KYÖD, Köy Enstitülerinin önemine vurgu yapıldı

Köy Enstitülerinin kuruluşunun 73. yıl dönümü nedeniyle KYÖD’de etkinlik düzenlendi.Köy Enstitülerinin tarihçesi ve açılış amacının da anlatıldığı pro...

BÜYÜT

Köy Enstitülerinin kuruluşunun 73. yıl dönümü nedeniyle KYÖD’de etkinlik düzenlendi.
Köy Enstitülerinin tarihçesi ve açılış amacının da anlatıldığı programda açılış konuşmasını yapan KYÖD Başkanı Haşmet Belen, “Bugün Köy Enstitülerinin kuruluşunun 73. yıldönümü. Köy Enstitülerinin kuruluşu bir toplumsal kalkınma ve Anadolu Aydınlanması projesidir. Emperyalizme karşı verilen ulusal kurtuluş savaşından sonra Anadolu neredeyse tamamıyla okulsuz ve öğretmensizdi. Bu gerçekten hareketle her köyden zeki çocukların bu okullarda yetiştirildikten sonra yeniden Anadolu coğrafyasına yayılarak öğretmen olarak çalışmaları düşüncesiyle kuruldular. Köy Enstitüleri kısa zamanda yaygınlaştı ve öğrencilerini yaşamın her alanında yetkin ve yurtsever insanlar olarak yetiştirdi. İdealist genç öğrenciler kapsamlı eğitimlerden geçerek öğretmen oldular ve Türkiye Cumhuriyetinin çağdaş, laik, müreffeh bir hale gelmesi için katkı koydular” dedi.
TÖRE CİNAYETLERİ
Yıllar sonra bile yapılanların ne kadar önemli ve gerekli olduğunu görebildiklerini söyleyen Belen, “Ne yazık ki siyasi gerekçelerle bu proje sürdürülemedi. Eğer Enstitüler çağa uyarlanarak yaşatabilselerdi, Türkiye’de bugün birçok alanda koşullar farklı olurdu kuşkusuz; eğitimde, tarımda, sağlıkta ve işsizlik konularında farklı durumlarda olurduk. Sanırım töre cinayetleri olmazdı, iç ve dış göçe gerek kalmazdı, günümüzde hala okuma-yazma seferberliği ile uğraşmazdık, Laik, anti-laik tartışmaları ile boş gündemimiz olmazdı.

SAYGIYLA EĞİLİYORUM
Bugün 17 Nisanları bir anı günü olarak düşünmek yerine Köy Enstitüleri gerçeğini iyi değerlendirip Türkiye’de tekrar böyle bir ateşi yakmanın yolunu aramalıyız diye düşünüyorum. Başta dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç olmak üzere bu oluşumda emeği geçen tüm aydınlanma devrimcilerinin anısı önünde saygıyla eğiliyorum” şeklinde konuştu. Köy Enstitülerinde ders veren eski öğretenler Muharrem Açıl, Şinasi Selçuk, Halil Doğan ise Köy Enstitülerinin önemi hakkında katılımcıları ve gençleri bilgilendirdi. Etkinlik halk oyunları gösterileri ve şiirlerle devam etti.

19 Nisan 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR