İmamları tayin edilince cemaat müftülüğü bastı

Kartepe’ye bağlı Acısu Mahallesi’nde bulunan Acusu Merkez Camii’nin 13 yıllık imamı Fatih Koçoğlu’nun Şevkatiye Köyü’ne tayin edildiği söylentisi üzer...

BÜYÜT

Kartepe’ye bağlı Acısu Mahallesi’nde bulunan Acusu Merkez Camii’nin 13 yıllık imamı Fatih Koçoğlu’nun Şevkatiye Köyü’ne tayin edildiği söylentisi üzerine Acısu halkı dün öğle namazının ardından İl Müftülüğü’nü bastı.

Acısu’daki birkaç kişinin sabah namazına gelmediği iddiasıyla şikayet ettiği Acısu Merkez Camii İmamı Fatih Koçoğlu’nun İl Müftülüğü tarafından Şevkatiye Köyü’ne atandığı söylentileri, halkı ayaklandırdı. 1997 yılından beri Acısu’da imamlık yapan Koçoğlu için Acısu Merkez Camii cemaati yaşlı, genç, kadın, erkek demeden hep birlikte Müftülüğün önüne gelerek, imza topladı. Cemaati temsilen erkeklerden 4, kadınlardan 2 kişinin içeri girmesi üzerine olay yatıştı. İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, İmam Fatih Koçoğlu’nun tayin edilmesinin söz konusu olmadığını, görevine devam edeceğini açıkladı.

PEŞİNİ BIRAKMAYACAKLAR
Mahalleli adına gazetemize açıklama yapan Ahmet Uzunali, “1994 yılına kadar 4 kere imamımız değişti. Şimdiyse 1997 yılından beri mahallemizde görev yapan Fatih Koçoğlu birkaç kendini bilmez yüzünden tayin ediliyor. Oysa imamımız kadınlarımıza, çocuklarımıza Kur-an’ı Kerim’i, İslam dinini en güzel şekliyle öğretti. Hiçbir yanlışı olmadı bize karşı, ancak birkaç kişi sabah namazına gelmediğini iddia ederek dilekçe vermişler. Bir haftadır bu tayin olayı bizleri çok fazla üzdü. Ancak imamımız tayini gerçekleştiği takdirde n istifa edeceğini söylüyor. Böyle bir durumda mahalleli olarak bu olayın peşini bırakmayacağız” dedi.

İÇERİ ALINMADILAR
İl Müftülüğü binasına girmek isteyen cemaat kapının önünde güvenlikçilerin tepkisiyle karşılaşınca Arif Dere, “Sürekli böyle itip kakarsınız. Bir günde bizim isteğimizi yerine getirin. İçeri girip müftüyle görüşmek istiyoruz. Her zaman bize yaptıkları şeyin hesabını sormak istiyoruz. Bir gün bile bize zararı dokunmayan birisine bunu nasıl yapabilirler. Kendi bünyelerinden birileriyle mi görüşüyorlar, onların dediklerini mi dinliyorlar” diye tepki gösterdi, cemaat de alkışlarla destek verdi.

SÖYLENTİ Mİ? GERÇEK Mİ?
Mahallelinin iddialarına göre Acısu Merkez Camii İmamı olan Fatih Koçoğlu, geçtiğimiz hafta Kartepe İlçe Müftüsü İsmail Gülşen tarafından makamına çağırılarak bir hafta içinde başka bir imamla yer değişikliğine tabi tutulacağını öğrendi, yer değişikliğini ise Kocaeli İl Müftülüğü istedi. Ancak Kartepe İlçe Müftülüğü ile İl Müftülüğü’nün yaptığı açıklamaların bu iddianın tam tersi olması akılları karıştırdı. Bayburt’tan İstanbul’a oradan da Kocaeli’ye tayin edilen Koçoğlu’nun rotasyona uğrayıp uğramadığı meselesini açıklığa kavuşturması bekleniyor.

07 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR