CHP’li Hurşit Güneş Başbakan’a cevap verdi

CHP Kocaeli Milletvekili ve PM Üyesi Prof. Dr. Hurşit Güneş, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kendisinin kampa alınmamasıyla ilgili yaptığı eleştirilere cev...

BÜYÜT

CHP Kocaeli Milletvekili ve PM Üyesi Prof. Dr. Hurşit Güneş, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kendisinin kampa alınmamasıyla ilgili yaptığı eleştirilere cevap verdi.

Hurşit Güneş; Ben milletin vekiliyim. Başbakan milletvekili ne demek bilmiyor mu? Başbakan demokrasiye ve Meclise saygısızlık etmemeli. Demek ki, milletimize karşı görevimizi bizzat Başbakan engellemiş. Bir başbakana bu üslubu hiç yakıştıramadım. Ayıp, çok ayıp.. Şimdi ben de soruyorum; sen bu bölgede kimin, hangi ülkenin zabıtasısın?
Bu kamplara milletin vekili giremiyor ama vali giriyormuş. Hani seçilmişler atanmışlardan üstün olmayacaktı? Üstelik şu Başbakan’ın haline bakın; “benim valim” diyor. Hiç yakışık almayan otokratik bir söz. O senin değil, devletin valisi. Vali siyasallaşmışsa, devletin değil AKP’nin valisi olmuşsa, bundan rahatsız olmaz tabii.

ŞU REZALETE BAKIN

Sayın Başbakan’a tekrar soruyoruz: tüm dünya bu kapkaranlık kampta Özgür Suriye Ordusu mensuplarıyla Suriye’de silahlı çatışma içinde olanların kaldığını yazıyor. 25 Haziran’da dünya basınında bu kampa gelen komutanların isimleri bile verildi. Bunlar yalan mı, değil mi? Başbakan diyor ki, burası yolgeçen hanı değil. Şu rezalete bakın, Türkiye’nin milletvekiline kapalı, ama silahlı çatışma yapan Suriyelilere açık! Başbakan ve ailesi önce Esad’la ve eşiyle sarmaş dolaş Bodrum’da ailece tatil yapıyor, sonra da onu devirmek isteyenlere silah sağlıyor. Sayın Başbakan şaşırmış, ne yaptığını bilmiyor! Başta da yanlış içindeydi, şimdi de. 2008 yılına dek “Baas’ın kankasıydı”, şimdi de eline silah almışlara destek veriyor. Unutmayalım bu silahlananları bir de İsrail destekliyor.

İÇ SAVAŞ YAŞANIYOR

Suriye’de 1,2 milyonu aşan insan evini terk etti. 200 bin insan ülkesinden ayrılıp komşu ülkelere sığındı. Muhalefet kaynakları Mart ayından bu yana 23 bin Suriyelinin öldüğünü, sadece Ağustos ayında 4 bine yakın insanın yaşamını yitirdiğini savunuyor. Suriye Sünniler ile diğerleri (Aleviler, Dürziler, Hristiyanlar vb.) arasında bir iç savaş yaşıyor. Bunlar çok acı.
İşte böyle bir ortamda hükümet Suriye’nin barışa kavuşması için mücadele vermiyor, aksine yangına körükle, bidonla benzin dökerek gidiyor. Bu hükümet hem Suriye’yi uçuruma sürüklüyor, hem de Türkiye’yi çok büyük risklere sokuyor. Sığınmacı sayısı sürekli artıyor. Tampon bölge fikrine de Türkiye bölgesine silahlı çatışma değil, barış ve demokrasi yaymalıdır” dedi.

03 Eylül 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR