Gençlere önemli tavsiyeler

İzmit Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi’nin ortaklaşa olarak Yunus Emre Kültür Merkezi’nde bir etkinlik yapıldı. Etkinliğe özellikle gençler, yoğun i...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi’nin ortaklaşa olarak Yunus Emre Kültür Merkezi’nde bir etkinlik yapıldı. Etkinliğe özellikle gençler, yoğun ilgi gösterdi. Gençlerin kötü alışkanlıklara yönelmesinin sorgulandığı seminer “Bağlılık ve Bağımlılık. Farkın, Farkında mıyız?” ana balığı altında gerçekleşti. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın açılış konuşmasını yaptığı seminerin konuk konuşmacısı KOÜ Toplum Ruh Sağlığı Birimi’nden Prof. Dr. Bülent Coşkun oldu. Başkan Doğan, seminerde yaptığı konuşmada öncelikle sigara konusunu ele aldı.

PARA VERİLİP ALINAN ÖLDÜRÜCÜ ÜRÜN
Madde bağımlılığının zincirleme bir reaksiyon gibi, ardı ardına artma riski taşıyacağını ifade eden Doğan; “Erken yaşlarda sigara ile başlayan bağımlılık, sonraki süreçte alkol ve uyuşturucuya da yönelebilir. Bağımlılık iradeyi zayıflattığı için özellikle gençlerin sigara konusunda çok dikkat etmesi gerekir. Avrupa ve Amerika’da sigarayı engelleyici çalışmalar yapılırken, yıllardır belli markaların bizim ülkemizde özendirici reklamlarla sigarayı tanıtımı düşündürücüdür. Üzerinde öldürücü bir madde olduğu yazılıp da, para verilip içilen tek ürün sigaradır. Sağlık açısından olumsuzluklarını saymakla bitiremeyeceğimiz sigaranın ekonomik tahribatı da dikkate alınmalıdır. Düşünün bugün ülkemizde 20 milyon sigara tiryakisi ya da tüketicisi varsa, bunun yıllık gideri çok büyük bir oran ortaya çıkarıyor. Oysa ki, böyle bir ekonomik gider, ülke adına çok daha yararlı işler için kullanılabilir. Gençlerimizin bugün bu salonu doldurması geleceğimiz adına beni oldukça umutlandırdı. Üniversitemizle bugüne dek yaptığımız ortak çalışmalara bir yenisini daha eklemiş olmaktan mutluyum” dedi.
KOÜ Toplum Ruh Sağlığı Birimi’nden Prof. Dr. Bülent Coşkun da “bağlılık” ve “bağımlılık” kavramlarını açarak, bağımlılıkların ortaya çıkarabileceği riskler konusundaki bilgi ve tecrübesini gençlerle paylaştı. Semineri İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Ramazan Has ile belediyenin hekimlerinden Dr. Süleyman Türk ve Dr. Ahmet Uzar da takip etti.

01 Aralık 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR