VakıfBank’tan yılın ilk dokuz ayında 1 milyar 273 milyon TL net kar

Bankacılık sektörünün net karı geçen yılın aynı dönemine göre değişmezken, karını %19 oranında artıran VakıfBank’ın aktif büyüklüğü 2014 yılsonuna gö...

Bankacılık sektörünün net karı geçen yılın aynı dönemine göre değişmezken, karını %19 oranında artıran VakıfBank’ın aktif büyüklüğü 2014 yılsonuna göre %19’luk artışla 188 milyar TL'yi, nakdi ve gayrinakdi kredi toplamı %20 artışla 160 milyar TL’yi, toplam mevduatı ise %23 artışla 112 milyar TL’yi aştı.

2015 yılı üçüncü çeyrek konsolide olmayan finansal sonuçlarını değerlendiren VakıfBank Genel Müdürü Halil Aydoğan, nakdi ve gayrinakdi kredilerle ekonomiye aktardıkları kaynağın 160 milyar TL seviyesine gelmiş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Yılın ilk dokuz ayında nakdi ve gayrinakdi kredi büyümemiz %20 seviyesine ulaştı ve hedeflediğimiz verimli kredi segmentlerinde pazar payı kazanmaya devam ettik” dedi.

 

Reel ekonomiye güçlü destek

VakıfBank olarak reel ekonomiye verdikleri desteği vurgulayan Genel Müdür Aydoğan, “Ülkemize değer yaratan havalimanı, köprü ve otoyol başta olmak üzere, önemli ve büyük altyapı projelerinin finansmanı alanındaki öncü konumumuzu pekiştirdik. Toplam proje finansman kredilerimiz geçen yılın aynı dönemine göre reel olarak %27 artışla 8 milyar dolara yaklaştı” diye konuştu.

 

Pazar payı kazanımları devam ediyor

Pazar payı kazanımlarının sadece hedefledikleri kredi segmentleri ile sınırlı olmadığının altını çizen Genel Müdür Aydoğan, “Benzer şekilde toplam mevduatlarımız yılbaşından itibaren sektör ortalamasının üzerinde, %23 büyümüştür. Sektörün TL mevduat büyümesi sadece %6 olarak gerçekleşirken, bankamız TL mevduat artışı %15’e ulaşmıştır. Bankalar arasında rekabetin en yoğun yaşandığı TL mevduat alanında, tabana yaygın bireysel tasarruflara eğilerek pazar payımızı artırmamız memnuniyet vericidir” değerlendirmesinde bulundu.

 

Sektörün üzerinde karlılık performansı

Karlı büyüme stratejisi doğrultusunda, hedeflenen bilanço büyüklüklerinde sektörden hızlı büyüdüklerini ve karlılık performansı bakımından sektörden pozitif olarak ayrışmaya devam ettiklerini belirten Aydoğan, “2013 ve 2014 yıllarında olduğu gibi, yıllık net kar artışımız yılın ilk dokuz ayında sektör ortalamasının üzerindedir. Sektörün dokuz aylık toplam karı bir önceki yıla göre aynı kalırken, bankamızın net karı %19 artmıştır. Böylelikle, bankamızın dokuz aylık ortalama özkaynak karlılığı, sektör ortalamasının yaklaşık yüzde bir üzerinde gerçekleşmiştir” şeklinde konuştu.

 

Güçlü sermaye rasyosu ve aktif kalitesi

Sermaye yeterliliği ve aktif kalitesi tarafındaki olumlu seyri vurgulayan Halil Aydoğan sözlerine şöyle devam etti:

“Yılın üçüncü çeyreğindeki siyasi belirsizlik ortamı, piyasalardaki yüksek oynaklık ve kur artışına rağmen, VakıfBank yılbaşından bugüne kadar güçlü sermaye yeterliliği oranlarını korumayı başarmıştır. Sektörün sermaye yeterlilik rasyosu sadece son çeyrekte 72 baz puan düşerken, bankamızın sermaye yeterlilik rasyosu %13.72’ye ulaşmış ve BDDK’nın hedef rasyosu olan %12’nin güvenli bir şekilde üzerinde kalmıştır. Artan içsel sermaye üretimi ve etkin sermaye yönetimi sayesinde, bankamızın istikrarlı bir şekilde büyümeye devam edebileceği bir sermaye tabanına sahibiz. Aktif kalitesi açısından baktığımızda, yılbaşından bugüne kadar sektörün takibe dönüşüm oranı, aktif satışı ve varlık silinmesi uygulamalarına rağmen artarken, herhangi bir aktif satışı ve varlık silmesi yapılmadığı halde bankamızın takibe dönüşüm oranı 2014 yılsonuna göre aynı kalmıştır. Siyasi istikrarın yeniden tesis edilmesinin de katkısıyla, bankamızın sektör ortalamasının üzerindeki performansının daha da artacağına inanıyorum.”

 

VakıfBank’ın konsolide olmayan 30 Eylül 2015 bilançosunun önemli finansal göstergeleri

Vergi Öncesi Kar: 1.653,7 milyon TL

Net Kar: 1.273,5 milyon TL

Toplam Aktifler: 188.820,3 milyon TL

Toplam Nakdi-Gayri Nakdi Krediler: 159.415,6 milyon TL

Nakdi Krediler: 124.226,0 milyon TL

Gayri Nakdi Krediler: 35.189,6 milyon TL

Toplam Mevduat: 112.578,3 milyon TL

Özkaynaklar: 15.877,0 milyon TL

Alınan Krediler: 19.274,7 milyon TL

06 Kasım 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR