Ekmekte farklı fiyat kafaları karıştırıyor!

Ekmek fiyatları vatandaşın kafasını karıştırıyor. Yeni gelen zam ile 280 gram ekmeğin fiyatı 1 liraya çıkarken, fırından fırına değişen fiyatlar, vata...

BÜYÜTEkmek fiyatları vatandaşın kafasını karıştırıyor. Yeni gelen zam ile 280 gram ekmeğin fiyatı 1 liraya çıkarken, fırından fırına değişen fiyatlar, vatandaşta acaba “kaliteli mi, sağlıksız mı?” gibi kuşkulara düşürüyor. Fırıncılar ise rekabetten dolayı fiyatta indirim yaptıklarını belirtiyor.

Gümüş Fırın’ın sahibi Hasan Gümüş, 10 yıldan beri ekmeği 70 kuruşa sattığını belirterek, “Yapılan ekmekleri dışarı vermiyoruz, yaptığımız ekmeği burada satıyoruz. Vatandaşa, bakkallara verdiğimiz fiyattan veriyoruz” dedi. Ekmeğin kalitesinin fiyatlarla orantılı olmadığını dile getiren Gümüş, “Gramaj aynı olmak zorunda. Kalite de aynı. Sadece daha fazla kâr yapmıyoruz” diye konuştu. Ekmeği 50 kuruştan satan bir market sahibi ise nedenini rekabet olarak açıkladı.
“KAR YAPMIYORUZ”
“Kâr yapamıyorum” diyen işletmeci, verilen poşetlerin parasının kendi cebinden çıktığını ifade etti. Durumdan hoşnut olmadığını belirten işletmeci, çevre fırın ve marketlerin, fiyatları düzeltmesi halinde, kendinin de ekmeği 1 lira yapacağını söyledi.

“PANKART TEPKİ AMAÇLI”
51 yıldır faaliyette olan Başak Fırın’ın sahibi Levent Saroğlu, ekmeği 1 liradan sattığını belirterek, “Tek tük müşteri kaybedilir. Ama ben işime bakarım, işimi iyi yapar, müşterimi memnun ederim” şeklinde konuştu. Fırınında çok sayıda eleman çalıştırdığını belirten Saroğlu, “Hepsi sigortalı, maaşları gününde ödeniyor, devlete 1 kuruş borcum yok” dedi.

“1 LİRA NORMAL FİYAT”
Bir ekmeğin maliyetinin 80 kuruş olduğunu ifade eden Saroğlu, “Bu şartlar altında 1 lira normal bir fiyat. Un fiyatları aldı başını gitti, birileri ona dur desin” diye konuştu. Fırınının önüne “Kalitesiz ve ucuz ekmek tüketmeyin! Maliyetinin altında ekmek satanlara dikkat!” yazılı pankart asan Levent Saroğlu, bu pankartın geçmiş yıllarda yapıldığını söyleyerek, “Eskiden yaptırmıştım. Arada bir olaylara tepki göstermek için asıyorum” diye konuştu.

22 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR