Doç. Dr. Uluğ: Mimarlar geleceği inşa eder

5 Ekim Dünya Mimarlar Günü, TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası tarafından düzenlenen konferansla kutlandı. Taş binada gerçekleştirilen konferansta “Denizin...

BÜYÜT

5 Ekim Dünya Mimarlar Günü, TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası tarafından düzenlenen konferansla kutlandı. Taş binada gerçekleştirilen konferansta “Denizine kavuşamayan kent” konusu Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Yardımcı Doç. Dr. Murat Uluğ tarafından işlendi.

 

KALABALIK KATILIM

Kocaeli Mimarlar Odası Başkanı Arsal Arısal’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen organizasyona; Kocaeli Mimarlar Odası yöneticilerinden Mehmet Kozcağız, Füsun Yılmaz Demir, Didem Ertan Bilgiç, Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi eski Dekanı Kamuran Öztekin ve Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri katıldı.

 

“KENTİN RUHU DENİLEN ŞEY OYMUŞ MEĞER”

“Denizine kavuşamayan kent” konulu konferansta konuşan Doç. Dr. Murat Uluğ, sözlerine bir anısını anlatarak başladı. Uluğ, “Ben trenle İzmit’ten geçerken apartmanları seyrederdim. Kentin ruhu denilen şey oymuş meğer. İzmit’e yerleşmeyi hiç düşünmedim. 1 yıl boyunca Nişantaşı’ndan buraya geldim, gittim. Sonra Değirmendere’ye taşınmaya karar verdim ve taşındım. İzmit’i treni ile ünlü şehir diye bilirken buradaki denizi fark ettim” dedi.

 

“BURASI BİR KIYI KENTİ”

Değirmendere’ye taşındıktan sonra ruhunun değiştiğini söyleyen Uluğ, “İstanbul’un denizi bana ait olamazken Değirmendere benim denizim oldu. Yürüyüş yolunda yürüdüğünde şehir seni başka bir yere götürüyor. Burası bir kıyı kenti. Ancak burada deniz manzaralı bir ev kavramı yoktu. Artık kent yavaş yavaş kıyı özelliğini kazanmaya çalışıyor. Peki, bu kavram nasıl gelecek? Orta ve kısa vadede yapılacaklar diye bir liste hazırladık. Bu listede en önemli şey kentin kıyı yollarıydı” dedi.

 

“YAZDIKLARIMIZ GERÇEKLEŞTİ”

Mimarların geleceği inşa ettiğinin altını çizen Uluğ, şöyle konuştu: “Uzun vadede tren yolunu yukarı aldık ve aşağıya bir kara yolu yaparak sahil yolu oluşturduk. Bu da kenti vatandaşla buluşturacak bir projeydi ve iyi sonuçlar aldık. 1996’da mimarlık dergisi çıkarttık. Dergiye ciddi yatırımlar yaptık. Önümüzdeki 10 yılın projelerinden bahsettik. Bazen dergiler iade ediliyordu ama biz bu dergiyi çıkartma zorunda hissettik kendimizi. Aradan 10 yıl geçti ve hakikaten orada yazdıklarımız gerçekleşti. Mimarlık geleceği inşa eden bir tasarım dünyasıdır” şeklinde konuştu.

06 Ekim 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR