İSU 3 yılda 145 proje tamamladı

İSU Olağan Genel Kurulu’nun dünkü oturumunda genel müdür Bayram 3 yılda 145 proje tamamladıklarını söylediİSU Genel Müdürlüğü 2013 yılı olağan Genel K...

BÜYÜTİSU Olağan Genel Kurulu’nun dünkü oturumunda genel müdür Bayram 3 yılda 145 proje tamamladıklarını söyledi
İSU Genel Müdürlüğü 2013 yılı olağan Genel Kurulu ikinci oturumu dün Leyla Atakan Kültür Merkezi Şefik Postalcıoğlu Salonu’nda gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda 14 gündem maddesi görüşüldü. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. İSU Genel Müdürü İlhan Bayram 3 yılda 145 proje tamamladıklarını ifade etti. İSU’nun Büyükşehir’in en önemli kurumlarından biri olduğunu söyleyen Karaosmanoğlu, 650 bin aboneye hizmet verildiğinin altını çizdi. Karaosmanoğlu, İSU’nun Yuvacık Barajı’ndan yılda yaklaşık 120 milyon metreküp su temin etmekte olduğunu ve bu suyun yüzde 69’unu tahakkuka bağladığını ifade etti.

100 MİLYON TL’Yİ
AŞAN YATIRIM BÜTÇESİ
Sözlerine devam eden Karaosmanoğlu, “İSU senelik 100 milyon TL’yi aşan yatırım bütçesi ile Türkiye’de birçok ilklerinde içinde yer aldığı devasa projeleri başarı ile hayata geçirmiştir” dedi. 2009-2013 yılları arasında bin 609 yeni içme suyu hattı yapımı ile içme suyu şebekesi uzunluğunun yaklaşık 8 bin km’ye ulaştığını da söyleyen Karaosmanoğlu, “Eskimiş hatların yenileri ile değiştirilmesi sonucunda hem arıza sayıları düşürülmüş, hem de kayıp su oranı yüzde 31 seviyesine kadar düşürülmüştür” dedi.

18 ADET ATIK SU ARITMA TESİSİ
Suyun çok kıymetli olduğuna dikkat çeken ve aynı dönemde 9 adet içme suyu arıtma tesisinin hizmete alındığını ifade eden Karaosmanoğlu, 2009-2013 yılları arasında 4 adet ileri biyolojik ve 6 adet köylere modüler atıksu artıma tesisi olmak üzere toplamda 10 adet arıtma tesisinin hizmete alındığını ifade eden Karaosmanoğlu şu anda toplam 18 adet atıksu arıtma tesisini işletmekte olduklarını belirtti. Karaosmanoğlu, “AB’nin bizden istediğinden 10 yıl önce hedeflerimize ulaştık” dedi. Kanalizasyon, yağmur suyu kanalı ve dere ıslahı çalışmalarını yaptıklarını belirten Karaosmanoğlu, dere ıslahları konusunda İSU’ya görev verdiklerini vurguladı. Karaosmanoğlu, “İlimizin Kuzey bölümünün 100 yıllık ihtiyacını karşılayacak olan Namazgah Barajı yüzde 95 seviyesine geldi. İSKİ’den sonra kendi barajını yapan 2’inci su ve kanalizasyon idaresiyiz” dedi.

“500 MİLYON TL’LİK YATIRIM”
Yatırımların yaklaşık 500 milyon TL olduğunu ifade eden Karaosmanoğlu, “Türkiye’nin en iyi, en sağlıklı ve örnek alınan su ve kanalizasyon idaresiyiz” dedi. Ardından söz alan İSU genel Müdürü İlhan Bayram, “Bu genel kurul bizim son genel kurul olma özelliğini taşıyor. Büyükşehir’in görev alanı genişleyince biz de görev alanımızı genişlettik. İlk dönem altyapı çalışmaları ve içme suyu ile ilgili çalışmalar yaptık. 2’inci dönem ise atık su alanında çalışmalar yaptık. Hedefimiz kayıp kaçağı yüzde 20 oranına indirmek. Bu anlamda da şebekelere de SCADA sistemini uygulayacağız” dedi.

225 MİLYON METREKÜP İÇME SUYU
Sözlerine devam eden İlhan Bayram, “225 milyon metreküp kullanılabilir içme suyu kaynağımız var. Önümüzdeki 50 yıllık süreç için Karamürsel ve İhsaniye barajları için önümüzdeki yıl ihalesini yapacağız. İçme suyu fiyatlarımız İSKİ ve SASKİ’ye göre daha uygun diyebiliriz. 116 ayrı kontrol merkezimizle SCADA Sistemi’nde şuan Türkiye’nin yıldızı konumundayız. Arşivimiz TÜBİTAK tarafından tutuluyor ve e-devletle entegreli bir şekilde e-imza uygulamalarını yapıyoruz. Organizasyon şemamız değiştirildi” şeklinde konuştu

TİCARİ BANKALARA
16 MİLYON TL BORCUMUZ VAR
Abone bilgi yönetim sisteminin ilk yaptıkları çalışmalardan biri olduğunu belirten Bayram, “Bu sistemde yeni yazılımlarla e-kurumdan mobil kuruma geçeceğiz. 2009 ile 2013 yılları arasında proje gerçekleştirdik 2004’ten bu yana 844 milyon TL yatırım yaptık. 2014 yılı için gelir bütçemiz 505 milyon 376 bin TL, gider bütçemiz ise 517 milyon 376 bin TL olarak belirlendi. Gelir bütçesinin biraz üzerine çıkmayı hedeflerken, gider bütçesinin biraz altında kalmayı hedefliyoruz” diyerek Namazgah Barajı nedeniyle ticari bankalara 16 milyon TL borçlarının bulunduğunu ifade etti.

26 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR