BAŞSİAD heyeti Makedonya ve Kosova’dan döndü

Programın başında 8 ulusal TV kanalı tarafından Makedonya Ekonomi Odası yetkilileri ve BAŞSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Barış Arat’ın ziyaret kapsamında...

BÜYÜT

Programın başında 8 ulusal TV kanalı tarafından Makedonya Ekonomi Odası yetkilileri ve BAŞSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Barış Arat’ın ziyaret kapsamındaki temennileri ve projeleri hakkında röportaj yapıldı.

 

Röportajın ardından konferans salonuna alınan BAŞSİAD heyeti ve katılımcılara Türk asıllı Başbakan danışmanı, eski Devlet Bakanı Hadi Nezir gayet samimi bir şekilde iki halkın kardeşliği, Makedonya’nın ekonomik, siyasi ve kültürel bilgilerini aktardıktan sonra Makedonya Ekonomi Odası tarafından karşılama konuşması ve Makedonya Yatırım Ajansı tarafından Makedonya’ nın stratejik durumu ve yatırımlar hakkında bilgilendirme ve destekler hakkında bilgilendirme yapıldı. Birinci bölümün sonunda BAŞSİAD adına Yönetim Kurulu Başkanı Barış Arat görüş, düşünce ve temennilerini dile getiren bir konuşma yaparak bölüm tamamlandı.

 

Akabinde BAŞSİAD heyeti Makedonya Ekonomi Odası toplantı salonunda oldukça yoğun bir katılımla ikili görüşmeler gerçekleştirildi. Program sonunda BAŞSİAD ve heyeti adına Yönetim Kurulu Başkanı Barış Arat Makedonya Ekonomi Odası Yetkilisine ve T.C. Üsküp Ticaret Ataşemize destek, katkı ve ilgilerinden dolayı BAŞSİAD plaketi takdim etti. 20.03.2015 sabahı Üsküp’ten Kosova’ nın başkenti Priştine’ ye hareket eden BAŞSİAD Heyeti, programın yapılacağı Priştine Oteline geçti. Priştine Otelde, T.C. Priştine Ticaret Müşaviri Tamer Topaloğlu, Kosova Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Avni Kastrati, Kosova İşadamları Derneği Başkanı Nuhi Mazrek, Kosova Yatırım Ajansı Yetkilisi Remzi Ahmeti tarafından karşılandı. Karşılama sonrası T.C. Priştine Ticaret Müşaviri Tamer Topaloğlu, Kosova Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Avni Kastrati, Kosova İşadamları Derneği Başkanı Nuhi Mazrek ve BAŞSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Barış Arat açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. Konuşmaların sonrasında Kosova Yatırım Ajansı ülkenin ekonomik durumu ve yatırım destek ve fırsatları hakkında bilgilendirme gerçekleştirdi.

 

Açılış konuşmaları ve Kosova Yatırım Ajansının sunumların ardından Kosova genelinde 2.000 üyesi bulunan Kosova İşadamları Derneği ve BAŞSİAD arasında her iki derneğin üyelerinin dış ticaretini geliştirmek adına İş Birliği Protokolü imzalandı. Açılış konuşmaları ve bilgilendirme sunumunun ardından yoğun bir katılımla ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

 

İkili görüşmelerin tamamlanmasıyla BAŞSİAD heyeti T.C. Priştine Büyükelçisi Songül Ozan hanımefendiyi makamında ziyaret etti. Çok samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette, T.C. Priştine Büyükelçisi Songül Ozan hanımefendi Kosova ve Türkiye’ nin tarihten gelen kardeşlik, kültürel yakınlık vb. bilgileri aktardıktan sonra Kosova’nın ticareti, sanayisi ve ekonomik, siyasi, kültürel durumu hakkında bilgilendirme yaptı. BAŞSİAD heyetiyle tek tek tanışan ve ilgilenen T.C. Priştine Büyükelçisi Songül Ozan hanımefendiye ziyaret sonunda BAŞSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Barış Arat destek, katkı ve ilgilerinden dolayı BAŞSİAD plaketi takdim etti.

 

Büyükelçi ziyaretinin ardından Kosova Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Avni Kastrati ve Kosova İşadamları Derneği Başkanı Nuhi Mazrek tarafından BAŞSİAD heyeti onuruna akşam yemeği verildi. Gezi programı hakkında BAŞSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Barış Arat; “BAŞSİAD olarak Makedonya’ ya ilk gezimiz, amacımız Makedonya pazarını tanımak, Kosova’ ya ise ikinci gezimiz. Bu gezimizde iki ülkeyi de yakından tanıma fırsatı bulduk, üyelerimiz içerisinde ilk gezimiz sonrası Kosova ile ticaret yapmaya başlayan arkadaşlarımız olmuştu. Yakın bir pazar, bu nedenle dış ticarete ilk giriş noktasında Balkanlar bizler için stratejik bir önemde, bizlerde bunu iyi değerlendirmek için Makedonya ve Kosova ile balkanları yakından tanıma fırsatı bulduk. Heyetimiz içerisindeki her üyemiz oldukça verimli ticari temaslarda bulundu. Bu temasların sonrasında iş birliklerinin olacağını şimdiden görüyoruz. Bu gezimizde hepimiz için oldukça verimli geçti.” dedi.

26 Mart 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR