Ford Yeniköy Fabrikası’na Tisk’ten büyük ödül

Ford Otosan, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) tarafından geleneksel olarak düzenlenen “Kurumsal Sosyal Sorumluluk” organizasyonun...

Ford Otosan, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) tarafından geleneksel olarak düzenlenen “Kurumsal Sosyal Sorumluluk” organizasyonunda, Yeniköy Fabrikası “Engelli Dostu Bir Fabrika” projesiyle büyük ödüle layık görüldü. Koç Holding’in başlattığı “Ülkem İçin Engel Tanımıyorum” projesi kapsamında bir araya gelen gönüllü Ford çalışanlarının, adım adım planlayıp geliştirdikleri, ‘Engelli Dostu Bir Fabrika’ projesi, kapsayıcılık, etkililik, iyi uygulama, yenilikçilik ve sürdürebilirlik kriterlerinin tamamını içermesi nedeniyle büyük ödülü almaya hak kazandı.

 

AMAÇ, HİZMET ETMEK

Çalışma hakkında bir açıklama yapan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, böylesine kıymetli ve anlamlı bir ödüle layık bulundukları için gurur duyduklarını belirtti. Yenigün, “Türk otomotiv sektörünün öncü kuruluşu Ford Otosan olarak Koç Holding’in ‘Ülkem İçin Engel Tanımıyorum’ proje çatısı altında şirketimizde bilinçlendirme çalışmalarının yanı sıra engelli dostu işyeri, ürün ve hizmetler geliştirmek amacıyla çalışmalar gerçekleştiriyoruz” dedi.

 

YENİGÜN: LİTERATÜRE ÖRNEK BİR ESER KAZANDIRDIK

Tüm faaliyet alanlarının ve bayilerinin engelli dostu özelliklerle donatılmasına yönelik yatırımlar yaptıklarını dile getiren Yenigün, “Bununla birlikte engelli çalışan istihdamını güçleştirir ve bu durum engellilerin istihdam edilebilirliği üzerinde olumsuz etki yaratır. Bu toplumsal soruna çözüm bulmak isteyen şirketimiz ve gönüllü çalışanlarımızla, engelli çalışanlarımızın çalışma ve sosyal yaşamlarında sağlıklı, güvenli ve diğer çalışanlarla bir bütün olarak faaliyet göstermelerinin koşullarını oluşturmayı hedefledik. 2014 yılında hizmete sunduğumuz Yeniköy Fabrikamızı yüzde 100 erişilebilir ‘Engelli Dostu Fabrika’ olarak inşa ettik. Üretim alanlarımızı engelli dostu haline getirdik ve engelli vatandaşlarımıza cesaret aşıladık. İleri engelli kategorisindeki istihdama da ağırlık verdiğimiz fabrikamızla, literatüre örnek bir eser kazandırdık.”

 

ENGELLİ BİREYLERİN “ÇALIŞABİLECEĞİ” TESİSLER

Yeniköy Fabrikası, engelli bireylerin sadece ziyaret edebileceği değil, “çalışabileceği” bir tesis olarak öne çıkıyor ve sanayi kuruluşlarına örnek oluyor. Görme engelliler için Braille alfabesinden, rampalara, bariyerlere ve özel yaya yollarına kadar pek çok detay Yeniköy Fabrikası’nda engellilere “engel oluşturmamak” için tasarlanırken atölyelerde de özel bölümler oluşturuldu.

 

ENGELLİLER İÇİN ÖZEL HAZIRLIKLAR

Yeniköy Fabrikası’nın kaynak atölyesinde ergonomik sehpalar sayesinde işitme engelli, ortopedik engelli, kalp rahatsızlığı, endokrin veya ampute engellilere uygun istasyonlar bulunuyor. Ayrıca montaj atölyesinde ise tekerlekli sandalyeli çalışanlar için tasarlanmış “Montaj Kapı Hattı”, down sendromlu çalışanlar için dizayn edilmiş proses hatları mevcut. Fabrikada engelli bireylerin oryantasyon sürecini kolaylaştırması için “kanka” sistemi devreye alınırken, ortopedik engellilere özel güvenlik ayakkabıları sunuluyor ve tekerlekli sandalyeli çalışanların transferi için tasarlanmış Transit Custom araç ile ulaşım sağlanıyor.

fabrika.jpg

05 Aralık 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR