Zeytinoğlu: Cari açığın artmasından endişe duyuyoruz

Buna göre söz konusu dönemde 3 milyar 763 milyon dolar cari açık verildiği ve yıllık cari açık miktarının ise haziran itibariyle 34 milyar 340 milyon...

Buna göre söz konusu dönemde 3 milyar 763 milyon dolar cari açık verildiği ve yıllık cari açık miktarının ise haziran itibariyle 34 milyar 340 milyon dolara gerilediği açıklandı. Yaşanan gerilemede dış ticaret açığı da bir önceki yılın aynı ayına göre 670 milyon dolar azalarak 4,57 milyar dolara ve hizmetler dengesi kaynaklı net gelirler de 491 milyon dolar artarak 1,68 milyar dolara yükseldi.

 

GELİŞMELER ENDİŞE VERİCİ

Konu hakkında açıklama yapan Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Önümüzdeki ay dış ticaret açığının 8,8 milyar dolar ile zirve yapması nedeniyle hem aylık hem yıllık bazda cari açığı artıracağından endişe duyuyoruz” dedi. Zeytinoğlu açıklamasında, Türkiye’ye en fazla döviz kazandıran sektörlerin başında turizmin geldiğini dile getirdi.

 

“TURİZMİN ÖNEMİ BÜYÜK”

Zeytinoğlu değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi: “Özellikle turizm gelirlerinde toparlanma olduğunu görüyoruz. Cari açıkta sürdürülebilir gerilemeyi yakalayabilmek için özellikle ihracat gelirlerini artırmamız ve doğrudan yabancı yatırımları çekmemiz, ayrıca turizm sektöründe atılacak adımlar ile geçmiş yıllarda yakaladığımız performansa ulaşmamız gerekiyor” diye konuştu.

 

“YATIRIM POTANSİYELİ VAR”

Cari açığın finansmanı ile ilgili portföy yatırımlarının, doğrudan yatırımlara kıyasla daha kuvvetli kaldığının altını çizen Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Doğrudan yatırımlar uzun vadeli sermaye ve finansman açısından daha kaliteli olduğundan, döviz gelirleri açısından doğrudan yatırımların önemini her zaman vurguluyoruz. Ülkemiz yatırımlar noktasında çok daha fazla potansiyele sahip. Katma değer yaratacak yatırımları çekmek zorundayız.”

12 Ağustos 2017 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR