Doktor milletvekilleri hükümeti eleştirdi

CHP’nin doktor milletvekilleri, Erzincan Milletvekili Muharrem Işık ve Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, parlamentoda düzenledikleri basın to...

BÜYÜT

CHP’nin doktor milletvekilleri, Erzincan Milletvekili Muharrem Işık ve Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, parlamentoda düzenledikleri basın toplantısında, aile hekimlerinin cumartesi günü nöbet tutmasına yönelik düzenlemeyi eleştirdi. Işık, aile hekimlerinin, iki gündür grev yaptığını anımsatarak, bunun önemli bir mesele olduğunu ifade etti.

 

“HEKİMLER KÖLE DEĞİL”

Aile hekimlerinin daha önce hazırlanan kanun ve yönetmeliklerle görevinin belirlendiğini anımsatan Işık, “Hükümetin tek amacı hastayı memnun etmek. Bunun için de hekimleri ve sağlık çalışanlarını köle gibi kullanıyor. Hükümet, aile hekimlerine acilde nöbet tutturarak hastanın memnuniyetini düşürmemeye çalışıyor” dedi.

 

“BİN 500 HASTAYA BAKILIYOR”

Mehmet Hilal Kaplan da hekim olarak nöbete karşı olmadıklarını dile getirerek, ancak burada farklı bir noktanın bulunduğunu söyledi. Devlet hastaneleri acillerinde günde yaklaşık bin 500 hasta bakıldığında hükümetin işin içinden çıkamaz hale geldiğini ileri süren Kaplan, vatandaşların para ödememek, katkı payı vermemek için acile gittiğini belirtti. Kaplan, sağlığın niteliğinin bozulduğunu, çalışanların vatandaşa ayırdığı sürenin kısaldığını ifade etti.

 

“SİSTEM GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

Bir hastanın cumartesi günü aile hekimine gitmesi halinde sadece reçete yazılıp, geri gönderileceğini, ileri tetkik yapılamayacağını, acil röntgen çektirilemeyeceğini, yine hastaneye sevk edileceğini savunan Kaplan, “Acildeki polikliniği belki yüzde 3 azaltırım” diye düşünüldüğünü belirtti. Kaplan, aile sağlığı merkezlerinin bugünkü tutumunun iflas noktasına geldiğini de belirten Kaplan, hükümetin bir an önce bu karardan vazgeçmesi ve acil hekimliğinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

17 Aralık 2014 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR