül, ‘Bir önceki dönemde de olduğu gibi Komisyonun kuruluş amacına uygun, verimli ve önemli çalışmalara imza atacaklarını ve bunu hep beraber gerçekleştireceklerini’ ifade etti.

KOMİSYONUN GÖREVİ
Komisyon, kadın haklarının korunması ve geliştirilmesi, kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasına yönelik Türkiye ve uluslararası alandaki gelişmelerin izlenmesi, bu gelişmeler konusunda Meclis'in bilgilendirilmesi, kanun tasarı ve teklifleriyle kanun hükmünde kararnameler hakkında ihtisas komisyonlarına görüş sunulması gibi görevleri yürütecek. Komisyon, kadın-erkek eşitliği konusunda kamuyu bilgilendirici etkinlikler yapacak. Kadın-erkek eşitliğinin ihlaline ve cinsiyete dayalı ayrımcılığa ilişkin başvuruları inceleyecek olan komisyon, gerekli gördüğü durumlarda bu iddiaları ilgili mercilere iletecek.

16 Temmuz 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR