Akar: Elektrik abonesinden alınan 9 kalem bedel kanuna aykırıdır

FATURADAKİ 9 KALEM BEDEL KANUNA AYKIRI “Elektrik enerjisinin üretimi, iletimi ve dağıtımı bir bütün olarak kamu hizmeti niteliğindedir” diyen Akar...

FATURADAKİ 9 KALEM BEDEL KANUNA AYKIRI

“Elektrik enerjisinin üretimi, iletimi ve dağıtımı bir bütün olarak kamu hizmeti niteliğindedir” diyen Akar, ülkemizde yaklaşık 35.764.298 elektrik abonesinin faturasına yansıtılan Kayıp-Kaçak Bedeli, Perakende Satış Hizmet Bedeli, Sayaç Okuma Bedeli, İletim Sistemi Kullanım Bedeli, Dağıtım Bedeli, Enerji Fonu, TRT Payı, Belediye Tüketim Vergisi ve KDV’nin Anayasa’nın 73. Maddesine aykırı olduğunu söyledi.

 

KANUNİ DAYANAK YOK AMA TAHSİLÂT DEVAM EDİYOR

Elektrik faturasında yer alan 9 kalem bedelin Anayasa’nın 73. maddesinde belirtildiği üzere “Vergi, resim, harç gibi mali yükümlülükler ancak kanunla konulur, değiştirilir ve kaldırılır” hükmüne aykırı olduğunu ifade eden Akar, “Ancak bu bedelleri düzenleyen hiçbir kanuni dayanak olmamasına rağmen, abonelerden bu tahsilât yapılmaya devam edilmiştir” dedi.

 

AKP ÖNLEYEMİYOR, VATADAŞA ÖDETİYOR

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, AKP’nin başta kayıp kaçaklar olmak üzere duruma bir çözüm üretemediğini ve işin kolayına kaçarak engelleyemediği kaçak kullanımını elektrik faturasını ödeyen vatandaşa ödettiğini söyledi. Akar, “AKP, Anayasaya ve vicdana aykırı olan bu uygulamaya karşı vatandaş lehine karar veren yargıyı hiçe saymıştır” dedi.

 

KOCAELİ, ELEKTRİK TÜKETİMİNDE İLK 5 SIRADA

Elektrik kullanımı ve kayıp kaçak oranları ile ilgili de bilgiler veren Akar, Kocaeli’nin elektrik tüketiminde ilk 5 kent arasında bulunduğu ifade ederek, “Kayıp-kaçak bedeli Dünyada yüzde 8,1, AB'de yüzde 6,2, Türkiye'de ise 15,4' iken yine Kocaeli %6 ile standartların çok altında yer almaktadır. Ancak Kocaeli’de bulunan 780 bin elektrik abonesi ödüllendirilmediği gibi yine tüm ülkenin bedelini ödemektedir” diyerek duruma tepki gösterdi.

 

HUKUKSUZ BEDELLERİN KALDIRILMASI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ

Son olarak Akar, “Meclis kapanmadan hemen önce bu bedellerin kaldırılması için vermiş olduğum Kanun Teklifi ortada iken AKP bu uygulamaları haklı göstermek için kayıp-kaçak bedellerine yasal zemin için Kanun tasarısı getirmiştir. Bu yasa hala Meclis’te beklemektedir. Kayıp-kaçak bedeline %39 oranda yeni zamların konuşulduğu şu günlerde bu hukuksuz bedellerin biran önce kaldırılması için CHP olarak üzerimize düşen tüm görevleri yaparak çalanın değil vatandaşın yanında olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarım” şeklinde açıklamasını tamamladı.

08 Temmuz 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR