Kaplan, su tasarrufuna dikkat çekti

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan,TBMM’de düzenlediği basın toplantısında su tasarrufuyla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na...

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan,TBMM’de düzenlediği basın toplantısında su tasarrufuyla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na uyarılarda bulundu. Çevre ve doğada meydana gelen tahribatın arttığını ifade eden Kaplan, bunun kendilerine, afet, kuraklık, sel, küresel ısınma, iklim değişikliği olarak geri döndüğünü söyledi. Kaplan, çevre ve doğaya zarar vermemek için herkese büyük görev düştüğünü dile getirdi.


ÇEVRE SORUNU

Kaplan, çevre sorunun bir ülke, bölge sorunu olmaktan çıktığını, dünyayı ilgilendirdiğini kaydetti. Kaplan, gelişmiş ülkelerin birçoğunun, yaşanabilir bir dünya için çevreye önem verdiğini belirtti. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Hükümet'in, doğanın korunması için hangi önlemleri aldığını açıklamasını isteyen Kaplan, ancak "Çevreyi ve doğayı kirletmemek adına şunu yaptım" denilemeyeceğini savundu.


KURAKLIĞA DİKKAT

Sanayinin hızla arttığını kaydeden Kaplan, insana  ve doğaya rağmen kalkınmanın felaket getireceğini ifade etti. Kaplan, kendisinin çektiği İzmit Körfezi'nden fotoğraflar ile Bafa Gölü'ne ait fotoğrafları göstererek, kirliliğe işaret etti. Sualtı rezervlerinin kaybolduğu bir yerde kuraklığın yaşanacağını belirten Kaplan, barajlarda su seviyesinin düştüğüne dikkati çekti.


SUYUN TASARRUFU

Kaplan, Hükümetin kısa, orta ve uzun vadeli önlem alması gerektiğini dile getirerek, Bakan Eroğlu'nun, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile işbirliği yaparak, suyun tasarrufu, verimli su tüketimiyle ilgili öğrencileri bilgilendirilmesi gerektiğini kaydetti. Kaplan, aksi halde susuzluk çekecekleri gibi hastalıklarla mücadele etmek durumunda kalacaklarını belirtti. Kaplan, "Eroğlu'na bir uyarım var,  suyu tasarruflu ve verimli kullanmazsanız Türkiye'de tarımı iki yıl içinde bitireceksiniz. Ekmek ve buğday almak için bizi yabancı ülkelere muhtaç edeceksiniz" dedi.

06 Haziran 2014 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR